Radio Białystok | Wiadomości | W Białostockim Centrum Onkologii jest nowa stacja planowania leczenia

W Białostockim Centrum Onkologii jest nowa stacja planowania leczenia

autor: Ryszard Minko

15.01.2020, 13:01, akt. 14:08

Nowa inwestycja Białostockiego Centrum Onkologii może skrócić czas oczekiwania na leczenie radioterapią. Za blisko pół miliona złotych szpital kupił dodatkową stację planowania leczenia oraz zaktualizował oprogramowanie w sześciu już istniejących.

W Białostockim Centrum Onkologii jest nowa stacja planowania leczenia, fot. Ryszard Minko
W Białostockim Centrum Onkologii jest nowa stacja planowania leczenia, fot. Ryszard Minko

To specjalne zestawy komputerowe, które pozwalają na odpowiednie dobranie dawki promieniowania w walce z nowotworami – mówi dr Dorota Kazberuk z Białostockiego Centrum Onkologii. Dodaje, że często zdarza się, że obliczenia trwają po kilka godzin. Chodzi o takie dobranie dawki promieniowania, by zniszczyło ono nowotwór, a jednocześnie oszczędziło sąsiadujące tkanki i narządy. Chodzi o minimalizację skutków ubocznych leczenia.

Inwestycja pochłonęła blisko 500 tysięcy złotych, z czego 400 tysięcy to dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia. To dobry przykład na współpracę samorządu z rządem - mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Dodaje, że wszystkie ostatnie inwestycje w BCO mają służyć budowie prężnego regionalnego ośrodka onkologicznego.

Każdego roku w Białostockim Centrum Onkologii wykonuje się blisko 2 tysiące planów leczenia przy użyciu specjalistycznych komputerów. Dodatkowa stacja może przyspieszyć podejmowanie decyzji i szybsze leczenie pacjentów.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Lepsza opieka nad pacjentami w Podlaskiem ma być rezultatem pilotażu onkologicznego

10.01.2020, 14:46

Szybsza diagnostyka i leczenie pacjentów chorych na raka ma być rezultatem tzw. pilotażu koordynowanej opieki onkologicznej, który rozpoczął się w województwie podlaskim. Prowadzi go Białostockie Centrum Onkologii (BCO) we współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku.


Ponad tysiąc kobiet w Podlaskiem przebadanych w programie profilaktyki raka piersi

3.01.2020, 15:36

Ponad tysiąc kobiet skorzystało w Podlaskiem z bezpłatnych badań mammograficznych w ramach programu profilaktyki raka piersi, który realizuje Białostockie Centrum Onkologii wspólnie ze szpitalem ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem. Projekt jest dofinansowany z UE.


CBA kontroluje Białostockie Centrum Onkologii

23.12.2019, 07:15

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - dowiedziała się PAP. Informację potwierdziła rzeczniczka prasowa Centrum Monika Mróz.


Coraz młodsze pacjentki chorują na nowotwory zewnętrznych narządów rodnych

27.11.2019, 14:31

Coraz młodsze kobiety chorują na raka sromu, który dotychczas w większości dotyczył starszych pacjentek - podkreślają lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii. Placówka ta jako jeden z kilku ośrodków w Polsce przeprowadza oszczędzające operacje usunięcia tego nowotworu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Casting do Miss Ziemi Łomżyńskiej, fot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
18.01.2020, 08:52, akt. 09:46

Casting do Miss Ziemi Łomżyńskiej
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok