Radio Białystok | Wiadomości | Przedsiębiorcy blokowali przez godzinę trasę S8

Przedsiębiorcy blokowali przez godzinę trasę S8

26.04.2019, 16:42, akt. 18:05

Około godziny 13:00 zakończył się w piątek (26.04) protest przedsiębiorców pod Białymstokiem w okolicach Porosłów przy trasie S8 Warszawa-Białystok. Demonstranci protestowali przeciwko niekorzystnym - ich zdaniem - dla nich rozwiązaniom komunikacyjnym w związku z budową tzw. węzła Porosły przy tej trasie.

Protest przedsiębiorców w Porosłach, fot. Monika Kalicka
Protest przedsiębiorców w Porosłach, fot. Monika Kalicka

Przedsiębiorcy blokowali przez godzinę trasę S8 - relacja Edyty Wołosik

Przedsiębiorcy, którzy mają firmy w Porosłach, będą blokować trasę S8 - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kilkadziesiąt osób przez godzinę czasowo blokowało przejazd na drodze serwisowej w pobliżu miejsca Porosły-Kolonia, którą obecnie odbywa się ruch w tym miejscu w związku z budową węzła drogowego Porosły. Od poniedziałku w związku z tą inwestycją są dodatkowe utrudnienia dla kierowców, obowiązuje nowa organizacja ruchu.Drogowcy budują węzeł Porosły - kierowców czekają spore utrudnienia na wjeździe do Białegostoku od strony WarszawyProtestujący mieli transparenty, m.in. "Miasto naszej gminie podkłada świnie", "Prezydencie drogi nie zabieraj nam drogi", używali trąbek. Przedsiębiorcy protestowali, bo - ich zdaniem - w związku z inwestycją i złym projektem węzła, po zakończeniu budowy nie będzie zapewniony dogodny dojazd do ich firm. W związku z tym obawiają się strat finansowych a nawet bankructw swoich firm.

Protest zakończył się chwilę przed godz. 13:00 - poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.


"to bardzo trudny i kosztowny projekt"

"Inwestorem węzła Porosły jest miasto Białystok na mocy porozumienia z Podlaskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Białymstoku i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, bo drogi w tym miejscu są w gestii tych podmiotów" - przypomniała Urszula Mirończuk z urzędu miasta Białegostoku. Podkreśliła, że to "bardzo trudny i kosztowny" projekt.

Dodała, że do Ministerstwa Inwestycji zostało złożone odwołanie - w związku z protestem przedsiębiorców - od decyzji zezwalającej na realizację tej inwestycji z tzw. rygorem natychmiastowej wykonalności (miasto Białystok ma wydany tzw. ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej). Mirończuk powiedziała, że oznacza to, że "sprawa jest niejako w zawieszeniu". "Czekamy na decyzję ministra, w jaki sposób odniesie się do tego odwołania i w tej chwili jakby nie mamy pola manewru, nie można tutaj dokonywać żadnych zmian, ponieważ sprawa jest w tej chwili w rękach ministerstwa" - dodała Mirończuk.


To ważna inwestycja dla miasta 

Przypomniała także, że planowanie węzła Porosły trwało bardzo długo, konsultowano rozwiązania także z tymi, którzy obecnie protestują, odbyło się "bardzo dużo" spotkań podczas których - jak wskazała - obie strony prezentowały swoje możliwości, ale też ograniczenia. Mirończuk zaznaczyła, że inwestycja jest ważna dla miasta, gdyż dzięki niej duży tranzytowy ruch ciężarówek ominie Białystok.Jak podawały wcześniej władze miasta Białegostoku, węzeł drogowy Porosły to sieć połączeń na wjeździe od strony Warszawy trasą S8, w połączeniu z drogą wojewódzką nr 676. Wiąże się m.in. z koniecznością stworzenia bezkolizyjnych przejść nad linią kolejową; powstaną tam, m.in. dwupoziomowe skrzyżowania, rozjazdy, wiadukt nad torami, a droga wlotowa od strony Warszawy zostanie połączona z tzw. Trasą Generalską, czyli miejską obwodnicą dla ruchu tranzytowego.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała w komunikacie, że w związku z protestem w okolicach Porosłów samochody ciężarowe były kierowane na objazdy przez Zambrów, Łomżę, Grajewo i Augustów.

źródło: PAP | red: maj, ary, sk

ZOBACZ TEŻ:


Utrudnienia na drogach w Białymstoku [mapy]

24.04.2019, 07:05

Z utrudnieniami - aż do końca roku - muszą się liczyć kierowcy, wjeżdżający do Białegostoku od strony Warszawy.


Drogowcy budują węzeł Porosły - kierowców czekają spore utrudnienia na wjeździe do Białegostoku od strony Warszawy [mapy]

23.04.2019, 05:39

W związku z budową węzła drogowego Porosły, od wtorku (23.04) zaczęły obowiązywać nowe zasady organizacji ruchu, w tym ruchu tranzytowego, na wjeździe do Białegostoku od strony Warszawy. Zmieniona organizacja w tym miejscu na obowiązywać do końca roku.


Po świętach kierowców czekają utrudnienia na wjeździe do Białegostoku od strony Warszawy

16.04.2019, 15:56

Duże utrudnienia czekają kierowców na wjeździe do Białegostoku od strony Warszawy. W związku z pracami przy budowie tzw. węzła drogowego Porosły, od 23 kwietnia zmieni się tam znacznie organizacja ruchu, w tym tranzytowego. Nowe zasady mają obowiązywać do końca roku.


Mieszkańcy wsi Porosły nie chcą betoniarni pod swoimi oknami

16.03.2019, 14:24

Jak mówią, o kłopotliwej inwestycji dowiedzieli się w momencie, kiedy zapadły już pierwsze wiążące decyzje. Mieszkańcy podbiałostockiej wsi Porosły protestują przeciwko planom budowy mobilnej betoniarni w ich miejscowości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Legion" Elżbiety Cherezińskiej


© Oliver Sved - fotolia.com
WYPADEK
16.09.2019, 12:47, akt. 12:53

2 osoby ranne w wypadku k. Hajnówki


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok