Radio Białystok | Wiadomości | Kilkadziesiąt tysięcy złotych na ratowanie zabytkowych grobów zebrali kwestarze na podlaskich nekropoliach

Kilkadziesiąt tysięcy złotych na ratowanie zabytkowych grobów zebrali kwestarze na podlaskich nekropoliach

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Iza Kosakowska

2.11.2017, 10:32, akt. 18:31

24 tysiące złotych na ratowanie zabytkowych nagrobków zebrali wolontariusze na cmentarzu Farnym w Białymstoku. Prawie 11,5 tysiąca złotych zebrano w Suwałkach. Już pierwszego dnia pobity został ubiegłoroczny rekord łomżyńskiej kwesty.

Kwesta w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Kwesta w Łomży, fot. Adam Dąbrowski

Białystok

24 tysiące złotych zebrali wolontariusze na cmentarzu Farnym w Białymstoku. W środę (1.11) kwestowali m.in. artyści, muzealnicy, społecznicy, historycy, esperantyści, harcerze.

- Teraz komisja pod przewodnictwem profesor Małgorzaty Dolistowskiej zdecyduje, które pomniki będą odnowione - mówi prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Białostoczan, które organizowało kwestę - Elżbieta Kozłowska - Świątkowska.

Cmentarz Farny to najstarsza nekropolia rzymsko-katolicka w Białymstoku. Kwesta odbyła się po raz trzeci. W poprzednich latach wolontariusze zebrali około 40 tysięcy złotych.

Suwałki

Prawie 11,5 tysiąca złotych zebrano w Suwałkach na ratowanie zabytkowych nagrobków. To rekordowa kwota jednodniowej zbiórki - podkreśla organizatorka kwesty Ewa Stąpór z Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii Św. Aleksandra w Suwałkach. Wcześniej jedynie raz, w trwającej dwa dni kweście zebrano niemal 13 tysięcy zł.

Pieniądze do puszek zbierali przy wejściach na parafialny cmentarz przy ulicy Bakałarzewskiej w Suwałkach samorządowcy, przedstawiciele świata kultury oraz suwalska młodzież. Jak zaznacza Ewa Stąpór, suwalczanie okazali wielką hojność, dzięki czemu uda się ocalić kolejne pochodzące z XIX wieku pomniki i elementy nagrobków. 

W poprzednich latach odrestaurowano już kilkanaście zabytkowych obiektów, w tym także wykonano odlewy żeliwnych, brakujących często na nagrobkach krzyży. Większość prac obejmuje stare nagrobki przy głównej alei cmentarnej i wokół zabytkowej kapliczki. Na niemal 200-letnim cmentarzu, znajduje się sto zabytkowych obiektów. W ubiegłym roku zebrano niemal 10 tys. złotych, za które odrestaurowano marmurowy pomnik lekarza Kazimierza Monkiewicza.
 
Łomża

Ponad 40 tys. zł. zebrano podczas dwudniowej kwesty na ratowanie zabytków łomżyńskiego cmentarza - ogłosił po przeliczeniu wszystkiego prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Zygmunt Zdanowicz.

Pieniądze zebrane w tym roku przeznaczone zostaną przede wszystkim na przywrócenie świetności nagrobkom osób związanych z ruchem niepodległościowym - rodzin Jarnuszkiewiczów i Kraszewskich oraz Leona Kaliwody.

2 listopada w Dzień Zaduszny datki na ten cel można będzie jeszcze wrzucać do skarbon ustawionych przy wejściach na zabytkowy łomżyński cmentarz przy ul. Kopernika.

| red: maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dzień Zaduszny - dniem modlitw za wszystkich zmarłych

2.11.2017, 07:16

Dzień Zaduszny, obchodzony 2 listopada, po uroczystości Wszystkich Świętych, jest dniem modlitw za wszystkich zmarłych - zwłaszcza za dusze odbywające pokutę w czyśćcu. Tego dnia Kościół katolicki modli się w intencji ich zbawienia.


Zmiany w organizacji ruchu na podlaskich drogach w związku z uroczystością Wszystkich Świętych

1.11.2017, 13:21

Podczas uroczystości Wszystkich Świętych, w środę (01.11) w województwie podlaskim są zmiany w organizacji ruchu na drogach. Obowiązują do 2 listopada.


Uroczystość Wszystkich Świętych w Kościele katolickim

1.11.2017, 08:00

W Kościele katolickim w środę (01.11) uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to dzień, w którym Kościół modli się za wszystkich świętych, zarówno tych wyniesionych na ołtarze, jak i tych anonimowych.


Wolontariusze zbierają pieniądze na renowację nagrobków w Podlaskiem

1.11.2017, 05:47

Już po raz trzeci na Cmentarzu Farnym w Białymstoku odbywa się kwesta na renowację zabytkowych nagrobków. Wolontariusze kwestują również na cmentarzach w Suwałkach, Wasilkowie, Grajewie i Łomży.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok