Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczęła się modernizacja drogi z Lipska do granicy z Białorusią

Rozpoczęła się modernizacja drogi z Lipska do granicy z Białorusią

31.10.2019, 16:41, akt. 17:25

Ok. 65 mln zł będzie kosztowała modernizacja prawie 11,5 km drogi wojewódzkiej z Lipska do granicy z Białorusią. W czwartek (31.10.2019) w Kuriance rozpoczęła się budowa tej drogi. Pieniądze na inwestycję pochodzą z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.

Budowa drogi Lipsk-Granica Państwa, źródło: wrotapodlasia.pl
Budowa drogi Lipsk-Granica Państwa, źródło: wrotapodlasia.pl

Za realizację inwestycji odpowiada podległy samorządowi województwa Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Pieniądze pochodzą nie z regionalnej puli w FDS, z której o dotacje mogą się starać gminy i powiaty, a z puli będącej w dyspozycji ministerstwa infrastruktury na inwestycje o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa - wyjaśnił Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

Samorząd województwa podlaskiego i samorządy lokalne liczą, że budowa drogi z Lipska do granicy z Białorusią będzie ważnym krokiem do powstania w przyszłości polsko-białoruskiego przejścia granicznego Lipszczany-Sofijewo.

Urząd wojewódzki poinformował, że sprawa tego przejścia jest otwarta, jest wola po obu stronach granicy, ale ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że samorząd województwa nie przeznacza na tę drogę żadnych środków, jest w pełni realizowana z budżetu państwa. Zaznaczył, że jest to "bardzo ważna" inwestycja, bo samorządy chcą powstania w Lipszczanach przejścia granicznego na potrzeby ruchu osobowego i samochodów o masie do 3,5 tony, które mogłoby odciążyć inne polsko-białoruskie przejścia graniczne, ale też służyłoby rozwojowi gospodarczemu i turystycznemu województwa.

Marszałek wyraził nadzieję, że być może jeszcze w obecnej kadencji samorządu dojdzie do otwarcia tego przejścia granicznego. "To jest dla nas bardzo ważne i myślę, że jesteśmy w stanie dopiąć tego celu" - powiedział Kosicki.

Burmistrz Lipska Lech Łempicki mówił, że starania o rozbudowę drogi trwały od wielu lat. "Ziszczą się nasze marzenia" - mówił i dodał, że gmina liczy na to, że droga będzie ważną arterią komunikacyjną do granicy i będą z niej korzystać turyści zainteresowani Kanałem Augustowskim. "(...) przejście graniczne to jest też nasza szansa" - mówił wójt.

"Czekamy na połączenie, na uruchomienie stałego przejścia granicznego Lipszczany-Sofijewo, które spowoduje, że prostą drogą z Augustowa do miasta Grodna będzie ok. 60 km. Będzie to szansa nie tylko dla Augustowa, ale dla nas wszystkich, żeby ten ruch turystyczny w tym miejscu ożył, był jeszcze dużo większy" - podkreślił burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk. Mówił, że należy rozwijać dobrosąsiedzkie relacje z Białorusią, choć nie jest w UE, ale jest sąsiadem. "Ta droga, ta inwestycja oraz uruchomienie przejścia granicznego będą, myślę, jeszcze mocniejszym ucementowaniem współpracy" - dodał Karolczuk. "Każda droga łączy ludzi, łączy pomysły gospodarcze, sprzyja rozwojowi" - dodał starosta augustowski Jarosław Szlaszyński.

Drogę Lipsk-granica państwa modernizuje konsorcjum firm: BK-TRAS Roboty Drogowe Borsukiewicz SP.J wspólnie z EKODROM Sp. z o.o. i UZDAROJI AKCINE BENDROVE „SIAULIU PLENTAS” Sp. z o.o. Inwestycja ma być gotowa za rok i dwa miesiące. droga będzie poszerzona, powstanie ścieżka rowerowa.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Można już jeździć tzw. przejściem przez Kolno dk 63

31.10.2019, 16:30

Można już jeździć w obu kierunkach tzw. przejściem przez Kolno, czyli przebudowanym odcinkiem drogi krajowej nr 63 - poinformował w czwartek białostocki oddział GDDKiA. Według drogowców, ostatnie roboty w tym miejscu powinny zakończyć się w ciągu trzech tygodni.


Kolejne samorządy dostały symboliczne czeki na przebudowę dróg

10.10.2019, 11:28

Ponad 50 milionów złotych trafi do powiatów kolneńskiego, sejneńskiego, siemiatyckiego, suwalskiego i zambrowskiego na przebudowę i remont dróg lokalnych. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski w czwartek (10.10) wręczył symboliczne czeki potwierdzające wsparcie inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych.


W Łapach dobiega końca budowa centrum logistycznego z terminalem kontenerowym

4.10.2019, 15:55

To pierwszy tego typu obiekt w tej części kraju. Inwestycja powstała na terenie dawnego Zakładu Napraw Tabory Kolejowego.


Jeszcze w tym roku pierwsze przetargi na podlaskie odcinki S19 Via Carpatia

2.10.2019, 14:11

Do końca 2019 r. będą ogłoszone pierwsze przetargi w systemie projektu i buduj na podlaskie odcinki drogi S19 Via Carpatia na odcinkach Choroszcz-Ploski i Ploski-Chlebczyn, przedtem będą wydane decyzje środowiskowe dla tych inwestycji - zapowiedział w środę (02.10) w Bielsku Podlaskim minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeanalizuje sytuację na niebezpiecznym skrzyżowaniu obwodnicy Raczek

2.10.2019, 11:14

To skutek śmiertelnego wypadku, do jakiego doszło w tym miejscu w poniedziałek. Zginęła 49-letnia kobieta, a dwie inne osoby trafiły do szpitala.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok