Radio Białystok | Wiadomości | Będzie ulica nosząca imię Jadwigi Klimkiewiczowej - radnej Białegostoku po I wojnie światowej

Będzie ulica nosząca imię Jadwigi Klimkiewiczowej - radnej Białegostoku po I wojnie światowej

15.04.2019, 14:06, akt. 15:45

Jedna z białostockich ulic nosić będzie imię Jadwigi Klimkiewiczowej, jednej z pierwszych kobiet-radnych Białegostoku po I wojnie światowej - zdecydowali w poniedziałek miejscy radni.

Ta ulica będzie nosiła imię Jadwigi Klimkiewiczowej, źródło: GoogleMaps
Ta ulica będzie nosiła imię Jadwigi Klimkiewiczowej, źródło: GoogleMaps

Klimkiewiczowa znalazła się na liście stu wybitnych białostoczan wybranych w stulecie odzyskania niepodległości przez miasto.

Ulica nosząca imię Jadwigi Klimkiewiczowej (1876-1952) znajduje się na osiedlu Antoniuk. Uchwała została przyjęta bez sprzeciwów i dyskusji.

Patronka ulicy była pierwszą kobietą zasiadającą w prezydium białostockiej Rady Miejskiej po I wojnie światowej. 

"Niebanalna postać w Białymstoku: i carskim i sanacyjnym. Dziś powiedzielibyśmy o niej biznesmenka, społeczniczka, filantropka, aktywistka, kiedyś może sufrażystka (...) Nadanie nazwy ulicy imienia Jadwigi Klimkiewiczowej będzie uczczeniem pamięci o kobiecie zaangażowanej całym sercem w sprawy społeczne i w miejską politykę"

 - napisano w uzasadnieniu do uchwały.

Od 1910 roku Klimkiewiczowa prowadziła księgarnię w centrum Białegostoku, niedługo potem rozpoczęła wydawanie pocztówek z widokami miasta, na których - mimo obowiązującego wówczas języka rosyjskiego - pojawiały się też napisy polskie. We wrześniu 1919 roku wystartowała w wyborach do Rady Miejskiej; zdobyła mandat i miejsce w prezydium tej rady. Radną była do 1927 roku, angażując się w wiele inicjatyw społecznych, np. nadanie honorowego obywatelstwa Białegostoku Józefowi Piłsudskiemu. W czasie II wojny światowej była więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Majdanku. Zmarła w 1952 roku w Białymstoku i tu jest pochowana.

Klimkiewiczowa znalazła się w gronie stu osób pochodzących z Białegostoku, wybranych przez specjalną kapitułę, które zapisały się w historii z racji dokonań w różnych dziedzinach (medycyna, sztuka, kultura, gospodarka, sport, polityka itp.). Są na niej również te, które podkreślały lub podkreślają swoje związki z miastem, pracowały lub pracują na rzecz miasta i mieszkańców, a ich działalność ma również znaczenie dla Polski, czy nawet świata.

Lista taka powstała w związku ze stuleciem symbolicznego "odzyskania niepodległości" przez miasto. Chodzi o datę 19 lutego 1919 roku, kiedy z miasta wyjechały ostatnie okupacyjne oddziały niemieckie, a weszło wojsko polskie.

źródło: PAP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Elektryczny mini-autobus będzie jeździł ulicami Białegostoku

3.04.2019, 08:39

To rozwiązanie było testowane jedynie we Francji i Szwajcarii - wkrótce sprawdzone będzie w Białymstoku. W maju lub czerwcu na ulice miasta wyjadą mini autobusy elektryczne.


Jeden z białostockich radnych chce zwiększenia dopuszczalnej prędkości na Trasie Generalskiej

22.03.2019, 17:26

Zdaniem urzędników nie ma szans na realizację tego pomysłu. Radny chciałby zwiększyć dopuszczalną prędkość z 70 do 100 km/h.


Rozpoczęła się przebudowa DK 65 w Mońkach

14.03.2019, 12:29

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku rozpoczęła przebudowę głównej ulicy w Mońkach. To miejski fragment drogi krajowej nr 65.


Działaczki inicjatywy "Ogólnopolski Strajk Kobiet" chcą, by w Białymstoku była ulica “100-lecia Praw Kobiet"

8.03.2019, 13:41

Chcą, by w Białymstoku była ulica “100-lecia Praw Kobiet”. Działaczki inicjatywy "Ogólnopolski Strajk Kobiet" złożyły dziś w tej sprawie petycję do biura Rady Miasta.


Ponad 100 osób wzięło udział w Teście Wiedzy o Historii Białegostoku

17.02.2019, 07:01

O 17:00 w sali kina "Forum" pasjonaci historii zmagali się z 40 pytaniami i walczyli o 10 tysięcy złotych.


Wybrano stu białostoczan na stulecie odzyskania przez miasto niepodległości

3.02.2019, 14:35

Stu białostoczan na stulecie odzyskania przez miasto niepodległości wybrała specjalna kapituła złożona z przedstawicieli różnych środowisk. Dziesięć osób spośród tej setki dodatkowo będzie wyróżniona honorowym tytułem w czasie głównych rocznicowych obchodów, przypadających 19 lutego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Hero Run


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok