Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy funkcjonariusze celno-skarbowi znaleźli papierosy w akcesoriach kuchennych

Podlascy funkcjonariusze celno-skarbowi znaleźli papierosy w akcesoriach kuchennych

29.05.2019, 11:24, akt. 11:33

21 tys. paczek papierosów ukryli przemytnicy w transporcie mebli i filtrów do kuchennych okapów. Kontrabandę znaleźli funkcjonariusze celno-skarbowi w ciężarówce na łotewskich numerach rejestracyjnych, skontrolowanej niedaleko Budziska - podała w środę (29.05) KAS.

Próba przemytu papierosów w akcesoriach kuchennych, źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl
Próba przemytu papierosów w akcesoriach kuchennych, źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl

Jak poinformował rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, Radosław Hancewicz, zgodnie z dokumentami, które przedstawił 45-letni łotewski kierowca, w tirze miał być ładunek mebli i filtrów do okapów. - Po prześwietleniu ładunku skanerem rentgenowskim okazało się, że w specjalnej przygotowanych filtrach ukryto papierosy bez polskich znaków akcyzy - powiedział Radosław Hancewicz.

W sumie było to 21 tys. paczek o wartości ok. 300 tys. zł. Według szacunków KAS, gdyby ten towar trafił do obrotu w Polsce, Skarb Państwa straciłby z tytułu niezapłaconych podatków prawie pół mln zł. Wobec kierowcy wszczęto sprawę karną skarbową; dla jej potrzeb zabezpieczono kontrabandę i samochód. Za przemyt grozi nawet do 5 lat więzienia i kara grzywny.

Funkcjonariusze podlaskiej KAS zabezpieczający przed przemytem zarówno tzw. wewnętrzną granicę unijną (z Litwą) oraz część granicy zewnętrznej (z Białorusią) przez ostatnie lata odnotowali już przeróżne pomysły przemytników na nielegalny przewóz papierosów. Zatrzymywali oni duże przemyty zamiast np. transportu drewna, artykułów spożywczych, wyrobów plastikowych, mebli czy fabrycznie zamkniętych puszek z kawą. Była też próba ukrycia papierosów w karetce pogotowia, przęśle mostu czy kolejowych cysternach.

Zdarzały się też mniejsze przemyty m.in. w chlebie, piłkach, gaśnicy, manekinach, wnętrzu książek, telewizorze i pianinach. Do przemytu posłużył kiedyś nawet tort, który rzekomo miał być prezentem na urodziny.

W tym regionie przemytnicy próbują wykorzystać fakt, iż granica polsko-litewska jest wewnętrzną granicą unijną i na samej granicy nie ma odpraw paszportowo-celnych. Kontroli dokonują tam jednak na drogach mobilne grupy KAS, a także Straż Graniczna i policja, często korzystając z wiedzy operacyjnej o działalności grup przestępczych zajmujących się przemytem.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie służby - KAS i Straż Graniczna zatrzymały transporty nielegalnych papierosów

10.05.2019, 15:20

Przemyt 435 tys. paczek papierosów, zamiast transportu poduszek, udaremniła podlaska KAS. Kontrabanda była przewożona w estońskim tirze. Busa z ładunkiem 40 tys. paczek nielegalnych papierosów, zatrzymali też funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.


Przemyt papierosów wart 5 milionów zł udaremniła podlaska Straż Graniczna

9.05.2019, 16:02

Próbę przemytu papierosów o szacunkowej wartości ponad 5 mln zł udaremniła Straż Graniczna w powiecie suwalskim, w czasie kontroli ciężarówki na litewskich numerach rejestracyjnych. Kierowca zapewniał, że wiezie meble do Czech - poinformowała w czwartek (9.05) SG.


Zabytki zatrzymane przez celników przekazane do podlaskich muzeów

5.03.2019, 13:39

XIX-wieczne rosyjskie ikony i średniowieczny grot zatrzymane przez podlaskich celników podczas próby przemytu przedmiotów na granicy z Białorusią, przekazano we wtorek (05.03) do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Muzeum Diecezjalnego w Łomży.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!
Zakład karny w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
REGION
17.02.2020, 15:44, akt. 20:34

Coraz więcej skazanych pracuje
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok