Radio Białystok | Wiadomości | Dolina Rolnicza powstanie w województwie podlaskim

Dolina Rolnicza powstanie w województwie podlaskim

25.02.2020, 15:24, akt. 15:38

Rozwój gospodarczy woj. podlaskiego poprzez wykorzystanie rolniczego potencjału - zakłada projekt Dolina Rolnicza 4.0, nad którym pracuje samorząd województwa. Chodzi o współpracę władz, biznesu i nauki na rzecz nowych technologii w rolnictwie, na wzór Doliny Krzemowej w USA.

Fot. Małgorzata Sawicka / UMWP
Fot. Małgorzata Sawicka / UMWP

Samorząd woj. podlaskiego chce utworzyć Dolinę Rolniczą - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Za kilkanaście miesięcy powinny być znane konkretne kierunki i najmocniejsze strony potencjału rolniczego regionu; trwają badania na ten temat - poinformowano we wtorek (25.02) na konferencji prasowej na Politechnice Białostockiej w trakcie debaty o projekcie.Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki uważa, że Dolina Rolnicza 4.0. będzie wizytówką regionu. Jak mówił, projekt jest unikalny.

- Ma wykorzystywać potencjał naszego województwa związany czy to z przemysłem rolno-spożywczym, z innowacjami, z potencjałem naszych naukowców, ale i też naszych zwykłych rolników. W województwie podlaskim mogłyby powstawać np. nowoczesne maszyny na potrzeby rolnictwa - dodał Artur Kosicki. 

Wyraził przy tym nadzieję, że projekt uda się zrealizować, a dotychczasowe wyniki oceny tego pomysłu są "pozytywne". Szczegółów jednak nie podał.

W ostatnich miesiącach pomysł był oceniany przez przedstawicieli Unii Europejskiej. Kosicki powiedział, że władze regionu chciałyby, aby w nowej perspektywie UE przeznaczyła na ten projekt dodatkowe środki poza tymi, które będą dedykowane województwu w ramach standardowych programów. Powołując się na podobne doświadczenia z Finlandii wskazał, że kosztowałoby to ok. 1 mld zł.

Pomysłodawca projektu Dolina Rolnicza 4.0, przedsiębiorca dr Adam Ławicki wyjaśnił, że chodzi głównie o to, by opracowywać nowoczesne, innowacyjne technologie dla rolnictwa, w produkcji żywności "na  światowym poziomie".

- Żeby nasze firmy mogły sprzedawać produkty technologiczne, wysokich technologii, na tym zarabiać, i żeby podatki były płacone tutaj, w województwie podlaskim - powiedział.

Zaznaczył, że pozytywnie oceniono potencjał regionu do tego projektu, ale wyniki kolejnych badań mają być znane za około rok. Obecnie - jak mówił - nie jest to przesądzone w żadną stronę, "dlatego zapraszamy wszystkich do współpracy, do tego, aby udzielali się w tym projekcie, aby razem określić ten kierunek". "Im więcej osób będzie przy tym współpracowało, tym lepiej" - dodał.

Podkreślając mocne strony Podlaskiego marszałek wskazał na rolnictwo, mleczarstwo i przemysł rolno-spożywczy. "Do tego mamy silnie, wysoko wyspecjalizowane uczelnie. Wiemy, że jest tu potencjał z punktu widzenia naszej kadry naukowej" - dodał Kosicki.

W pracach nad Doliną Rolniczą Podlaskie korzysta np. ze wzorów fińskich. Uczestniczący we wtorkowej konferencji Martti Launonen, dyrektor generalny Hubconcepts, systemu stworzonego 30 lat temu w fińskim Oulu mówił, że oba regiony są podobne. Ocenił, że Podlaskie ma "wszystkie niezbędne instytucje i szanse", żeby odnieść sukces.

Jak mówił, w Finlandii kluczem do sukcesu było to, że udało się zaangażować wszystkich najważniejszych interesariuszy: naukę, biznes i władze lokalne.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy radni podzielili 12 mln zł na inwestycje i projekty

24.02.2020, 19:38

W Białymstoku będzie kolejna edycja Festiwalu "Disco pod Gwiazdami", ale imprezy na podobną skalę transmitowane przez ogólnopolską telewizję mają być też w dwóch innych miastach. Takie są plany marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego.


Siedemnaście osób otrzymało stypendia artystyczne marszałka województwa podlaskiego

21.02.2020, 07:28

To wsparcie dla tych, którzy promują i tworzą kulturę województwa podlaskiego.


BCO tworzy centrum profilaktyki raka i ośrodek kompleksowej diagnostyki i leczenia

20.02.2020, 17:31

Dwa ośrodki związane z profilaktyką, diagnostyką i leczeniem raka tworzy Białostockie Centrum Onkologii (BCO). Centrum profilaktyki ma ruszyć w listopadzie, ośrodek kompleksowej diagnostyki i leczenia raka u kobiet Breast Cancer Unit ma powstać do 2022-2023 roku.


Wojewoda podlaski powoła radę ds. młodzieży, która zajmie się m.in. bezpieczeństwem w internecie

17.02.2020, 14:45

Bezpieczeństwem młodych ludzi przy korzystaniu z internetu zajmie się m.in. rada ds. młodzieży, którą powoła wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Zapowiedział to w poniedziałek (17.02) przy okazji konferencji z udziałem szefa MEN Dariusza Piontkowskiego i wiceministra cyfryzacji Adama Andruszkiewicza.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
Michał Dworczyk, fot. Adam Guz/KPRM
KRAJ
4.04.2020, 14:23, akt. 16:35

Rząd odradza wyjazdy na Wielkanoc
Fotolia.com
REGION
4.04.2020, 11:31, akt. 11:39

Można składać wnioski o paszporty


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok