Radio Białystok | Wiadomości | Od 4 maja początek przywracania aktywności sportowej

Od 4 maja początek przywracania aktywności sportowej

25.04.2020, 12:32, akt. 13:32

Od 4 maja nastąpi udostępnienie boisk i miejsc uprawiania sportu na otwartej przestrzeni, w tym orlików i boisk, gdzie będzie mogło przebywać nie więcej niż 6 osób - poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Odmrażanie sportu od 4 maja, źródło: KPRM
Odmrażanie sportu od 4 maja, źródło: KPRM

Szef rządu podkreślił, że sport jest działem istotnym dla gospodarki narodowej, ale wpływa także na kondycję i zdrowie Polaków.



Przypomniał, że pierwszy etap powrotu do "nowej rzeczywistości" został już uruchomiony i dzięki niemu możliwe jest indywidualne trenowanie np. w parkach i lasach.


"W drugim etapie zbliżamy się do udostępnienia boisk i tych różnych miejsc uprawiania sportu, które są na otwartej przestrzeni. Ten drugi etap będzie od 4 maja, czyli już całkiem niedługo. W 2 etapie również orliki, na boiskach, na których grać będzie mogło nie więcej niż 6 osób, a więc także dla innych dyscyplin sportowych, jak tenis ziemny też na otwartej przestrzeni, gdzie wiadomo, że może grać 2 albo 4 zawodników też stanie się dopuszczalne" - poinformował Morawiecki. 



Minister sportu: trening na otwartych od 4 maja obiektach sportowych - bez maseczki 


Wszystkie czynności wykonywane na otwartych od 4 maja obiektach sportowych, czyli sam trening, będą odbywać się bez maseczki - poinformowała w sobotę minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. Jak dodała, otwarte w nowym rygorze zostaną m.in. boiska, stadniny koni czy tory gokartowe.

Podkreślając, że polski sport stanął przed ogromnym wyzwaniem, minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk dziękowała sportowcom za to, że "udało im się odnaleźć w tej nowej sytuacji".

Jak wskazała, drugi etap "otwierania sportu" obejmie takie obiekty jak stadiony sportowe, boiska szkolne, boiska piłkarskie, infrastrukturę zewnętrzną do uprawiania sportów motorowych czy lotniczych, a także otwarte strzelnice, tory gokartowe i stadniny koni.

Wyraziła przy tym nadzieję, że uruchomienie tych obiektów będzie "powodowało stopniowy powrót do normalności", a także pozwoli Polakom na poprawienie kondycji fizyczne i psychicznej.

Minister sportu podkreśliła, że na uruchomionych obiektach będą obowiązywały wszystkie ograniczenia dotyczące m.in. dystansu między poszczególnymi osobami.

"Obiekty na otwartej przestrzeni będą dostępne dla maksymalnie sześciu osób, obiekty typu korty tenisowe będą dostępne dla dwóch osób przebywających na jednym korcie. Wszystkie czynności wykonywane na tych obiektach, czyli już stricte trening sportowy, będą odbywać się bez maseczki, niemniej jednak do samego przyjścia na obiekt (...) będziemy musieli zachowywać wszystkie zasady bezpieczeństwa" - poinformowała.


Morawiecki: w trzecim i czwarty etapie otwarte będą hale sportowe, siłownie i baseny 


Na konferencji prasowej szef rządu przedstawił etapy otwierania różnych obiektów sportowych.

"W trzecim etapie zostaną otwarte sale szkolne, hale sportowe, czyli obiekty zamknięte, ale również jeszcze z maksymalnie z 6-osobowym składem osób grających, uprawniających daną dyscyplinę sportową i przy przestrzeganiu rygorów bezpieczeństwa, rygorów sanitarnych" - powiedział Morawiecki.

"Czwarty etap obejmie te obiekty, które jednocześnie też kojarzą się z większą bliskością osób, które ze sobą współpracują lub rywalizują w sporcie, jak różnego rodzaju siłownie, sale fitness, także baseny, sport, rekreacja i kręglarnie, czy innego tego typu miejsca uprawiania sportu" - mówił szef rządu.

Podkreślił, że decyzje o przejściu do kolejnych etapów - trzeciego i czwartego - będą uzależnione od liczby zachorowań na koronawirusa, ale także od liczby dostępnych łóżek w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych. "Po to, żeby mieć pewność, że w przypadku, gdyby ta fala (zachorowań) przybrała na sile, w jakimś interwale czasowym - dwa czy trzy tygodnie następujące po otwarciu gospodarki lub sportu - żebyśmy mogli z powrotem nad nią we właściwy sposób zapanować" - wyjaśnił premier. 


Powrót do gry ekstraklasy piłkarskiej i żużlowej - na razie bez publiczności 


Premier poinformował, że po rozmowach z kierownictwem resortów: sportu i zdrowia, a także ze związkami sportowymi, podjął decyzję o powrocie do rozgrywek ligowych ekstraklasy piłkarskiej i żużlowej.

"Ten pierwszy gwizdek nie zabrzmi jutro (...), ale mamy ściśle ułożony plan dojścia do pierwszego meczu ekstraklasy, który może już mieć miejsce pod koniec maja" - zapowiedział.



Poinformował, że sportowcy już teraz są poddani izolacji i w najbliższym czasie będą mogli wrócić do treningów, w bardzo ścisłym trybie sanitarnym, tak by po dwóch tygodniach móc przystąpić do rozgrywek piłkarskich i żużlowych.



Premier zapowiedział też, że rozgrywki zostaną wznowione zgodnie z zasadami zachowania "warunków sanitarnych" i na razie będą się odbywały bez udziału publiczności. "Będziemy się mogli cieszyć tymi sportami przed telewizorami" - pocieszał kibiców. Wyraził też nadzieję, że wkrótce powrócą rozgrywki z udziałem publiczności. "To jest ta radość kibicowania, na którą wszyscy czekamy" - podkreślił.

"Sport wróci na stadiony, wróci do naszych domów. Jestem przekonany, że będzie to symbol powrotu do normalności" - podkreślił.


Premier: otwieramy centralne ośrodki sportowe w Spale i Wałczu w ścisłym reżimie sanitarnym 


Premier podkreślił podczas konferencji prasowej, że "sportowcy, by dawali nam tę radość ze zdobywania złota, srebra, brązu, z ich zwycięstw, muszą trenować". Jak dodał, to ważne, żeby rozpoczęły się treningi pod kątem igrzysk olimpijskich w Tokio, które zostały przełożone na przyszły rok.

Dlatego - poinformował - "otwieramy centralne ośrodki sportowe w Spale i Wałczu w ścisłym reżimie sanitarnym, tak, żeby naszych 250 sportowców mogło tam zacząć przygotowania do olimpiady". Jednak dodał, "ten proces będzie wymagał podwójnej dyscypliny - sportowej i sanitarnej".

Szef rządu zaznaczył, że "sukces w sporcie zależy od trzech głównych czynników: taktyki, dyscypliny i konsekwencji". "Poprzez te etapy otwierania (sfery) sportu, przedstawiamy możliwości zarówno dla najmłodszych, jak i dla najstarszych, dla sportu amatorskiego i zawodowego. To sposób powrotu do nowej rzeczywistości sportowej" - podkreślił Morawiecki.

Dodał, że "w drugiej kolejności, już wkrótce, już za miesiąc, (odbędą się) rozgrywki ekstraklasy, piłki nożnej". "W trzeciej kolejności mam nadzieję, nastąpi powrót do jeszcze szerszej aktywności sportowej" - zapowiedział szef rządu.

"Musimy zdawać sobie sprawę, że przed nami prawdziwy maraton wyzwań, ale już co najmniej kilka kilometrów tego maratonu przebyliśmy z sukcesem. Jestem przekonany, że wspólnie dobiegniemy do mety" - powiedział Morawiecki. 


źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do biegania najlepsze są maseczki bawełniane - polecają eksperci

24.04.2020, 12:20

Każda osoba w miejscu publicznym ma obowiązek zakrywania ust i nosa. Maseczki ochronne mogą jednak utrudniać oddychanie, szczególnie osobom uprawiającym sport na świeżym powietrzu.


Nowa normalność: etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

19.04.2020, 10:16

Od poniedziałku, 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.


Piłkarze ekstraklasy przejdą testy na koronawirusa

18.04.2020, 12:06

Drużyny ekstraklasy 20 kwietnia rozpoczną wdrażanie protokołu medycznego, dzięki któremu będzie możliwe wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Przed pierwszymi meczami piłkarze wszystkich klubów dwukrotnie przejdą testy na obecność koronawirusa.


Od poniedziałku stopniowe zdejmowanie obostrzeń [etapy]

16.04.2020, 19:00

Otwarcie lasów i parków, więcej osób w sklepach i kościołach. Od 20 kwietnia rząd łagodzi niektóre restrykcje związane z pandemią koronawirusa.


Totalizator Sportowy przekazał samochody podlaskim szpitalom

9.04.2020, 19:34

Samochód ma służyć m.in. do przewozu chorych ze szpitala do nowo powstałego izolatorium. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku dostał od Totalizatora Sportowego pojazd m.in. do transportu chorych.


Zostań w domu - ruszaj się w domu! Ćwicz z Polskim Radiem Białystok [wideo]

7.04.2020, 07:50

Wszystkim, którzy z różnych względów nie wychodzą z domu proponujemy, żeby spróbowali razem z nami rozruszać mięśnie.


Kamila Lićwinko - jak skakać wzwyż w domu?

3.04.2020, 09:22

"Dziwny to jest czas dla nas sportowców, do tej pory wyjazdy, podróże, adrenalina, teraz - coś do czego człowiek nie przywykł przez kilkanaście lat kariery, ale to dla naszego zdrowia" - mówi lekkoatletka.


Znamy termin rozpoczęcia przełożonych na 2021 rok Igrzysk Olimpijskich w Tokio

30.03.2020, 14:37

Ceremonia rozpoczęcia przełożonych na 2021 rok z powodu koronawirusa igrzysk olimpijskich w Tokio odbędzie się 23 lipca - poinformowali oficjalnie organizatorzy. Dojdzie więc do niej niemal równo z rocznym opóźnieniem - pierwotnie planowano ją bowiem na 24 lipca br.


Igrzyska Olimpijskie przełożone. Wojciech Nowicki: nie zmienię planów treningowych

24.03.2020, 17:00

Igrzyska w Tokio oficjalnie zostały przełożone na 2021 rok - poinformował Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Wcześniej we wtorek (24.03) z taką propozycją w związku z koronawirusem wyszedł premier Japonii Shinzo Abe.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok