Radio Białystok | Wiadomości | Nasz reportażysta Jan Smyk z nagrodą za Najlepszą Audycję Historyczną Roku

Nasz reportażysta Jan Smyk z nagrodą za Najlepszą Audycję Historyczną Roku

autor: Agnieszka Czarkowska

21.11.2017, 20:15, akt. 22:17

Reportaż Anny Sekudewicz z Radia Katowice i Jana Smyka z Radia Białystok zwycięzcą w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszą Audycję Historyczną Roku, który organizuje IPN. Audycja wygrała w Kategorii "Historia Regionalna".

fot. Agnieszka Czarkowska
fot. Agnieszka Czarkowska

"Audycja Historyczna Roku" - relacja Agnieszki Czarkowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Grand Prix prezesa IPN dla Andrzeja Machnowskiego za film o relikwiach św. Wojciecha

W konkursie "Audycja Historyczna Roku" nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: wydarzenie (Grand Prix prezesa IPN), losy (nagroda im. Ryszarda Kaczorowskiego, pochodzącego z Białegostoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie) oraz historia regionalna (nagroda dyrektora IPN w Białymstoku). Wręczono też trzy wyróżnienia specjalne - nagrody dyrektorów oddziałów IPN w Poznaniu, Krakowie i Rzeszowie.

Grand Prix prezesa IPN otrzymał "Emisariusz kardynała" Andrzeja Machnowskiego (Agencja ATM - TVP Historia). Bohaterem filmu jest niemiecki żołnierz Wehrmachtu Urban Thelen, który w 1941 roku podjął się misji uratowania przed SS relikwii św. Wojciecha z katedry gnieźnieńskiej. Przewiózł je potajemnie z Gniezna do Inowrocławia, gdzie zostały ukryte w kościele św. Mikołaja i bezpiecznie doczekały końca wojny.

To jest niesamowita historia, że żołnierz niemiecki ratuje, przewozi pociągiem relikwie, największy skarb kultury polskiej do Inowrocławia - gdzie te relikwie zostały przez całą wojnę przechowane w zakrystii, zamurowane pod podłogą i po wojnie szczęśliwie wróciły do Gniezna

 - powiedział Andrzej Machnowski.

- Uprawiam ten zawód czterdzieści lat, otrzymywałem różne nagrody na międzynarodowych festiwalach, teraz jestem w Białymstoku i jestem niesłychanie wzruszony, że - przy takiej konkurencji - ten film został tak niezwykle przyjęty - powiedział Machnowski i dodał, że praca nad filmem była dla niego wyjątkowa, bo jego akcja rozpoczęła się w Gnieźnie w 1941 - w roku jego urodzenia.


Kategoria "Losy" - nagroda im. Ryszarda Kaczorowskiego


W kategorii "Losy" zwyciężyła audycja radiowa "Komu z nami nie po drodze"; jej autorką jest Małgorzata Furga-Jurgiel z Polskiego Radia Szczecin. To historia młodego pracownika Morskiej Stoczni Remontowej, który, podczas stanu wojennego, jako członek "Solidarności", podjął się tworzenia tzw. wolnych związków zawodowych.


Kategoria "Historia Regionalna" - nagroda dyrektora IPN w Białymstoku

W kategorii "Historia Regionalna" najlepszy okazał się reportaż "Komisarz Jerzy", autorstwa Jana Smyka z Polskiego Radia Białystok i Anny Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice. Opowiada on o oficerze Wojska Polskiego - pułkowniku Jerzym Szewełło, który został mianowany w 1981 roku komisarzem wojskowym w kopalni Ziemowit. "Przybył tu ratować kruszący się system generała Jaruzelskiego. Uratował życie kilku tysięcy górników i ich rodzin" - tak opisano tę audycję w informacji o nagrodach.

Odbierając nagrodę Jan Smyk z Polskiego Radia Białystok powiedział, że chciałby zrealizować jeszcze jedną audycję o Jerzym Szewelle, gdy zostanie on odznaczony pośmiertnie stopniem generalskim, bo - jak powiedział - "zbyt krótko ten człowiek żył, by o nim szybko zapomnieć, a jego postawa jest wzorem dla wielu młodych ludzi".
Wyróżnienia specjalne


Wyróżnienia specjalne otrzymali: Kamil Hypki z Radia Zachód za audycję "Wydarzenia, których nie znacie", Adam Kraśnicki (TVP Katowice/IPN Katowice) za reportaż "Prorok nie umiera - ks. Franciszek Blachnicki" oraz Jerzy Oleszkowicz z TVP Rzeszów za reportaż "Draża-czetnik. Legenda Kresów".

W tym roku na konkurs wpłynęły 54 zgłoszenia - reportaże radiowe, słuchowiska, filmy dokumentalne. Produkcje oceniało jury z udziałem historyków IPN i dziennikarzy. Wysokość nagród co roku ustala prezes IPN. W tym roku to kwoty od 3 tys. zł. do 10 tys. zł.

Główny cel konkursu, organizowanego od 2013 roku przez białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, to promowanie najnowszej historii Polski, poprzez ambitne formy twórczości radiowej i telewizyjnej. Obecny na wtorkowej uroczystości prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreślił rolę i pracę dziennikarzy w upowszechnianiu historii. 

Historia jest pasjonująca, a dzięki radiu i telewizji dociera do kręgu osób, do których samymi działaniami IPN byśmy nie dotarli

 - powiedział prezes IPN.

Prezes Jarosław Szarek na zakończenie konkursu wyraził nadzieję, że w przyszłym roku, w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, na konkurs "Audycja Historyczna Roku" wpłynie jeszcze więcej filmów i audycji, bo - jak mówił - "białostocki plebiscyt zdobywa coraz większą popularność".

źródło: IAR, PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Reportaż "Komisarz Jerzy" Jana Smyka oraz Anny Sekudewicz nominowany w konkursie na Najlepszą Audycję Historyczną Roku

26.10.2017, 17:06

Reportaż "Komisarz Jerzy" naszego redakcyjnego kolegi Jan Smyka oraz Anny Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice z szansą na nagrodę. Audycja otrzymała nominację w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszą Audycję Historyczną Roku.


Premiera reportażu Jana Smyka w kopalni Ziemowit [zdjęcia]

7.12.2016, 12:23

"Komisarz Jerzy" opowiada o dramatycznych wydarzeniach związanych z wprowadzeniem stanu wojennego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedorukfot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
27.10.2020, 13:57, akt. 14:08

Zmarł ksiądz Czesław Gładczuk

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok