Radio Białystok | Wiadomości | Leon Tarasewicz laureatem Nagrody im. prof. A. Gieysztora

Leon Tarasewicz laureatem Nagrody im. prof. A. Gieysztora

autor: Źmicier Kościn

8.02.2018, 09:52, akt. 11.02.2018, 09:42

W czwartek (08.02) o 18:00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody.

Nagrodę im. A. Gieysztora w imieniu Leona Tarasewicza odbiera Anda Rottenberg, fot. Źmicier Kościn
Nagrodę im. A. Gieysztora w imieniu Leona Tarasewicza odbiera Anda Rottenberg, fot. Źmicier Kościn

Leon Tarasewicz laureatem Nagrody im. prof. A. Gieysztora - relacja Źmiciera Kościna

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Leon Tarasewicz – artysta światowej sławy z Walił, wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, został odznaczony za "świadome, wieloletnie budowanie pomostów pomiędzy odmiennymi grupami etnicznymi, językowymi i religijnymi polsko-białorusko-litewskiego pogranicza, w trakcie kolejnych edycji dorocznego festiwalu "Trialog" w Krynkach na Podlasiu".

Ze względu na stan zdrowia Leon Tarasewicz nie mógł odebrać odznaczenia osobiście. W jego imieniu zrobili to przedstawiciele Fundacji Villa Sokrates. Michał Grześ z Fundacji cieszy się, że podlaski artysta został odznaczony akurat za działalność społeczną.

Prezydent: twórczość Tarasewicza łączy się z jego tożsamością narodową

Prezydent Andrzej Duda w liście, odczytanym podczas ceremonii pogratulował artyście oraz wyraził radość, że obok licznych tytułów i wyróżnień, którymi uhonorowano dotąd "oryginalną twórczość oraz działalność społeczną i kulturalną" Tarasewicza, otrzymał on teraz "prestiżowy laur, przyznawany osobom zasłużonym na polu utrwalania i ochrony dóbr polskiej kultury".

Pragnę wyrazić uznanie dla pańskiej wieloletniej, owocnej pracy twórczej i dydaktycznej, a także dla wszelkich inicjatyw i projektów, w których dochodzi do głosu pańskie artystyczne credo - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Jak dodał, Tarasewicz "wychodząc poza przestrzenie stricte wystawiennicze", odcisnął "piętro swojej sztuki i estetycznej wrażliwości w przestrzeni sakralnej, publicznej, prywatnej w wielu miejscowościach w Polsce i na świecie".

Mistrzowsko operując klasycznymi technikami malarskimi, poszukuje pan także nowych, frapujących środków wyrazu, obejmujących całą przestrzeń otaczającą widza. Owo charakterystyczne wyczulenie na kontekst czasu i miejsca łączy się z afirmacją pańskiej białoruskiej tożsamości narodowej, oraz przywiązaniem pana profesora do swojej podlaskiej, małej ojczyzny - zaznaczył prezydent.

Nagroda im. prof. A. Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Kronenberga od roku 1999. Patron tego wyróżnienia był prezesem Polskiej Akademii Nauk, wybitnym polskim humanistą o międzynarodowej sławie.

Wśród laureatów Nagrody im. Gieysztora z poprzednich lat są: kompozytor profesor Krzysztof Penderecki, reżyser Andrzej Wajda czy brytyjski historyk Norman Davies.

źródło: PAP | red: sk, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy artyści nagrodzeni przez samorząd wojewódźtwa podlaskiego

25.10.2017, 16:45

Marszałek województwa podlaskiego przyznał siedem dorocznych nagród za twórczość, upowszechnianie i ochronę kultury. W tym roku nagrodzono m.in. 92-letniego Wiktora Szweda, jednego z najbardziej znanych w kraju poetów piszących po białorusku.


Prace prof. Jerzego Nowosielskiego w białostockim Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

20.10.2017, 14:59

Był jednym z najważniejszych malarzy polskich drugiej połowy XX wieku. Najbardziej znane podlaskie prace profesora Jerzego Nowosielskiego to szafirowy ikonostas z Orzeszkowa i ikony z Klejnik, a od piątku (20.10) w Białymstoku można oglądać również inne projekty, także te z wczesnej fazy twórczości.


Dyskusje tematyczne, wystawy i występy artystyczne na XVIII Trialogu w Krynkach

1.09.2017, 18:30

Co dzieje się z "Litwą" Adama Mickiewicza dziś? Między innymi o tym dyskutowali uczestnicy tegorocznego Trialogu w Kynkach.


Świetlne obrazy Leona Tarasewicza na wystawie w Supraślu [zdjęcia]

4.08.2017, 19:17

Profesor Leon Tarasewicz - artysta i człowiek pogranicza - pokazuje swoje najnowsze prace w Akademii Supraskiej. To obrazy będące światłem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
fot. Renata Reda
20.09.2020, 06:59, akt. 11:29

Biegacze z całej Polski opanowali Białystok
źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok