Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet Medyczny w Białymstoku obchodzi 70-lecie istnienia

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku obchodzi 70-lecie istnienia

autor: Renata Reda

3.02.2020, 13:55, akt. 4.02.2020, 10:34

Rozwój medycyny w oparciu o sztuczną inteligencję oraz tzw. technologie wielkoskalowe - to jedne z najważniejszych kierunków, na które stawia obchodzący 70-lecie istnienia Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku obchodzi 70-lecie istnienia, fot. Renata Reda
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku obchodzi 70-lecie istnienia, fot. Renata Reda

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku obchodzi 70-lecie istnienia - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


3 lutego 1950 r. powstała Akademia Lekarska

3 lutego 1950 r. powstała Akademia Lekarska, którą - jak mówił w poniedziałek (03.02) na konferencji prasowej rektor uczelni prof. Adam Krętowski - po miesiącu przemianowano na Akademię Medyczną. Pod tą nazwą uczelnia funkcjonowała do 2008 r., a od tamtego czasu to Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB).

UMB należy do najlepszych uczelni badawczych w Polsce. W ostatnim konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w programie "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" zajęła jedenaste miejsce w dwudziestce najlepszych.

Rektor UMB prof. Adam Krętowski powiedział, że choć jest to miejsce jedenaste (poza dziesiątką najlepszych uczelni badawczych), to UMB jest w tym rankingu jedyną uczelnią ze wschodniej Polski i znajduje się na drugim miejscu, jeżeli chodzi o uczelnie medyczne (w pierwszej dziesiątce na siódmym miejscu jest Gdański Uniwersytet Medyczny - PAP za ministerstwo nauki).

Nasz program, który zaproponowaliśmy w ramach tego konkursu, opierał się na unikalnym pomyśle rozwoju medycyny XXI, może XXII wieku - a więc czegoś, czego w Polsce jeszcze nie było. Sztuczna inteligencja w medycynie, najnowocześniejsze technologie - my nazywamy je technologiami wielkoskalowymi, czyli genomika, metabolomika, transkryptomika, najnowocześniejsze metody obrazowania... I oczywiście to wszystko dla dobra pacjenta. To wszystko dlatego, żeby wcześniej diagnozować pacjentów, wcześniej diagnozować choroby

- mówił o przyszłości UMB jej rektor.

Obchody 70-lecia uczelni odbywać się będą przez cały rok

Obchody 70-lecia uczelni odbywać się będą przez cały rok. Powstała specjalna strona internetowa, na której w różnej formie będą przedstawieni wszyscy pracownicy uczelni; jest też kalendarium historyczne i kalendarz jubileuszowych imprez. Prezentowane są kroniki uczelni, materiały historyczne i archiwalne.

Główne obchody zaplanowano na październik, kiedy (- 9 października) odbędzie się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Dzień później odbędzie się z kolei zjazd absolwentów i przyjaciół uczelni. UMB ma na całym świecie ponad 30 tys. absolwentów. W kwietniu zaplanowano otwarty dla wszystkich quiz o uczelni. W maju odbędą się studenckie medykalia, a na lato wydanie okolicznościowej monety zapowiada Narodowy Bank Polski. Na budynku Centrum Badań Innowacyjnych powstanie również mural. W Pałacu Branickich, gdzie mieści się UMB, powstanie specjalna sala dedykowana absolwentom, która będzie nosić nazwę auli alumnów.

Rektor prof. Adam Krętowski powiedział, że obchody 70-lecia to "złożenie hołdu" poprzednikom obecnych pracowników uczelni, okazja do mówienia o historii - ale też o tym, co będzie w przyszłości. - Teraz jesteśmy - wierzę w to - jedną z najlepszych uczelni medycznych w Polsce - mówił Adam Krętowski.

- Nie zapominamy o historii, nie zapominamy o naszych wspaniałych poprzednikach, nie zapominamy o korzeniach, które stworzyły tę uczelnię - ale chcemy być godnymi następcami. Chcemy, żeby uczelnia rozwijała się - mówił rektor. Dodał, że uczelnia chce być również ważnym ośrodkiem nie tylko badawczym, ale także społecznym, który odgrywa ważną rolę w życiu całego regionu.

Uczelnia kształci przyszłych lekarzy czy pielęgniarki

Uczelnia kształci również przyszłych lekarzy czy pielęgniarki. Prowadzi też dwa szpitale kliniczne: Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK), gdzie leczeni są dorośli i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny (UDSK). Rektor podkreślał, że szpitale są najbardziej specjalistyczne, leczą pacjentów, ale są w trudnej sytuacji finansowej, bo są tak samo traktowane jak wszystkie inne szpitale.

Adam Krętowski podał, że w 2019 r. USK wykonał świadczenia na kwotę ok. 27 mln zł ponad ryczałt, tyle wynoszą więc straty tego szpitala. UDSK ma ok. 8 mln zł strat. Rektor mówił, że pacjenci chcą się tam leczyć, ale za świadczenia ponad ryczałt NFZ nie chce płacić; na 2020 r. szpital ma dostać o 13 mln zł mniejszy ryczałt. Zaznaczył, że pacjenci są przyjmowani, bo szpital zachowuje się "odpowiedzialnie". Przyznaje również, że pracownikom należą się podwyżki, ale nie ma na to pieniędzy.

Do podanych przez profesora Adama Krętowskiego informacji odniósł się Podlaski Oddział NFZ, według którego USK co roku systematycznie dostaje coraz więcej pieniędzy.


W 2018 roku łączny ryczałt dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku wynosił prawie 190 milionów złotych. Na początku 2019 roku ryczałt wyniósł ponad 191 milionów złotych, a z końcem 2019 roku był już o ponad 4 i pół miliona wyższy. NFZ dokonywał kilkakrotnie przeliczenia ryczałtu: w kwietniu, w lipcu, we wrześniu i w październiku. Po ostatnim przeliczeniu w październiku - ryczałt USK wynosił łącznie prawie 196 milionów złotych.


Według stanu na styczeń 2020 r., ryczałt USK (odpowiednio dla poszczególnych zakładów leczniczych – Żurawia i Skłodowskiej) też wynosi prawie 196 milionów złotych.

Podlaski NFZ zaprzecza, by ryczałt na rok bieżący zmniejszył się o 13 milionów złotych. Fundusz dodaje, że w styczniu 2020 zapłacił za nadwykonania Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu ponad 6,7 mln zł. Zostaje do zapłacenia jeszcze ok. 6,5 mln zł.

Podlaski NFZ twierdzi, że większość nadwykonań zostanie opłacona. Dodaje, że finansowanie szpitala USK w roku 2020 powinno nadal systematycznie rosnąć.

źródło: PAP | red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


prof. Adam Krętowski [wideo]

3.02.2020, 08:20

- Szpitale kliniczne są niedofinansowane. Mają dużo więcej obowiązków, dużo większe koszty, a dostają te same pieniądze co szpitale powiatowe. Walczymy, żeby to się zmieniło (...) Bez nas nie będzie nowych lekarzy i pielęgniarek.


prof. Lech Dzienis

27.11.2019, 08:25

"Czy będzie za 70 lat Politechnika Białostocka? Należy wierzyć, że będzie, ale w jakiej formie, pod jaką nazwą - tego nikt nie jest w stanie powiedzieć" - mówi rektor Politechniki Białostockiej.


50-lecie Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku

4.10.2019, 07:40

Spotykają się, by wspominać studenckie czasy i zobaczyć, jak dziś wygląda białostocka uczelnia. Absolwenci pierwszych roczników Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku organizują zjazd z okazji 50-lecia filii.


70-lecie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i 75-lecie Biblioteki Pedagogicznej w Białymstoku

22.05.2019, 16:03

W dniach 22-24 maja dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku wraz z pracownikami zaprasza do udziału w uroczystościach jubileuszowych placówki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki PajączkowskiejMichał Dworczyk, fot. Adam Guz/KPRM
KRAJ
4.04.2020, 14:23, akt. 16:35

Rząd odradza wyjazdy na Wielkanoc
Fotolia.com
REGION
4.04.2020, 11:31, akt. 11:39

Można składać wnioski o paszporty

fot. Marcelina Markowska
REGION
4.04.2020, 14:55, akt. 15:08

Leśne drogi i parkingi zagrodzone
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok