Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie techników i szkół branżowych zdają egzaminy zawodowe

Uczniowie techników i szkół branżowych zdają egzaminy zawodowe

autor: Edyta Wołosik

19.01.2021, 15:02, akt. 15:16

Część pisemną zdawali wcześniej, teraz zmagają się z praktyczną. Ta w zależności od kierunku kształcenia potrwa do połowy lutego. Mimo ograniczeń związanych z pandemią uczniowie m.in. techników i szkół branżowych w całym kraju, również w naszym regionie, zdają egzaminy zawodowe.

galitskaya - stock.adobe.com
galitskaya - stock.adobe.com

W Zespole Szkół Budowlano - Geodezyjnych w Białymstoku egzamin praktyczny zdają m.in. uczniowie z klasy technik budownictwa. Podchodzą do tego optymistycznie. Mówią, że dużo ćwiczyli na zajęciach praktycznych, mimo przerw spowodowanych pandemią.  

Żeby uzyskać tytuł technika trzeba zdać dwa egzaminy w dwóch kwalifikacjach, a każdy składa się z dwóch części: pisemnej, z której trzeba uzyskać przynajmniej 50 proc. i z praktycznej, z której trzeba uzyskać przynajmniej 75 proc. 

- mówi dyrektor placówki Małgorzata Sutuła. 

Zdane egzaminy zawodowe to nie tylko warunek ukończenia szkoły, ale też wskazówka dla przyszłych pracodawców, bo, jak mówią nauczyciele: "przedsiębiorcy cenią sobie tych, którzy mają opanowane zdolności manualne". 

W Zespole Szkół Budowlano - Geodezyjnych w Białymstoku egzaminy zawodowe zdaje prawie 240 uczniów. Z powodu pandemii w jednej grupie może być dwa razy mniej osób niż w poprzednich latach, czyli po 6, a każda przydzielona jest do innego stanowiska. Do tego egzaminy planowane są też na sobotę.

Ci uczniowie, oprócz trwających obecnie egzaminów zawodowych, zdawać też będą maturę. 

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych wrócili do nauki stacjonarnej

18.01.2021, 07:52

Od poniedziałku (18.01) uczniowie klas I-III szkół podstawowych wrócili do nauki stacjonarnej. Niestety w województwie podlaskim z powodu epidemii i silnych mrozów, w niektórych placówkach dyrektorzy podjęli decyzję o przedłużeniu nauczania zdalnego. Taka sytuacja wystąpiła m.in. w Łomży i Suchowoli.


Barbara Górska

18.01.2021, 07:49

"Z jednej strony musimy dać dzieciom czas na zaadaptowanie się do tej sytuacji, ale z drugiej strony mamy materiał do zrealizowania, mamy podstawę programową" - mówi Barbara Górska.


Przemysław Czarnek: uczniowie klas I-III wracają do szkół, rozporządzenie podpisane

14.01.2021, 12:09

18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, wracają także zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym; podpisałem rozporządzenie w tej sprawie - poinformował w czwartek (14.01) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.


Prof. Horban: jeżeli w ciągu tygodnia, dwóch nie wzrosną zakażenia, zaproponujemy luzowanie obostrzeń

14.01.2021, 07:53

Jeżeli utrzyma się tendencja, że będziemy mieli mniej zakażeń lub tyle samo, na pewno nie więcej, to zaczniemy proponować rozluźnienie rygorów – powiedział w środę (13.01) główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Jesteśmy tuż przed rozwiązaniem problemu – przekonywał.


Poseł KO: przed powrotem dzieci do szkół, nauczyciele powinni być zaszczepieni

13.01.2021, 12:09

Przed powrotem dzieci do szkół, nauczyciele powinni zostać zaszczepieni przeciwko Covid-19. Tak uważa podlaski poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski, który wystosował w tej sprawie interpelację do ministrów zdrowia i edukacji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Debaty kandydatów do Sejmu w Polskim Radiu Białystok, Stefan Krajewski, fot. Monika Kalicka
4.12.2021, 07:05, akt. 08:11

Stefan Krajewski kandydatem na szefa PSL-uźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok