Radio Białystok | Wiadomości | NFZ apeluje do gmin i szpitali w Podlaskiem o tworzenie nowych miejsc opieki neurologicznej

NFZ apeluje do gmin i szpitali w Podlaskiem o tworzenie nowych miejsc opieki neurologicznej

20.01.2020, 17:02, akt. 17:28

Podlaski NFZ zaapelował do samorządów i szpitali w regionie, by tworzyły nowe miejsca opieki nad pacjentami z chorobami neurologicznymi na oddziałach neurologicznych z pododdziałami udarowymi. W regionie brakuje takich miejsc i lekarzy neurologów.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

NFZ apeluje do gmin i szpitali w Podlaskiem o tworzenie nowych miejsc opieki neurologicznej - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Problemy te są podnoszone od dłuższego czasu chociażby przez wojewódzką konsultant ds. neurologii prof. Alinę Kułakowską z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.


NFZ przyznaje, że w województwie jest za mało łóżek na oddziałach neurologicznych. Obecnie jest ich łącznie 191 w pięciu miejscach w regionie: w szpitalach wojewódzkich w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i w szpitalu w Choroszczy. Działa też pięć oddziałów rehabilitacji neurologicznej dla dorosłych i jeden oddział na potrzeby dzieci.


Są placówki, np. szpital wojewódzki w Białymstoku, gdzie po kompleksowej modernizacji oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym zmniejszyła się liczba łóżek dla pacjentów z 92 do 46. NFZ zapewnia, że mimo zmniejszenia łóżek na czas remontu szpital wojewódzki miał utrzymane finansowanie neurologii. Dyrektor NFZ w Białymstoku Maciej Olesiński powiedział, że po remoncie neurologii zadeklarował szpitalowi wojewódzkiemu zwiększenie finansowania, aby placówka wróciła do liczby 92 łóżek.


Gwarantując ze swojej strony finansowanie, mamy nadzieję, że w związku z tym w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku w jak najszybszym czasie liczba łóżek zwiększy się do takiego poziomu, jaki był przed remontem. (...) Neurologia, pododdział udarowy, jest to rodzaj udzielanych świadczeń tak istotny, że tutaj zrobimy wszystko, żeby finansowania nigdy nie zmniejszać, a wręcz odwrotnie

 – mówił na konferencji prasowej Maciej Olesiński.


Dyrektor NFZ zaapelował w poniedziałek do gmin i dyrektorów szpitali, aby tworzyli takie miejsca, przygotowywali się do inwestycji, a Fundusz jest gotowy do finansowania.


"Mimo zachęt z naszej strony i mimo powtarzania na różnych spotkaniach, że czekamy na to, by móc kontraktować łóżka neurologiczne, efekt tego jak na razie jest taki, że ta baza łóżkowa się nie zwiększa" – mówił o ogólnej sytuacji Maciej Olesiński.


Apeluję również o to, aby wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, dokonywać analiz dotyczących zwiększenia bazy łóżkowej, by dokonywać analiz pod kątem przeznaczenia pomieszczeń na takie oddziały, na pododdziały udarowe tak, by (...) tych świadczeń wykonywać coraz więcej

 – mówił Maciej Olesiński.


Zaznaczył że w regionie nie przybywa w szpitalach łóżek neurologicznych, dlatego nie ma możliwości realizacji większej liczby świadczeń. Wśród przyczyn, z których powodu nie powstają nowe oddziały wskazał np. brak lekarzy czy rozwiązania wymuszone remontem danego oddziału. Podkreślał, że w kwestii opieki neurologicznej, także na pododdziałach udarowych nigdy – jak mówił – czynnikiem hamującym nie były finanse. "Takie coś absolutnie nie wchodzi w grę" – mówił Maciej Olesiński.


NFZ podkreśla, że należy zacząć od tego, by liczba świadczeń w leczeniu neurologicznym w regionie nie spadała. Maciej Olesiński powiedział, że podlaski NFZ "od dawna jest przygotowany na to, by kontraktować świadczenia w tym zakresie". Dodał, że chodzi zarówno o kontraktowanie nowych oddziałów neurologicznych, jak i zwiększanie finansowania tych szpitali, które oddziały neurologiczne już mają. Żadne kwoty nie padły.


NFZ podał, że wstępne informacje dotyczące tworzenia nowych miejsc opieki w szpitalach dla pacjentów neurologicznych zadeklarowały łącznie trzy placówki. Dwie miałyby zacząć działać jeszcze w 2020 r., trzecia w 2022 r. Miałyby one stworzyć kilkadziesiąt nowych miejsc opieki neurologicznej. Nie chciał podać żadnych szczegółów, tłumacząc to trwającymi rozmowami. Dodał, że NFZ czeka na konkretne deklaracje ze strony szpitali.


O opiece neurologicznej nad pacjentami będzie we wtorek (21.01) mowa na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim, którą w poniedziałek zapowiedział zarząd województwa podlaskiego. Samorządowi województwa podlegają szpitale wojewódzkie w Białymstoku, Łomży i w Suwałkach oraz szpital psychiatryczny w Choroszczy, gdzie działa oddział neurologiczny.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Augustowie lekarze rodzinni przejdą szkolenia w ramach programu profilaktyki udarów

23.11.2019, 08:39

Lekarze rodzinni są sprzymierzeńcami neurologów w profilaktyce udaru mózgu, dlatego neurolodzy uczą ich, na jakie problemy u pacjentów zwracać uwagę, by zapobiegać udarom. W sobotę (23.11) w Augustowie przejdą szkolenia w ramach programu profilaktyki udarów.


Szpital psychiatryczny w Choroszczy będzie miał nowego dyrektora

21.11.2019, 10:33

Po 11 latach ze stanowiska dyrektora szpitala psychiatrycznego w Choroszczy odchodzi Tomasz Goździkiewicz.


Nowoczesna rehabilitacja neurologiczna w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku

17.09.2019, 13:03

Pacjenci po udarach i przewlekle chorzy mają szanse na rehabilitację w nowoczesnym budynku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Wypadek na wjeździe do Białegostoku, fot. KMP Białystok
WYPADEK
28.09.2020, 08:02, akt. 08:23

Wypadek na wjeździe do Białegostoku

Bogdan Zając po meczu Jagiellonia - Zagłębie Lubin (0:1)
JAGIELLONIA
26.09.2020, 23:14, akt. 27.09.2020, 00:47

Bogdan Zając: to nie był nasz dobry mecz [wideo]Krajowe Uroczystości Świętego Izydora Oracza w Czyżewie, fot. Adam Dąbrowski
REGION
26.09.2020, 14:17, akt. 14:32

W Czyżewie zasadzono Dąb Izydora
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok