Radio Białystok | Gość | Krzysztof Truskolaski [wideo] - poseł Koalicji Obywatelskiej

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej

24.05.2024, 07:49, akt. 10:13

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński
Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Krzysztofem Truskolaskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Premier Donald Tusk będzie w piątek (24.05) w województwie podlaskim. Dlaczego szef rządu ponownie w ostatnim czasie odwiedza nasz region? Czego oczekują od niego lokalne władze? 

Między innymi o tym Adam Janczewski rozmawia z posłem Koalicji Obywatelskiej Krzysztofem Truskolaskim.

Adam Janczewski: Panie pośle - stało się tak, jak pan chciał i nie ma Krzysztofa Truskolaskiego na listach do Parlamentu Europejskiego. Dlaczego, pomimo tego że zarząd Platformy Obywatelskiej w województwie podlaskim zgłaszał taką kandydaturę?


Krzysztof Truskolaski: Rzeczywiście, tak jak mówiłem i u państwa w stacji, i w wielu innych wywiadach. Dostałem prawie 60 tys. głosów w wyborach parlamentarnych, był to najlepszy wynik w historii Platformy Obywatelskiej i nie chciałem zawieść wyborców, pół roku po jednych wyborach startując na drugą funkcję. Zostałem wybrany na cztery lata i ja te cztery lata chcę ciężko przepracować na dla mieszkańców województwa podlaskiego.

Tak, zarząd podlaskiej Platformy zgłosił mnie jako potencjalnego kandydata, ale odbyłem rozmowę i z premierem Tuskiem, i z sekretarzem generalnym Marcinem Kierwińskim, że na razie ważniejsze sprawy są tutaj, w Polsce i mam też pewną misję do zrealizowania, którą będę realizował.


O tych sprawach z pewnością jeszcze za chwilę porozmawiamy, ale zajrzyjmy jeszcze wcześniej do politycznej konkurencji. Europoseł Krzysztof Jurgiel został zawieszony w prawach członka partii Prawo i Sprawiedliwość. Zapowiedział, że rozważy pozew wobec Jarosława Kaczyńskiego jeśli nic się nie zmieni w ocenie prezesa. Twierdzi też, że został przez niego pomówiony.

Koalicja przejęła sejmik województwa podlaskiego i co - przy okazji rozbiła podlaskie struktury PiS?


Nie wiem, czy rozbiliśmy struktury Prawa i Sprawiedliwości, ale widać, że PiS po utracie władzy po pierwsze centralnej w Polsce, po drugie w województwie podlaskim zupełnie nie umie sobie poradzić. Niestety, robią bardzo nerwowe ruchy, widać że PiS po prostu powoli się sypie. Pan Jacek Sasin, który jest szefem regionalnych struktur PiS-u mówi, że nic się nie stało, że nic od niego nie zależało, a jeszcze przed wyborami i przed wyborami marszałka mówił, że wszystko jest pod kontrolą, wszystko będzie dobrze. 

To jest mniej więcej tak, że PiS szuka kozła ofiarnego, więc uznali, że europoseł, który już nie startuje z list PiS-u będzie tym kozłem ofiarnym. Ale tak naprawdę całą odpowiedzialność za to, co w ostatnich latach działo się w województwie podlaskim i za ten sejmik ponoszą Jacek Sasin i Artur Kosicki i to oni są za to odpowiedzialni, więc pan prezes Kaczyński powinien tutaj przyjechać i rzeczywiście zobaczyć, jak wygląda sytuacja. Ale nie mogę powiedzieć, że się martwię tym, że w PiS-ie jest taka awantura. My skupiamy się na tym, aby pracować na rzecz mieszkańców województwa podlaskiego i mieszkańców Polski. To jest dla nas najważniejsze.


A myśli pan, że ten spór między Jurgielem a Kaczyńskim jest właśnie o wicemarszałków Wiesławę Burnos i Marka Malinowskiego?

Ja nie wiem, o czym jest ten spór. Jak pan wie, panie redaktorze, ja jestem szefem podlaskich struktur Platformy Obywatelskiem, a nie jestem członkiem PiS-u. Jak chcą się kłócić, to się kłócą. Widać, że nie umieją, tak jak powiedziałem przed chwilą, poradzić sobie z tą utratą władzy i to jest dla nich frustrujące.


Tak jak pan powiedział to nie wasz problem, ale może ta kwestia, o którą teraz zapytam to jest, chociaż trochę, wasz problem. Ze spraw samorządowych: burmistrz Sokółki ma poważne problemy. Ewa K., bo tak o niej obecnie mówimy, łączona jest z aferą korupcyjną.

Jakie jest pana stanowisko w tej sprawie i stanowisko Platformy Obywatelskiej? Pytam, ponieważ popieraliście jej kandydaturę w wyborach samorządowych.


Służby pracują nad tą sprawą i wiem, że niezależna prokuratura, niezależne sądy stwierdzą, czy ktoś jest winny czy niewinny.


I rozumiem, że to tyle na ten moment?


Oczywiście. Ja nie znam żadnych szczegółów tej sprawy. Wiem tylko tyle, co mówią komunikaty medialne, więc nie mogę szerzej skomentować, bo po prostu tej sprawy nie znam.


Premier Donald Tusk będzie dziś w województwie podlaskim - znów w ciągu praktycznie tygodnia. To po prostu kampania wyborcza przed eurowyborami czy nasz region po prostu na swoje położenie, być może, staje się szczególnie ważny dla rządu?


Premier Donald Tusk wielokrotnie mówił, że bezpieczeństwo jest dla niego najważniejsze. Kilka dni temu był na granicy, spotkał się z żołnierzami, ze strażą graniczną, z policją i ze wszystkimi innymi służbami, aby zapewnić ich, że rząd wspiera nasze służby, które bronią granicy Polski, ale również granicy Unii Europejskiej.

Pan premier rzeczywiście dzisiaj o godzinie 17:00 w amfiteatrze przy Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 spotka się z mieszkańcami, bo to jest też dla niego najważniejsze, żeby spotykać się i rozmawiać z ludźmi. To będzie spotkanie otwarte - nie będzie żadnych list, nie będzie żadnego wpuszczania lub niewpuszczania. Każdy, kto będzie chciał, wejdzie na to spotkanie i każdy będzie mógł zadać pytanie.

Więc tak jak pan premier zapowiadał kilka tygodni temu, będzie chciał chociaż raz w miesiącu być w jakimś regionie. Cieszę się, że województwo podlaskie odwiedza w ciągu dwóch tygodni już drugi raz.


A może właśnie to jest też okazja do poświętowania tego, co wydarzyło się w sejmiku województwa podlaskiego?


Rzeczywiście ogromny sukces. Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Trzecia Droga i radni niezależni przejęli władzę w sejmiku województwa. Wszyscy mówili, że jest to niemożliwe, a jednak to, co było niemożliwe, stało się możliwe. Bardzo się z tego cieszę, ale cieszę się najbardziej z tego, że zyskają na tym mieszkańcy województwa podlaskiego, bo pan marszałek Prokorym to jest specjalista, fachowiec, prawnik, który rzeczywiście chce rozwijać województwo, a nie tylko tworzyć wokół siebie PR.


Co do granicy, to premier Donald Tusk zapowiedział budowę Tarczy Wschód, czyli umocnień w dużej mierze w województwie podlaskim na granicy z Białorusią. Kiedy możemy się spodziewać konkretów? Teraz mamy zapowiedzi tych 5 mld zł, czyli dużych pieniędzy na te umocnienia, na te zabezpieczenia. Kiedy faktycznie prace mogą ruszyć?


Już w tym roku będzie rozdysponowany 1 mld zł na te zapory. Będą tam fortyfikacje, schrony, ale również wszelka infrastruktura, która będzie zapewniać bezpieczeństwo Polaków i bezpieczeństwo mieszkańców województwa podlaskiego. Wiadomo, że jesteśmy bardzo blisko tej granicy, jesteśmy najbardziej zagrożeni, dlatego cieszę się, że pan premier rozpoczął program Tarcza Wschód i ponad 10 mld zł zostanie rozdysponowane właśnie na zabezpieczenie granicy. 

Ta granica musi być nieprzekraczalna, ta granica musi być szczelna. Widzimy, co dzieje się na granicy, mamy wojnę hybrydową między Polską, Białorusią a Rosją, tysiące migrantów, z których większość ma wizy rosyjskie. Więc na początku przylatują do Rosji, później przemieszczają się do Białorusi i następnie przez służby białoruskie są przepuszczane przez naszą granicę. Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna.


Opozycja zarzuca wam, że to duża zmiana retoryki Koalicji Obywatelskiej w sprawie granicy. Mówi pan właśnie w takich słowach, że ta granica musi być szczelna, premier Donald Tusk mówi tak samo, mówi też, skracając i tak kondensując jego wypowiedzi „murem za polskim mundurem”. I właśnie - działacze Prawa i Sprawiedliwości mówią, że Koalicja Obywatelska zmieniła diametralnie podejście do granicy.


To nie jest prawda, panie redaktorze, bo wystarczy posłuchać słów pana premiera m.in. sprzed roku, że nikt nielegalnie przez polską granicę nie może przechodzić. Każdy, kto ma wizę, oczywiście przez tę granicę przejść może, ale nielegalnie nie można przez granicę przechodzić. Ja mówiłem podobnie, więc ta retoryka jest bardzo podobna. Oczywiście, ona jest wzmocniona, bo sytuacja się cały czas diametralnie zmienia.


Czy to jest tak, że rząd ma teraz dostęp do wiadomości, do których być może wcześniej nie mieliście dostępu i to też rzuca trochę inne światło?

 

Tak, oczywiście. PiS też nie mówił wprost jak wygląda sytuacja na granicy. Mówili, że jest wszystko ok, że granica jest szczelna, chronimy ją. My teraz mówimy tak, jak jest. Sytuacja jest napięta, musimy zrobić wszystko, żeby ochronić naszą granicę przed tą wojną hybrydową i my tę granicę będziemy chronić. 

Ale nie tylko my, bo nasi partnerzy z Unii Europejskiej również chcą dołączyć do tego paktu na rzecz bezpieczeństwa na rzecz UE. Bo nie tylko Tarcza Wschód, ale również lotnicza kopuła nad całą Europą. Musimy te wszystkie systemy antyrakietowe, powiem tak kolokwialnie, antylotnicze, zintegrować, aby cała Europa i Unia Europejska była chroniona przed ewentualnym wrogiem.


Wczoraj na Litwie przedstawiciele państw bałtyckich rozmawiali o umocnieniach na granicy chociażby. Już zupełnie na koniec - wiemy, co dzisiaj będzie robił pan po godzinie 17:00, a jutro?


Dzisiaj rzeczywiście, o godzinie 17:00 spotkanie z premierem. Później Podlaska Marka Roku, a jutro między innymi otwarcie… a nie. Jutro jest sobota… Ach, panie redaktorze, rzeczywiście! Otwarcie skweru im. Pawła Adamowicza w niedzielę, a jutro o 17:30 mecz Jagiellonia Białystok-Warta Poznań.


Wybiera się pan na stadion?


Tak, oczywiście. Ja bardzo często chodzę na mecze, chociaż się tym nie chwalę, ale bardzo często jestem na meczach, również na meczach wyjazdowych. Jestem kibicem Jagiellonii od mniej więcej 25 lat, więc jak miałem 8 czy 9 lat pierwszy raz byłem na meczu. Pamiętam, że był to mecz Jagiellonia-Legia na stadionie przy ul. Słonecznej. 

Działo się tam dużo, niestety nie piłkarsko, ale bardziej okołopiłkarsko, ale do końca życia zapamiętam, że właśnie z ojcem byłem na tym meczu i to był mój pierwszy mecz w życiu. I od tego czasu staram się regularnie bywać na stadionie, ale na pewno regularnie oglądam Jagiellonię.


Jutro z pewnością też się będzie działo. Miejmy nadzieję, że po meczu będzie wielka feta w Białymstoku. To proszę jeszcze powiedzieć, jaki wynik jutrzejszego spotkania pan obstawia?


2:0 dla Jagiellonii i mistrzostwo Polski. Mam nadzieję, że jutro po meczu będziemy mogli świętować na Rynku Kościuszki pierwsze, historyczne zwycięstwo Jagiellonii i mistrzostwo Polski. Bo już wiemy, że raz było blisko, a teraz myślę, że to się sformalizuje.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.


Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.


fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.


Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok