Radio Białystok | Wiadomości | Rząd proponuje Tarczę Antykryzysową o wartości 212 mld zł

Rząd proponuje Tarczę Antykryzysową o wartości 212 mld zł

19.03.2020, 08:12, akt. 10:05

Najważniejsza jest płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników - temu ma służyć Tarcza Antykryzysowa o wartości 212 mld zł, którą rząd przygotował w związku z epidemią koronawirusa - zaznaczył w komunikacie resort rozwoju.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

212 mld zł na pomoc dla przedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju wskazało, że program zawiera rozwiązania dla pracowników, oraz firm: mikro, małych, średnich i dużych. Dodało, że dzięki niemu każdy przedsiębiorca będzie mógł np. przesunąć w czasie opłatę składek czy podatków bez dodatkowych opłat prolongacyjnych.Na tarczę antykryzysową składa się pięć filarów: Bezpieczeństwo Pracowników - o wartości 30 mld zł; Finansowanie Przedsiębiorstw - 74,2 mld zł; Ochrona Zdrowia - 7,5 mld zł; Wzmocnienie Systemu Finansowego - 70,3 mld zł; oraz Program Inwestycji Publicznych - 30 mld zł.- Prezentujemy odważny i rozważny plan, który ma zapobiec utracie miejsc pracy, bankructwom, zamykaniu zakładów pracy, zmniejszaniu obrotów i przychodów firm. Ten program to tarcza, koło ratunkowe, jeden z najbardziej kompleksowych pakietów pomocowych w Europie. To program gospodarczy na kolejne miesiące. Proponujemy instrumenty, które mają amortyzować negatywny wpływ koronawirusa na gospodarkę, a przede wszystkim na ludzi - zaznaczył cytowany w komunikacie resortu premier Mateusz Morawiecki.


- W tym nieoczekiwanym, niezwykle trudnym dla nas momencie, możemy zapewnić, że dołożymy wszelkich starań i zrobimy wszystko, aby wyhamować wirusa. Jednocześnie zrobimy wszystko, aby nie wyhamować polskiej gospodarki. Służyć temu będzie Tarcza Antykryzysowa - nasze lekarstwo dla polskich przedsiębiorców na obecną sytuację. Bo zdrowie polskich firm to bezpieczeństwo dla pracowników i ich rodzin. Całkowitą wartość Pakietu szacujemy na 212 mld zł, czyli blisko 10 proc. PKB - podkreśliła cytowana w komunikacie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.


Minister Jadwiga Emilewicz dodała, że od kilku tygodni jest w stałym kontakcie z każdą branżą, a pakiet dotyczy każdego przedsiębiorcy i pracownika, bez względu na to, jak dużą działalność prowadzi.Resort rozwoju wymienił kluczowe rozwiązania Tarczy Antykryzysowej, to m.in.: wsparcie dla 500 tys. mikrofirm, które zatrudniają do 9 pracowników - będą one mogły skorzystać z pożyczek w wysokości 5 tys. zł.

MR zaznaczyło także możliwość uzyskania przez firmy średnie i duże podwyższenia kapitału lub finansowania w postaci obligacji z funduszu PFR Inwestycje - łącznie o wartości 6 mld zł, a sektor przedsiębiorstw będzie mógł wystąpić o dopłaty do Banku Gospodarstwa Krajowego do odsetek kredytów - z Funduszu Dopłat do odsetek od kredytów. Chodzi o łączną kwotę 500 mln zł.

Zapowiedziało, że Agencja Rozwoju Przemysłu wesprze refinansowanie umów leasingowych dla firm transportowych. Poza tym państwo dołoży się do pensji pracowników firm w "postoju" - takim firmom pokryje blisko połowę wynagrodzeń i składki ZUS.


Wydłużony zasiłek opiekuńczy


MR zaznaczyło, że rodzicom, którzy opiekują się dziećmi do 8. roku życia, zostanie wydłużone prawo do zasiłku opiekuńczego. Resort rozwoju poinformował, że zatrudnieni na umowach cywilno-prawnych będą mogli skorzystać ze świadczenia miesięcznego w kwocie ok. 2 tys. zł. brutto.

Podał, że zostanie wprowadzone odstąpienie od kar za opóźnienia w przetargach publicznych.

Resort poinformował, że 100 tys. przedsiębiorstw sektora MŚP dostanie możliwość uzyskania kredytu z gwarancją de minimis do wysokości 3,5 mln zł; a średnie i duże firmy dostaną wsparcie z funduszu PFR Inwestycje na podwyższenie kapitału lub finansowanie w postaci obligacji - łączna wartość wsparcia dla średnich i dużych przedsiębiorstw to 6 mld zł.

MR dodał, że bez opłat i odsetek zostaną odroczone daniny publiczne - PIT, CIT, VAT, oraz składki na ZUS, a termin złożenia deklaracji podatkowej PIT zostanie przedłużony do końca maja.Poza tym MR zapowiedziało możliwość rozliczenia całej tegorocznej straty w przyszłym roku; przesunięcie od 1 lipca 2020 r. wejścia w życie nowego Jednolitego Pliku Kontrolnego dla przedsiębiorstw; oraz przesunięcie płatności za media.

Ministerstwo rozwoju zapowiedziało także wydłużenie ważności okresowych badań lekarskich, oraz wydłużenie wiz pobytowych i zezwoleń na pobyt czasowy cudzoziemców.

Resort rozwoju wymienił także możliwość przesunięcia przez samorządy terminu na uiszczenie opłaty za użytkowanie wieczyste.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


#zadzwońdoseniora – zapytaj czy coś potrzeba albo po prostu porozmawiaj

19.03.2020, 07:52

Wielu seniorów posłuchało próśb i zastosowało się do akcji #zostańwdomu – przypomina Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) i apeluje o #zadzwońdoseniora - akcję dzwonienia do osób starszych z pytaniem, czy coś potrzeba albo by po prostu porozmawiać.


Premier Morawiecki uspokaja: Testów na koronawirusa mamy wystarczająco

18.03.2020, 21:14

Testów na koronawirusa mamy absolutnie wystarczająco - zapewnił w środę premier Mateusz Morawiecki. Mówiąc o przygotowaniu polskiej służby zdrowia do rozwoju zagrożenia epidemią zapewnił, że jest ona coraz lepsza.


Prezes NBP: banki będą zaopatrywane w gotówkę i waluty

18.03.2020, 19:03

NBP będzie zaopatrywał banki w gotówkę i waluty - zapewnił w środę prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że mimo koronawirusa polska gospodarka nie wpadnie w recesję i będzie się rozwijać w tempie ok. 2 proc. PKB.


W Białymstoku do odwołania zamknięto ponad sto hoteli i innych obiektów noclegowych

18.03.2020, 13:57

Związane to jest z zagrożeniem koronawirusem.


Rządowy pakiet pomocowy dla firm - czasowe przywrócenie zaopatrzenia sklepów i handlu w niedziele

18.03.2020, 14:40

W związku z pandemią koronawirusa, czasowe przywrócenie w niedziele zaopatrzenia sklepów i handlu przewiduje rządowy pakiet pomocowy dla firm - podała w środę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.


Premier: epidemia koronawirusa bardzo mocno uderzy w gospodarkę

18.03.2020, 12:31

Gospodarka niewątpliwie zostanie bardzo mocno uderzona ze względu na epidemię koronawirusa, co najmniej tak mocno, jak paręnaście lat temu - powiedział premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Gabinetowej. Dlatego też - jak dodał - reakcja jego rządu jest natychmiastowa.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok