Radio Białystok | Wiadomości | Kultura online - wystawa prac Łucji Grzeszczyk, "Kopciuszek" online i cykl spotkań malarskich w Augustowie

Kultura online - wystawa prac Łucji Grzeszczyk, "Kopciuszek" online i cykl spotkań malarskich w Augustowie

autor: Olga Gordiejew

23.06.2020, 07:50, akt. 10:42

Zapraszamy na kulturalną podróż po regionie. Zaczynamy od zwiedzenia nowej wystawy w siedzibie PIK przy ulicy Kilińskiego w Białymstoku, a kończymy na malarskim spotkaniu w pięknych okolicznościach przyrody w Augustowie.

Wystawa Łucji Grzeszczyk "Moje lalki", fot. Monika Kalicka
Wystawa Łucji Grzeszczyk "Moje lalki", fot. Monika Kalicka

Nowa wystawa w PIK

"Wspólna prezentacja" to tytuł nowej wystawy w galerii Podlaskiego Instytutu Kultury. Zobaczymy na niej fotografie artystów z Białegostoku i Łomży.

Na "Wspólnej prezentacji" znajdą się prace Krystyny Tomaszuk, Anny Worowskiej, Zbigniewa Ciborowskiego, Wiesława Koryckiego, Marka Tomaszuka oraz Stanisława Zeszuta. Autorzy są członkami Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej – Stowarzyszenia Twórców, nawiązującego do tradycji Fotoklubu Polskiego istniejącego w latach 1929–1939. Na wystawie można obejrzeć fotogramy będące wynikiem indywidualnie i niepowtarzalnie odczuwanej przez ich autorów rzeczywistości. Każdy twórca prezentuje odmienny sposób patrzenia na otaczający świat, każdego fascynuje co innego i co innego absorbuje.

Wystawę będzie można oglądać w siedzibie PIK przy ulicy Kilińskiego 8 do 17 lipca 2020 r.


"Moje lalki" Łucji Grzeszczyk w BTL

A w galerii Białostockiego Teatru Lalek pierwsi widzowie mogą już oglądać wystawę "Moje lalki" Łucji Grzeszczyk.Pierwsza wystawa prac Łucji GrzeszczykAktorka na scenie była Księżniczką Anginą, Calineczką, a nawet kaktusem. Może zagrać szekspirowską Julię i bajkowego Świerszcza - Łucja Grzeszczyk aktorka Białostockiego Teatru Lalek, która obok pasji teatralnej równolegle spełnia się w twórczości plastycznej.

Miała nawet apetyt na Liceum Plastyczne, ale trafiła do „ogólniaka” i dopiero Akademia Teatralna obudziła w niej uśpiony talent i potrzebę wyrażania się przez sztuki plastyczne. Mogła robić własne lalki, podejmować się pierwszych prób scenograficznych i okazało się, że to sprawia jej wielką radość.

W Galerii BTL możemy oglądać projekty i realizacje scenograficzne Łucji Grzeszczyk. To pierwsza indywidualna wystawa prac tej artystki.


"Kopciuszek" online 

"Kopciuszek" w wykonaniu Beaty Antoniuk to czwarte już nagranie zrealizowane i udostępnione od wtorku (22.06) przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży. To projekt, który docelowo składać się będzie z sześciu nagrań czytania performatywnego pod wspólnym hasłem „Klasyka w nowych dekoracjach”.


Na stronie teatru można już wysłuchać „Calineczki”, „Kominiarczyka” oraz „Jasia i Małgosi”.

Za tydzień pojawi się tam jeszcze „Czerwony Kapturek”, a całą serię zwieńczy 6. lipca „Kot w butach”.

Za koncepcję reżyserską całości odpowiedzialny jest dyrektor łomżyńskiej sceny Jarosław Antoniu, bajkową scenografię „Rekwizytorni online” stworzył Przemysław Karwowski, a czytaniu kolejnych bajek towarzyszy wykonywana na żywo przez autora muzyka Bogdana Szczepańskiego.


Łomżyńska orkiestra zagra na żywo

A już w najbliższy czwartek można będzie usłyszeć łomżyńskich muzyków na żywo. Po serii występów internetowych orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego wystąpi w kościele Krzyża Świętego.

Łomżyńscy filharmonicy pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego towarzyszyć będą Polish Violin Duo, czyli Marcie Gidaszewskiej i Robertowi Łaguniakowi, a w programie tego występu znajdą się utwory m.in. Bacha, Vivaldiego, Wieniawskiego i Frołowa.

Początek koncertu „Violini a due” w czwartek, 25. czerwca o godz. 19:00 w kościele Krzyża Świętego przy ul. Zawadzkiej w Łomży.


Cykl spotkań malarskich w Augustowie

I ma koniec zapraszamy do Augustowa na cykl spotkań malarskich w pięknych okolicznościach przyrody z opowieściami o Augustowie w tle. Plenery skierowane są do osób dorosłych, malarzy, amatorów lub osób, które chcą, po prostu, spędzić miło czas i zrelaksować się przy sztaludze.

Pierwsze zajęcia - „Plener Dworek” odbędą się już 27 czerwca (od godz. 11:00) przy Muzeum Kanału Augustowskiego. Tam, w cieniu drzew rozstawimy sztalugi, zmieszamy farby i posłuchamy trochę historii o Kanale Augustowskim, o kanale Bystrym o rzece Netcie oraz przyrodzie wokół niej. Natchnieni opowieściami stworzymy obrazy nawiązujące do miejsca, w którym będziemy się znajdować.

Kolejne spotkanie, 18 lipca (od godz. 11:00), to „Plener Netta” na błoniach, okolice Perły. Tam na trawce, na kocykach, posłuchamy i zapoznamy się z legendami augustowskimi i nie tylko, a potem namalujemy nasze wyobrażenia jak takie postacie z legend mogły wyglądać.

Ostatnie spotkanie to „Plener Dworzec” 22 sierpnia (od godz. 11:00). Wtedy spotkamy się na dworcu kolejowym na Lipowcu. Nasze obrazy poświęcimy pięknej architekturze dworca oraz okolicom...

Zapisy i wszelkie szczegółowe informacje w Miejskim Domu Kultury, Nowomiejska 41 lub pod numerem telefonu 87 643 36 59.

Koszt jednych warsztatów - 40 zł. Opłaty należy dokonać przed warsztatami w Miejskim Domu Kultury. Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały. Na uczestników czeka też mała, słodka niespodzianka.

Uczestnictwo w wydarzeniach jest jednoznaczne z akceptacją zapisów Regulaminu Imprez organizowanych przez APK w czasie trwania epidemii COVID-19, znajdującego się na stronie internetowej www.apk.augustow.pl.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:Moralność pani D., "Prima Vena" w Galerii Marchand, konkurs fotograficzny

17.06.2020, 07:52

W Spodkach można obejrzeć Moralność pani D., Galeria Marchand proponuje wystawę "Prima Vena", a portal podlaskisenior.pl konkurs fotograficzny "Podlaskie ślady – człowiek, miejsce, kultura."


Kultura online - "Wszystko w rodzinie" w TD i Barokowe Ogrody Sztuki online

13.06.2020, 07:45

Czas na bardzo kulturalny weekend. Teatr Dramatyczny zaprasza na ostatni spektakl w tym sezonie, dzieła m.in. Fryderyka Chopina zabrzmią w OiFP, a także - przeniesiemy się do epoki baroku.


Kultura: Up To Date, spektakl w Dramatycznym i koncert online w Operze

12.06.2020, 08:40

150 osób obejrzy koncert Up To Date w Białymstoku, Teatr Dramatyczny zaprasza w weekend na sztukę "Wszystko w rodzinie". Proponujemy też kulturę w sieci.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok