Radio Białystok | Wiadomości | W parku Planty w Białymstoku stanęła huśtawka dla dzieci na wózkach inwalidzkich

W parku Planty w Białymstoku stanęła huśtawka dla dzieci na wózkach inwalidzkich

1.06.2019, 11:54, akt. 12:02

Na placu zabaw w białostockim parku Planty oddana została w sobotę do użytku huśtawka dla dzieci na wózkach inwalidzkich.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

W parku Planty w Białymstoku stanęła huśtawka dla dzieci na wózkach inwalidzkich - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pieniądze na ten cel zebrała Fundacja "Spartanie Dzieciom", m.in. w czasie półmaratonu, który niedawno odbył się w Białymstoku.

To pierwsza taka huśtawka w przestrzeni publicznej w tym mieście. Samo urządzenie kosztowało 20 tys. zł; 5 tys. zł dołożyło miasto, jako koszty m.in. montażu i stosownych zezwoleń. Druga taka huśtawka znajduje się przy jednej z białostockich szkół z oddziałami integracyjnymi.

Huśtawka jest przeznaczona wyłącznie dla osób na wózkach inwalidzkich. Ma specjalny hamulec do unieruchamiania wózka, poruszana jest za pomocą linek.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślił, że urządzenie oddane do użytku w parku Planty ma służyć tym dzieciom, które na co dzień nie mogły korzystać z dobrodziejstw placu zabaw, który się tam znajduje. Dziękował Fundacji "Spartanie Dzieciom" i jej sponsorom.

Mirosław Rybałtowski z tej fundacji powiedział, że pomysł pojawił się kilka miesięcy temu, by na wzór integracyjnego placu zabaw w warszawskich Łazienkach, również w Białymstoku ustawić huśtawkę, z której - na placu przystosowanym dotąd dla dzieci pełnosprawnych - mogłyby korzystać dzieci na wózkach inwalidzkich.

- Mam nadzieję, że jest to pierwszy kroczek do długiego dystansu, czyli do wybudowania takiego większego placu zabaw, albo większej liczby takich zabawek, żeby dzieci nie musiały stać tutaj w kolejce - dodał. 

Jak powiedział, prawie 6 tys. zł z potrzebnej kwoty udało się zebrać niedawno wśród uczestników dorocznego półmaratonu w Białymstoku, bo kilkaset osób wykupiło specjalne cegiełki. Pozostałe pieniądze pozyskano od osób i instytucji wspierających fundację.

Pierwsza z huśtawki skorzystała 11-letnia Julka, która świętowała też urodziny. Jej tata wyraził nadzieję, że będą powstawały kolejne takie miejsca. 

- Dzieci niepełnosprawne też chcą się integrować, chcą uczestniczyć w życiu swoich rówieśników, bawić się tak, jak wszyscy. Wszyscy mamy ochotę cieszyć się życiem - podkreślał.


źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od września w Białymstoku działać będzie Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy

20.05.2019, 17:25

O dodatkową możliwość kształcenia zabiegali od lat rodzice uczniów i nauczyciele.


Białostockie Targi Aktywności Osób Niepełnosprawnych

15.05.2019, 17:08

18 maja 2019 r. w Centrum Wystawienniczo – Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ulicy Kościelnej 1A w Białymstoku odbędą się Targi Aktywności Osób Niepełnosprawnych.


Ponad 1000 osób przeszło ulicami Białegostoku w Marszu Godności

9.05.2019, 11:58

Chodzi o integrację tego środowiska i przypomnienie ich problemów. Ponad 1000 osób przeszło ulicami Białegostoku w 17. Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych.


Nawet 700 osób będzie mogło znaleźć pracę w Podlaskiem

7.05.2019, 12:20

W Łomży podpisano porozumienie w sprawie tzw. CIS-ów. Obecny na podpisaniu dokumentów wicepremier Jarosław Gowin stwierdził, że ta inicjatywa najpełniej oddaje znaczenie słowa solidarność, ponieważ "polega na niesieniu pomocy tym, którzy znaleźli się na marginesie".


"Poruszamy ludzi" – w Białymstoku zainaugurowano kampanię społeczną zwracająca uwagę na niepełnosprawnych

29.03.2019, 15:28

Kampanię pokazującą, że osoby z niepełnosprawnościami nie różnią od innych, a także zachęcającą niepełnosprawnych do aktywności i spełniania marzeń – zainaugurowano w piątek (29.03) w Białymstoku. W jej ramach zaplanowano spotkania w szkołach z ambasadorami akcji.


W Podlaskiem kilkaset osób niepełnosprawnych i zagrożonych ubóstwem będzie mogło wziąć udział w stażach i szkoleniach

24.03.2019, 07:50

Będą staże i szkolenia zawodowe. Skorzysta z nich kilkaset osób niepełnosprawnych i zagrożonych ubóstwem czy wykluczeniem społecznym.


Niepełnosprawni kibice Jagiellonii zaczynają jeździć w zorganizowanej grupie na mecze wyjazdowe

12.03.2019, 07:22

Chcą kibicować drużynie nie tylko w Białymstoku, ale i na wyjazdach. Niepełnosprawni kibice Jagiellonii Białystok zaczynają jeździć w zorganizowanej grupie na mecze wyjazdowe.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: stock.adobe.com
UWAGA!
20.10.2020, 08:01, akt. 14:51

Uwaga! Mikrofon czeka!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok