Radio Białystok | Wiadomości | Nie będzie wyborów 10 maja, liderzy PiS i Porozumienia wydali oświadczenie

Nie będzie wyborów 10 maja, liderzy PiS i Porozumienia wydali oświadczenie

7.05.2020, 07:11, akt. 07:28

Zjednoczona Prawica porozumiała się w sprawie wyborów prezydenckich. Wspólne oświadczenie prezesów PiS i Porozumienia - Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina - głosi, że wybory będą w nowym terminie w trybie korespondencyjnym. Będą ponadto organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach - oświadczyli Jarosław Kaczyński oraz Jarosław Gowin w przesłanym wspólnym komunikacie.

"W związku z odrzuceniem przez opozycję wszystkich konstruktywnych propozycji umożliwiających przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich w terminie konstytucyjnym, partie Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez prezesów PiS i Porozumienia.


"Po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie" - dodano.


"Wybory przeprowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą, w trosce o bezpieczeństwo Polaków, ze względu na sytuację epidemiczną, odbędą się w trybie korespondencyjnym. Porozumienie Jarosława Gowina zobowiązuje się do poparcia ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., a jednocześnie przedstawi, w uzgodnieniu z Prawem i Sprawiedliwością, propozycje jej nowelizacji" - głosi treść wspólnego oświadczenia.


Sejm zagłosuje nad ustawą o wyborach korespondencyjnych 


W czwartek (7.05) o 9:00 Sejm ma rozpatrzyć uchwałę Senatu w sprawie ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, zarządzonych w 2020 roku. Chodzi o korespondencyjny sposób przeprowadzenia wyborów. Taka informacja ukazała się na stronach internetowych Sejmu.


We wtorek Senat odrzucił ustawę wprowadzającą powszechne głosowanie korespondencyjne w tegorocznych wyborach prezydenckich. Taką decyzję poparło 50 senatorów, przeciw było 35, od głosu wstrzymał się 1.

źródło: IAR | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Andrzej Duda zdementował informację, że rozważa podanie się do dymisji [wideo]

4.05.2020, 16:54

Nie rozważam podania się do dymisji - powiedział we Wroceniu koło Goniądza prezydent Andrzej Duda. Odniósł się w ten sposób do wiadomości podanej przez portal onet.pl, że jest to sposób na zmianę terminu wyborów bez wprowadzania stanu klęski żywiołowej.


Czy 10 maja odbędą się wybory prezydenckie?

4.05.2020, 14:15

Mimo że termin wyborów prezydenckich dokładnie za tydzień, to nadal nie wiemy czy się one odbędą.


Nie ma podstaw prawnych do przekazania danych wyborców Poczcie Polskiej - uważają prezydenci 12 miast

28.04.2020, 14:19

Nie ma podstaw prawnych do przekazania danych wyborców Poczcie Polskiej. Tak uważają prezydenci 12 miast tworzących Unię Metropolii Polskich.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok