Radio Białystok | Wiadomości | Skazani przekazali obrazy na akcję "Gest solidarności z Aleppo"

Skazani przekazali obrazy na akcję "Gest solidarności z Aleppo"

11.04.2018, 12:47, akt. 14:33

Caritas Archidiecezji Białostockiej przy współpracy z podlaskimi Zakładami Karnymi i Aresztami Śledczymi prowadzi akcję charytatywną "Gest solidarności z Aleppo". Skazani przekazali obrazy, które trafią do darczyńców w ramach programu "Rodzina Rodzinie".

Skazani przekazali obrazy na akcję "Gest solidarności z Aleppo", źródło: bialystok.caritas.pl
Skazani przekazali obrazy na akcję "Gest solidarności z Aleppo", źródło: bialystok.caritas.pl

W zbiórkę na rzecz ofiar wojny w Syrii włączyli się więźniowie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku. Namalowali blisko 40 prac, z których wybranych zostało 10. Białostocka Caritas przekaże je najbardziej hojnym darczyńcom, którzy przyłączą się do akcji "Rodzina Rodzinie".

Rzecznik prasowy dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku mjr Michał Zagłoba poinformował, że prace wykonali skazani: z Aresztu Śledczego w Suwałkach, z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, z Zakładu Karnego w Grądach-Woniecko oraz z Zakładu Karnego i Aresztu Śledczego w Białymstoku.

Rzecznik zaznaczył, że akcja "Gest solidarności z Aleppo" nie jest pierwszą, do której przyłączyli się skazani z podlaskich jednostek penitencjarnych i dodał, że "nie ma skazanego, który odmówiłby przekazania swoich prac na tego typu akcje".

Jeśli chodzi o pomoc potrzebującym, a szczególnie jeśli chodzi o pomoc skierowaną do dzieci, to zawsze odzew jest bardzo duży i bardzo chętnie skazani w tego typu akcje się angażują

 - podkreślił mjr Zagłoba.

"My nie liczymy na to, że dokonamy nie wiadomo jak dużej zbiórki i że ta pomoc będzie jakoś szczególnie wymierna, bardziej chodzi nam o to, żeby wykonać ten gest w tym kierunku" - powiedział rzecznik i dodał, że czas poświęcony na wykonanie prac, był dla skazanych rodzajem resocjalizacji.

Więźniowie namalowali m.in. portrety Piłsudskiego i Paderewskiego

Mjr Zagłoba zaznaczył, że nie chodziło o tematykę wojenną prac, ale o namalowanie tego w czym każdy ze skazanych czuje się dobrze. Technika wykonania też była dowolna. Są obrazy olejne, ale też wypalane w drewnie. Więźniowie wykonali m.in. krajobrazy, dwa portrety Piłsudskiego, jest portret Paderewskiego, czy obraz Jana Pawła II. Wszystkie można obejrzeć na portalu społecznościowym białostockiej Caritas.

Rzecznik Caritas Archidiecezji Białostockiej Aleksandra Toczydłowska podkreśliła, że inicjatywa "Gest solidarności z Aleppo" wyszła od Okręgowej Służby Więziennej w Białymstoku.

Początek akcji w połowie kwietnia

Rzecznik poinformowała, że zbiórka pieniędzy w ramach akcji Caritas Polska "Rodzina Rodzinie" rozpocznie się w połowie kwietnia i potrwa dwa miesiące.

Aleksandra Toczydłowska wyjaśniła, że "jest to zbiórka publiczna, a nie aukcja, my tych obrazów nie sprzedajemy (...) my mamy te obrazy wycenione przez profesjonalistów i wiemy ile one są warte". Rzecznik dodała, że w ocenie niezależnego eksperta całość prac została wyceniona na ponad 4 tys. zł.

Rzecznik białostockiej Caritas dodała, że prace więźniów zostaną przekazane tzw. "złotym" darczyńcom, czyli osobom, które najhojniej zaangażują się w pomoc ofiarom wojny w Syrii. "To jest taki gest wdzięczności wobec nich" - powiedziała Aleksandra Toczydłowska.

Pieniądze z aukcji trafią do konkretnych rodzin w Aleppo

Rzecznik wyjaśniła, że zebrane pieniądze trafią do konkretnych rodzin, które w Aleppo Caritas obejmuje pomocą. "Główny cel to pomóc tym rodzinom tam na miejscu, ile zbierzemy, tyle przekażemy tam" - dodała.

Niektóre rodziny nie mają prądu w domach, nie mają łazienek, nie mają ubrań, bo straciły wszystko w trakcie wojny (...) niektórzy potrzebują na przeżycie 600 zł, niektórzy 1600, niektórzy potrzebują 2 tys. zł 

- wyjaśniła rzecznik białostockiej Caritas.

Finał akcji i przekazanie prac więźniów odbędzie się w Białymstoku 27 czerwca.

80 proc. Syryjczyków żyje w ubóstwie

Jak podaje Caritas, w wyniku działań wojennych 80 proc. Syryjczyków żyje w ubóstwie, co trzecie gospodarstwo domowe jest zadłużone. Nie ma pełnych statystyk dotyczących liczby ofiar śmiertelnych - według różnych szacunków jest to między 250, a 500 tys. osób. Na pomoc we wciąż ogarniętej wojną Syrii czeka 13 mln ludzi, w tym 6 milionów dzieci.

Program Caritas "Rodzina Rodzinie" działa już dwa lata. Do akcji można się włączyć, wybierając konkretną rodzinę z Syrii, a następnie deklarację kwoty i okresu pomocy na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl.

Dotychczas w programie wzięło udział prawie 20 tys. darczyńców, dzięki którym Caritas Polska przekazała syryjskim rodzinom ponad 30 mln zł. Program można tez wesprzeć, wysyłając SMS o treści "SYRIA" pod nr 72052 (koszt 2,46 z VAT).

źródło: PAP | red: maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Abp Jakub odwiedził skazanych w białostockim więzieniu

20.03.2018, 13:44

Arcybiskup białostocko-gdański Jakub przyszedł z wizytą duszpasterską do Zakładu Karnego w Białymstoku. Odwiedził zarówno funkcjonariuszy, jak i skazanych.


Będzie praca dla więźniów w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze

19.02.2018, 17:20

100 osadzonych będzie pracowało na terenie hali produkcyjnej w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze. Pod budowę obiektu w poniedziałek (19.02) wmurowano kamień węgielny. Hala ma być gotowa do końca czerwca.


Coraz więcej więźniów suwalskiego Aresztu Śledczego pracuje poza jego murami

6.12.2017, 14:13

Coraz więcej więźniów pracuje poza murami suwalskiego Aresztu Śledczego. Osadzeni trafiają nie tylko do fabryk, ale też szkół i domów pomocy społecznej. Podporucznik Paweł Chalecki podkreśla, że chętnych do zatrudniania osadzonych wciąż przybywa.


To prace wykonane przez więźniów - wystawa obrazów i rysunków w białostockiej Galerii Arsenał

1.12.2017, 15:31

Obrazy i rysunki wykonane przez osoby odbywające kary wieloletniego więzienia, a nawet dożywocia, można oglądać od piątku w Galerii Arsenał w Białymstoku. Prace zostały wykonane na zajęciach, które mają pomóc osadzonym w resocjalizacji.


100 więźniów będzie pracowało przy produkcji mebli w Czerwonym Borze

28.10.2017, 13:30

Dyrekcja Zakładu Karnego w Czerwonym Borze podpisała umowę z firmą, która produkuje meble w Kupiskach koło Łomży. 100 więźniów będzie pracowało przy produkcji mebli. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

Mgły on-line w Polskim Radiu Białystok

W 9 tygodni po Podlasiu

fot. Joanna Szubzda
REGION
4.07.2020, 07:10, akt. 07:14

NFZ promuje e-skierowaniaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok