Radio Białystok | Wiadomości | Podczas prac remontowych w dawnej bożnicy w Suchowoli odkryto półkoliste gzymsy i oryginalną cegłę

Podczas prac remontowych w dawnej bożnicy w Suchowoli odkryto półkoliste gzymsy i oryginalną cegłę

autor: Marcin Mazewski

3.06.2020, 19:00, akt. 19:02

Półkoliste gzymsy nad oknami i oryginalna cegła pod tynkiem. Takie detale architektoniczne odkryto podczas remontu XIX-wiecznej bożnicy w Suchowoli. Budynek ujęty jest w wojewódzkiej ewidencji zabytków.

źródło fot.: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
źródło fot.: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku

Teraz trwają prace nad zamiennym projektem budowlanym bożnicy w Suchowoli.


- Podczas prac budowlanych zostały odkryte nowe elementy, które nie były przewidziane w projekcie. W związku z tym, po oględzinach stwierdziliśmy, że niezbędny będzie projekt zamienny, uwzględniający XIX-wieczne elementy - zwłaszcza bardzo interesująca wewnątrz, oryginalna, pierwotna cegła. Jej elementy zostaną, jak sądzę zachowane, a także półkoliste gzymsy charakterystyczne dla synagogi - mówi podlaski konserwator zabytków - prof. Małgorzata Dajnowicz.


Prace remontowe XIX-wiecznej dawnej bożnicy prowadzi Starostwo Powiatowe w Sokółce. Na termomodernizację budynku otrzymało dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. Jak mówi starosta Piotr Rećko, w obecnej sytuacji konieczne jest naniesienie zmian projektowych.


- Kiedy przystępowaliśmy do przygotowania projektu, próbowaliśmy odnaleźć zdjęcia z tamtego okresu. Te zdjęcia nie były jasne. Po zdjęciu tynku okazało się, że po pierwsze są cudne cegły z tamtego okresu, ale przede wszystkim łuki. Wszyscy jesteśmy zgodni, że te cegły i łuki muszą zostać. Pomimo tego ryzyka, które niesie za sobą projekt unijny, chcemy pozostawić te elementy widoczne, żeby oddać ducha tamtego czasu - dodaje Piotr Rećko.


Murowaną bożnicę przy ul. Augustowskiej w Suchowoli wzniesiono w połowie XIX wieku. W czasie okupacji radzieckiej służyła jako skład siana i owsa. Po zakończeniu II wojny światowej gmach zaadaptowano na potrzeby Liceum.

Po zakończeniu prac remontowych, w budynku ma powstać zakład aktywizacji zawodowej.

| red: rbon, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Najpóźniej w październiku ma być gotowy zmodernizowany białostocki dworzec kolejowy [zdjęcia, wideo]

2.06.2020, 14:54

Po modernizacji budynek swoim wyglądem w środku i na zewnątrz nawiązuje do czasów carskich. Najpóźniej jesienią pasażerowie będą mogli korzystać ze zmodernizowanego XIX-wiecznego dworca kolejowego w Białymstoku. Prace w zabytkowym budynku są już ukończone prawie w 90 proc.


Do Muzeum Wojska w Białymstoku trafią wojskowe przedmioty znalezione podczas prac budowlanych

24.05.2020, 17:04

Wojskowe przedmioty: rewolwer i lornetka znalezione podczas prac budowlanych na jednej z posesji w Białymstoku trafią do Muzeum Wojska. Muzeum podkreśla, że przedmioty znalezione w ten sposób są ważne w kolekcji, bo mówią o wojennej historii regionu. Apeluje o przekazywanie informacji o znaleziskach.


Potrzebni specjaliści konserwacji zabytków w regionie

17.05.2020, 16:54

2 300 świątyń, pałaców, czy kamienic wpisanych do rejestru zabytków, prawie 9 tysięcy zabytkowych obiektów archeologicznych. Tak w statystykach wygląda nasz region jeśli chodzi o zabytki.


Budynek mieszkalny przy ulicy Złotej 8 w Białymstoku zabytkiem

11.05.2020, 14:56

Jeden z najbardziej charakterystycznych białostockich drewnianych domów z dwudziestolecia międzywojennego trafił do rejestru zabytków.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Polska – Francja, 2024.06.25, fot. Grzegorz Pilat
EURO 2024
25.06.2024, 07:36, akt. 21:07

Remis na pożegnanie EURO
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok