Radio Białystok | Wiadomości | Kultura w regionie - Podlasie Slowfest, Café Kultura i Kino Konesera

Kultura w regionie - Podlasie Slowfest, Café Kultura i Kino Konesera

autor: Dorota Sokołowska

3.08.2020, 09:34, akt. 10:24

Po weekendowych szaleństwach kulturalnych czas na lekki oddech - a przypominamy, że zakończył się festiwal Wertep, który bawił nas przez ostatnie dwa tygodnie, a rozpoczął elitarny, ale nawiązujący do najlepszej muzyki dawnej festiwal Juliett EM, czyli Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej.

Café Kultura w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Café Kultura w Łomży, fot. Adam Dąbrowski

Nasze Podróże po kulturze

Na stronie radio.bialystok.pl/podrozepokulturze można posłuchać relacji z imprez kulturalnych. Warto np. zajrzeć na wystawę do PIK-u przy ul. Kilińskiego, żeby obejrzeć świetnie komentujące rzeczywistość rzeźby Jana Miłaszewskiego.

Jeśli ktoś nie lubi się ruszać z domu, może zajrzeć do Virturamy.pl i poznać zdjęcia Wojciecha Wieteski. Punktem wyjścia dla cyklu fotografii "Lola van der W." jest fascynacja jednym z najbardziej tajemniczych obrazów w historii sztuki - "Portretem Damy" autorstwa Rogiera van der Weydena.

"Richard Jewell" Clinta Eastwooda

Zapraszamy też do kina - w poniedziałek (03.08) o 18:00 w ramach cyklu Kino Konesera pokaz "Richard Jewell". To oparty na prawdziwej historii film w reżyserii Clinta Eastwooda, który uświadamia nam, co się stanie, gdy medialne fakty przesłonią prawdę.

"W Centennial Park jest bomba. Macie trzydzieści minut". Świat po raz pierwszy usłyszał o Richardzie Jewellu, pracowniku ochrony, kiedy ten zgłosił znalezienie ładunku wybuchowego podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. To zdarzenie sprawiło, że został uznany za bohatera, którego szybka i zdecydowana reakcja ocaliła życie wielu ludzi. Ale już po kilku dniach ten niedoszły policjant stał się głównym podejrzanym nie tylko dla FBI.

Oczerniające i zniesławiające go media oraz opinia publiczna zmieniły jego życie w koszmar. Jewell zwrócił się o pomoc do niezależnego, antysystemowego adwokata Watsona Bryanta, stanowczo obstając przy swojej niewinności. Bryant, starając się oczyścić reputację klienta, szybko przekonuje się, że jednoczesna walka z agentami federalnymi, stanowymi, policją miejską i mediami jest naprawdę karkołomna. Dodatkowo nie pomaga mu fakt, że Richard podchodzi zbyt ufnie do tych, którzy próbują go zniszczyć.

Film powstał w ubiegłym roku, a dziś można go obejrzeć w Kinach Helios.

Joga na Podlasie SlowFest

Jeszcze przez kilka dni trwa Podlasie Slow Fest w Supraślu, a w jego ramach od poniedziałku (3.08) joga i pięć zasad zdrowia, które warto poznać, żeby nauczyć się właściwie oddychać, ćwiczyć, relaksować i żyć. W Domu Ludowym do 7 sierpnia zajęcia - codziennie od 10:00 do 11:30.

Café Kultura w Łomży

I jeszcze Łomża. Wernisażem malarstwa Mariusza Ołowskiego w Galerii Pod Arkadami i koncertem duetu RY rozpoczęła się w Łomży kolejna edycja Café Kultura. To cykl imprez - głównie koncertów i warsztatów artystycznych dla młodszych uczestników, organizowany przez Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w specjalnie utworzonym "ogródku" przed galerią na Starym Rynku.

Warsztaty odbywać się będą o 10:00 w dni powszednie - 3-7 i 10-14 sierpnia. Ich tematy to plener malarski oraz zajęcia wokalne, garncarskie i umuzykalniające.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczyna się Julliet EM Festival - w tym roku tylko w internecie

2.08.2020, 11:34

25 wydarzeń festiwalowych - koncerty, panele, prelekcje - a wszystko przeniesione do internetu i rozciągnięte w czasie aż do początków listopada. Tak w tym roku będzie wyglądać Julliet EM Festival (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej).


Teatr Dramatyczny w Białymstoku zaczyna sezon artystyczny wcześniej

1.08.2020, 15:29

Nie jak zwykle we wrześniu, ale jeszcze w sierpniu Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku wraca ze swoimi spektaklami na deski teatru. W dwa ostatnie weekendy sierpnia będzie można obejrzeć spektakle z repertuaru, a na wrzesień planowana jest pierwsza premiera.


3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikach

1.08.2020, 15:05

Hasło 3. odsłony Festiwalu Teatralnego "LasFest" w Siedlisku Kultury Solniki 44 brzmi: "Mamy Wilka". Festiwal, którego organizatorami są członkowie Grupy Coincidentia, będzie trwał od 11 do 15 sierpnia.


Spacer z grupą ZPiT "Kurpie Zielone" ulicami Białegostoku [zdjęcia, wideo]

31.07.2020, 20:44

W strojach ludowych i śpiewając grupa ZPiT "Kurpie Zielone" przeszła w piątek (31.07) przez centrum Białegostoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

fot. Marcin Mazewski
REGION
20.09.2020, 07:18, akt. 13:15

24. Cross Trzeźwości w Suchowoli

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok