Radio Białystok | Wiadomości | Restauratorzy przygotowują się do otwarcia lokali

Restauratorzy przygotowują się do otwarcia lokali

autor: Edyta Wołosik, Renata Reda

17.05.2020, 08:42, akt. 17:24

Jedni już się przygotowują, inni postanowili poczekać na to, co zaproponują władze miasta. Od najbliższego poniedziałku (18.05) czynne mogą być m.in. ogródki kawiarniane.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Po ponad dwóch miesiącach przerwy będą otwarte lokale gastronomiczne - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Białymstoku chodzi głównie o Rynek Kościuszki i ulice Lipową i Kilińskiego. Niektórzy restauratorzy rozpoczęli już prace, by w poniedziałek przywitać klientów. Liczą, że zwiększy to ruch w lokalach, po tym czasie, gdy mogli wydawać posiłki jedynie na wynos. Wierzą, że poradzą sobie z obostrzeniami, bo - oczywiście nie ma mowy o tym, by ich nie przestrzegać.

Nie wszyscy jednak rozstawiają już stoły, krzesła i parasole. Nie widać ich na razie na ulicy Lipowej, m.in. od Malmeda w kierunku kościoła Św. Rocha. Niektórzy białostoccy restauratorzy czekają z pracami do poniedziałku, a wielu z nich liczy na pomoc władz miasta. 

Niewykluczone, że taka będzie, bo już wcześniej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapowiadał, że miasto pozwoli skorzystać restauratorom z większej przestrzeni, niż dotąd, bez konieczności dodatkowej opłaty, ale warunkiem ma być to, że będzie to taka sama jak wcześniej, wynikająca z umów liczba stolików.

Wśród obostrzeń obowiązujących w gastronomii są m.in.: dezynfekcja stolików po każdym kliencie i zachowywanie przynajmniej dwumetrowej odległości. Przy wejściu trzeba dezynfekować ręce. W środku restauracji nie trzeba nosić masek, ale będzie zdecydowanie mniej klientów, bo na 4 metry kwadratowe powierzchni może przypadać jeden klient. Liczby osób przebywających w obiekcie ma pilnować jego właściciel.

Przy jednym stoliku w restauracji mogą siedzieć wyłącznie osoby, które mieszkają w tym samym domu. W innym przypadku klienci przy stoliku powinni siedzieć pojedynczo. Choć są wyjątki, gdy odległości między osobami wynoszą minimum półtora metra i nie siedzą one naprzeciw siebie, lub siedzą przy stoliku, w którym zamontowano przegrody.

W restauracjach nie mogą działać tzw. szwedzkie stoły. 

To są spore utrudnienia, ale w końcu może zacząć w miarę normalnie pracować - mówi szef kuchni jednej z supraskich restauracji  Artur Lenczewski ze Stowarzyszenia Polska Inicjatywa Kulinarna. 

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Poluzowanie kolejnych obostrzeń - otwarte salony fryzjerskie oraz częściowo restauracje

13.05.2020, 12:04

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 18 maja w Polsce będą otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Od poniedziałku będą dostępne dla gości również lokale gastronomiczne w odpowiednim reżimie sanitarnym.


Przez koronawirusa prawie połowa firm źle ocenia swoją sytuację ekonomiczną

12.05.2020, 08:11

Blisko połowa badanych firm ocenia swoja aktualną sytuację ekonomiczną jako złą, a ponad połowa spodziewa się jej pogorszenia w ciągu najbliższych trzech miesięcy - tak skutki kornawirusa ocenili przedsiębiorcy w badaniu dla Krajowego Rejestru Długów.


W razie potrzeby białostoccy restauratorzy dostaną większą przestrzeń na ogródki letnie

10.05.2020, 12:44

Władze Białegostoku zapewnią bezpłatnie restauratorom, którzy mają ogródki letnie przy swoich lokalach, większą przestrzeń, jeśli takie będą wymogi związane z pandemią koronawirusa. Na razie lokale gastronomiczne mogą działać jedynie na wynos.


Białostoccy restauratorzy za darmo dostarczają posiłki pracownikom służby zdrowia

16.03.2020, 17:55

Chcą pomóc lekarzom i pielęgniarkom w trudnej sytuacji. Białostoccy restauratorzy, którzy z powodu epidemii koronawirusa i odgórnych ograniczeń musieli zamknąć lokale, za darmo dostarczają posiłki pracownikom służby zdrowia.


Zamknięte bary i restauracje - przedsiębiorcy mogą zaoferować jedynie posiłki na dowóz

15.03.2020, 15:33

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w piątek (13.03) premier Mateusz Morawiecki poinformował o decyzji zamknięcia wszystkich miejsc, w których zazwyczaj gromadzą się ludzie. 


Nie mogłam zostać w domu. Białystok w stanie zagrożenia epidemicznego [fotoreportaż]

14.03.2020, 19:08

Białystok chyba w żadną sobotę nie był tak pusty. W piątek (13.03) premier ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. W sobotę miasto zamarło.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok