Radio Białystok | Wiadomości | "Ewangelicy na Suwalszczyźnie” - otwarcie wystawy w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

"Ewangelicy na Suwalszczyźnie” - otwarcie wystawy w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

1.11.2017, 08:42, akt. 5.11.2017, 09:06

Eksponaty związane z historią ewangelików na Suwalszczyźnie i Mazurach - zdjęcia, obrazy i dokumenty można od wtorku (31.10) oglądać w Muzeum Okręgowym w Suwałkach na wystawie pt. "Ewangelicy na Suwalszczyźnie".

"Ewangelicy na Suwalszczyźnie” - otwarcie wystawy w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska
"Ewangelicy na Suwalszczyźnie” - otwarcie wystawy w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska

"Ewangelicy na Suwalszczyźnie” - wystawa w Muzeum Okręgowym w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa

Wystawę otwarto we wtorek wieczorem. Jak powiedział Krzysztof Snarski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, data otwarcia nie jest przypadkowa, bo dokładnie 500 lat temu w 1517 r. Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze 95 tez, które zapoczątkowały reformację.

Chcemy przybliżyć ewangelików, jako społeczność religijną i jako naszych sąsiadów mieszkających tutaj na Suwalszczyźnie. Chcemy, by mieszkańcy Suwałk poznali bliżej tych ludzi, którzy nawet w kwestiach wiary niewiele się od nas różnią

- dodał Krzysztof Snarski.

Organizatorzy, czyli muzeum oraz parafia ewangelicko-augsburska w Suwałkach chcą, by wystawę odwiedziło jak najwięcej młodzieży szkolnej.

Na wystawie można zobaczyć m.in. kancjonał pruski

Na wystawie można zobaczyć m.in. kancjonał pruski, czyli śpiewnik, wydany specjalnie w wersji dla ewangelików i XIX-wieczną mandolinę, używaną w ewangelickim zespole mandolinowym. Jest mosiężna misa chrzcielna z 1685 roku, wypożyczona z parafii w Ostródzie. Jest także podręcznik dla duchowieństwa w seminarium ewangelickim z początku XX wieku.

Z kolei z Archiwum Państwowego w Suwałkach zostały wypożyczone dokumenty potwierdzające pierwsze akta stanu cywilnego dla wsi Chmielówka z 1793 roku. To pierwsze ślady ewangelików na tym terenie jakie udało się do tej pory ustalić.

Eksponaty pochodzą z muzeów Ełku, Olsztyna, Kętrzyna i Węgorzewa. Część z nich została udostępniona przez parafie ewangelicko-augsburskie z Suwałk i Ostródy, a także przez Ośrodek Pogranicze z Sejn.

- Chcieliśmy pokazać twarz ewangelików. To ludzie, którzy mają swego patrona, założyciela Lutra, mają swoje tezy i zasady wiary - powiedział Snarski. Przypomniał, że w 2010 r. była w muzeum wystawa poświęcona staroobrzędowcom, teraz ewangelikom, a kolejna grupa religijna to być może prawosławni.

W północno-wschodniej części Polski jest 40 cmentarzy ewangelickich

Jak informuje Snarski, w północno-wschodniej części Polski żyje obecnie niewielu ewangelików, bo niespełna stu, ale dawniej było ich zdecydowanie więcej. W tej części Polski jest aż 40 cmentarzy ewangelickich.

Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia 2018 r.

Kościół ewangelicko-augsburski należy do rodziny Kościołów luterańskich, która na świecie liczy 80 mln wyznawców. W Polsce mieszka ok. 70 tys. luteran. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte oraz jego wykład zawarty w Księgach Wyznaniowych.

źródło: PAP | red: mag, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Około 150 różnych wydań Pisma Świętego na wystawie w Książnicy Podlaskiej

8.10.2017, 08:24

Teksty biblijne na pergaminowych zwojach, unikatowy egzemplarz Biblii w 66 językach, kilkusetletnie wydania Pisma Świętego, czy w wersji do pobrania na smartfona można oglądać na wystawie w Białymstoku. Ma ona przybliżać i popularyzować wiedzę o Biblii.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok