Radio Białystok | Wiadomości | Jest zezwolenie na budowę prawie 17 km odcinka obwodnicy Łomży

Jest zezwolenie na budowę prawie 17 km odcinka obwodnicy Łomży

12.08.2019, 14:23, akt. 15:48

Zezwolenie na realizację 17-km odcinka drogi S61 Via Baltica od węzła Śniadowo do węzła Łomża Południe wydał w poniedziałek (12.08) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Wykonawca może wchodzić na plac budowy, bo decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki
źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki

Wykonawcą projektu i budowy tego odcinka Via Baltica jest firma Polaqua sp. z o.o. Wartość umowy, która była zawarta w lutym 2018 r. to 380 mln zł - przypomniał dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Wojciech Borzuchowski. Droga ma być gotowa do początku grudnia 2020 r.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział dziennikarzom, że wydana decyzja, tzw. ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) dotyczy inwestycji, która rozpocznie się na terenie województwa mazowieckiego w powiecie ostrołęckim (na obszarze 2 km), pozostała jej część będzie prowadzona na terenie woj. podlaskiego w powiecie łomżyńskim.Wojewoda podkreślił, że wydana w poniedziałek decyzja to kolejny etap realizacji trasy Via Baltica, która jest bardzo ważną drogą dla kraju i regionu, ale ma też spore znaczenie w transporcie międzynarodowym.

Dotychczas w ramach Via Baltica w Podlaskiem jest gotowa obwodnica Suwałk, budowana jest tzw. druga jezdna już istniejącej obwodnicy Szczuczyna. Wojewoda zapowiedział, że jeszcze w sierpniu będzie wydany kolejny ZRID na następny odcinek, a decyzja na kolejny odcinek będzie wydana we wrześniu.

Borzuchowski poinformował, że droga S61 na odcinku Śniadowo-Łomża Południe będzie miała nawierzchnię z betonu cementowego. Dodał, że łączna długość dróg towarzyszących ekspresówce przekracza 24 km. Powstanie 10 wiaduktów drogowych, trzy mosty. Droga będzie prowadzona tzw. nowym śladem. Odcinek Via Baltica Śniadowo-Łomża Południe będzie biegł na zachód od drogi wojewódzkiej nr 677 z Ostrowi Mazowieckiej do Łomży.

Starosta łomżyński Lech Szabłowski powiedział, że mieszkańcy powiatu na drogę ekspresową czekali " od wielu, wielu lat". Mówił, że choć droga "przecina, dzieli" powiat pionową linią z północy na południe, to jednak "łączy". - Przede wszystkim jest to poprawa bezpieczeństwa mieszkańców powiatu łomżyńskiego - mówił Szabłowski.

Wydanie ZRID oznacza, że zaczną się teraz prace związane z wycenami nieruchomości, które będą zajęte pod budowę drogi. Wojewoda powiedział, że "trzeba będzie przeprowadzić proces wyceny, ustalenia odszkodowań". Zaznaczył, że "incydentalne" będą sprawy dotyczące wyburzeń zabudowań (głównie w części mazowieckiej), w większości chodzić będzie o grunty, bo droga będzie przeprowadzona przez tereny niezabudowane. Paszkowski powiedział, że może być wydanych ok. 640 decyzji dotyczących odszkodowań. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


GDDKiA ogłosiła nowy przetarg na odcinek Via Baltica Suwałki-granica z Litwą

9.08.2019, 17:33

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła w piątek (9.08) nowy przetarg, w którym szuka wykonawcy 24 km drogi S61 Via Baltica, na odcinku od obwodnicy Suwałk do granicy z Litwą. W czerwcu rozwiązała umowę z firmą Impresa Pizzarotti uznając, że wykonawca nie wypełniał warunków kontraktu.


GDDKiA złożyła wniosek o decyzję środowiskową na S19 na odcinku Kuźnica-Sokółka

7.06.2019, 16:26

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na 17-km odcinek przyszłej drogi S19 od granicy polsko-białoruskiej w Kuźnicy do Sokółki.


GDDKiA: podpisano umowę dotyczącą drogi Suchowola-Sztabin

4.06.2019, 14:44

Prawie 1,8 mln zł będzie kosztować opracowanie koncepcji programowej 13-km odcinka drogi Sztabin-Suchowola na trasie nr 8 z Białegostoku do Augustowa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku podpisała z wykonawcą umowę w tej sprawie.


Wojewoda podlaski podpisał umowy na dofinansowanie inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych

28.05.2019, 13:53

Od ponad 5,5 miliona złotych na tzw. małą obwodnicę Wysokiego Mazowieckiego do niespełna trzystu tysięcy w kilku gminach na remont dróg łączących wsie - wojewoda podlaski podpisał prawie blisko 20 umów na dofinansowanie inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych.


Via Baltica: podpisana umowa na odcinek Śniadowo-Łomża Południe

9.02.2018, 12:23

380 mln zł będzie kosztował projekt i budowa prawie 17 km trasy S61 Via Baltica od węzła Śniadowo do węzła Łomża Południe. W piątek (9.02) w Śniadowie podpisano umowę z wykonawcą tej inwestycji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
źródło: stock.adobe.com
MÓWI SIĘ
7.08.2020, 16:57, akt. 17:07

Wysokie ceny warzyw i owoców
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok