Radio Białystok | Wiadomości | Kolejna grupa aktywistów, którzy protestowali w Puszczy Białowieskiej, walczy o uniewinnienie

Kolejna grupa aktywistów, którzy protestowali w Puszczy Białowieskiej, walczy o uniewinnienie

21.09.2018, 15:03, akt. 15:22

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w piątek (21.09) proces grupy aktywistów ekologicznych, którym policja zarzuciła m.in. zakłócenie spokoju i porządku publicznego podczas protestu w obronie Puszczy Białowieskiej. Wyrok odwoławczy - na początku października.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Chodzi o akcję zorganizowaną przez aktywistów w połowie czerwca 2017 roku przy leśniczówce w Postołowie (gmina Hajnówka). Zablokowali tam ciężkie maszyny do przemysłowego pozyskiwania drewna, przykuwali się do nich i uniemożliwili wyjazd z miejsca postoju w miejsce planowanych wycinek.


Aktywiści ponownie blokują wycinkę w Puszczy Białowieskiej


O naruszenie spokoju i porządku publicznego oraz o to, że wbrew żądaniu osoby uprawnionej nie opuściły łąki przy leśniczówce, policja obwiniła jedenaście osób. W marcu tego roku Sąd Rejonowy w Hajnówce uznał je za winne zarzucanych im wykroczeń, ale odstąpił od wymierzenia kary. Mają jednak zapłacić po 100 zł zryczałtowanych kosztów postępowania.

Policja nie zaskarżyła wyroku, zrobiła to jedna z osób obwinionych i obrońcy dziewięciu kolejnych aktywistów. Powołując się na stan wyższej konieczności, w jakim - w ich ocenie - działali broniąc pierwotnej puszczy przed wycinką, chcą uniewinnienia.

Trybunał UE - Polska złamała unijne prawo w Puszczy Białowieskiej

Obrońca obwinionych mec. Paweł Murawski przypominał w piątek przed Sądem Okręgowym w Białymstoku, że sąd w Hajnówce zdecydował się rozpoznać tę sprawę i wydał w niej wyrok przed orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE, który w kwietniu stwierdził, iż decyzje polskich władz o zwiększonej wycince w Puszczy Białowieskiej naruszają unijne prawo dotyczące ochrony środowiska.

Argumentował, że wskutek intensywnych wycinek Puszcza Białowieska mogła utracić swój pierwotny charakter, a jedynym celem było "tylko i wyłącznie zdobycie środków finansowych przez Lasy Państwowe". Przypominał, że zanim doszło do blokad w puszczy, aktywiści ekologiczni prowadzili m.in. akcje protestacyjne na ulicach, wysyłali petycje, próbowali spotkać się z ówczesnym ministrem środowiska i negocjować z Lasami Państwowymi. Adwokat odwoływał się do stanu wyższej konieczności, jako okoliczności wyłączającej bezprawność działania obwinionych.

"Działania obwinionych w tej sprawie polegały na odparciu bezprawnego bezpośredniego zamachu na dobro jednoznacznie wyższe niż dobro poświęcane" - mówił mec. Murawski, wyjaśniając, że tym dobrem wyższym był drzewostan Puszczy Białowieskiej, zaś dobrem poświęcanym - jak to ujął - jedynie to, że kilku pilarzy potencjalnie tego dnia nie zarobiłoby pieniędzy.

Wyrok na początku października

Wyrok białostocki Sąd Okręgowy ma ogłosić 4 października.

To trzecia sprawa dotycząca protestów w obronie Puszczy Białowieskiej, która wskutek apelacji od wyroku I instancji trafiła do Sądu Okręgowego w Białymstoku. W dwóch poprzednich zapadły prawomocne wyroki uniewinniające.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wznowiono remont Drogi Narewkowskiej

6.09.2018, 15:35

Ciężki sprzęt wrócił do Puszczy Białowieskiej. Lasy Państwowe wznowiły remont tzw. Drogi Narewkowskiej.


Wyrok uniewinniający aktywistów broniących Puszczy Białowieskiej

12.07.2018, 13:56

Sąd uniewinnił aktywistów uznając, że działali w stanie wyższej konieczności.


Lasy Państwowe wnioskują o odstąpienie od karania protestujących w Puszczy Białowieskiej

6.07.2018, 05:34

Nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej nie kierują już nowych spraw o ukaranie osób protestujących w obronie Puszczy.


Policja kieruje sprawy do sądu a firma chce wysokich odszkodowań - c.d. zamieszania wokół Puszczy Białowieskiej

5.07.2017, 13:56

Policja kieruje sprawy do sądu, a właściciel firmy domaga się wysokich odszkodowań. Chodzi o aktywistów Greenpeace i Fundacji Dzika Polska, którzy od dwóch miesięcy aktywnie protestują przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej.


Aktywiści ponownie blokują wycinkę w Puszczy Białowieskiej

13.06.2017, 07:25

Nie słabną protesty w obronie Puszczy Białowieskiej. Kilkudziesięciu aktywistów z Greenpeace i Dzikiej Polski zablokowało we wtorek w Postołowie ciężki sprzęt, który miał wjechać do lasu by ciąć drzewa. Do ekologów z Polski dołączyli także działacze z Rumunii i Czech.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFPFotolia.com
WYPADEK
30.09.2022, 09:03, akt. 09:06

Wypadek na ul. Zjazd w Łomży

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok