Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 990 mln euro ma trafić do województwa podlaskiego w nowej perspektywie unijnej

Ponad 990 mln euro ma trafić do województwa podlaskiego w nowej perspektywie unijnej

autor: Renata Reda

19.01.2021, 19:16, akt. 19:32

Ponad 990 milionów euro – tyle ma otrzymać województwo podlaskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego m.in. na liczbie ludności i PKB na mieszkańca.

Bruksela, fot. Joanna Żemojda
Bruksela, fot. Joanna Żemojda

Pieniądze będą przeznaczone m.in. na rozwój przedsiębiorstw

Według marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego, nasz region ma się czym pochwalić.

Jesteśmy na trzecim miejscu wśród regionów pod względem kwoty euro przypadającej na mieszkańca i na drugim miejscu, jeśli chodzi o wartość obecnego programu w stosunku do tego realizowanego w latach 2014-2020. Województwo podlaskie będzie też korzystać z funduszy w ramach Programu Polska Wschodnia, wartego 7 miliardów euro kontraktu programowego oraz krajowego Planu Odbudowy, do którego zgłosiliśmy projekty o wartości ponad 5,5 miliarda zł 

- mówi Artur Kosicki.

Marszałek dodaje, że pieniądze będą przeznaczone między innymi na rozwój przedsiębiorstw.

Będziemy nadal m.in. wspierać działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorstw, gospodarkę niskoemisyjną, usługi cyfrowe, czy też dziedzictwo kulturowe, edukację, rewitalizację oraz aktywizację zawodową i społeczną osób bezrobotnych 

- dodał marszałek województwa podlaskiego.

Województwo podlaskie może liczyć na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy

Podlaskie skorzysta również z Programu Polski Wschodniej. Będzie on obejmował 6 regionów: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz, co jest nowością w tej perspektywie, mazowieckie (bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów). 

To będą dodatkowe pieniądze dla naszego województwa - mówi Artur Kosicki.

Polska Wschodnia będzie realizowana, co więcej budżet programu został znacząco zwiększony z 2 miliardów euro do 2,5 miliarda euro. To oprócz programu regionalnego dodatkowe duże pieniądze na rozwój naszego województwa 

- wskazał Artur Kosicki.

Marszałek dodaje, że nasz region może liczyć też na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, który ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii. Do tego planu Podlaskie zgłosiło 27 projektów. Ich wartość to ponad 5,5 miliarda złotych. Flagowym projektem ma być utworzenie Doliny Rolniczej 4.0, która pozwoliłaby na efektywną współpracę między przemysłem i rolnictwem.

Ile pieniędzy ostatecznie trafi do poszczególnych programów unijnych - o tym zdecydują m.in. konsultacje Umowy Partnerstwa, która jest swego rodzaju kontraktem między rządem polskim a Komisją Europejską.
W ramach konsultacji, od 19 stycznia do 16 lutego, odbędzie się 16 spotkań w regionach. W województwie podlaskim zaplanowano je na 2 lutego 2021 roku. Natomiast uwagi do projektu Umowy Partnerstwa można zgłaszać online do 22 lutego.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do końca stycznia można zgłaszać przedsięwzięcia do Podlaskiej Marki

19.01.2021, 07:08

Do 31 stycznia można zgłaszać najlepsze podlaskie produkty, inwestycje, odkrycia, ciekawe wydarzenia kulturalne bądź społeczne, ale też innowacyjne rozwiązania w przemyśle, które powalczą o Podlaską Markę - poinformowano w poniedziałek (18.01) na konferencji prasowej.


Radni sejmiku przyjęli budżet województwa na 2021 r.

21.12.2020, 16:09

Więcej pieniędzy na transport kolejowy i samochodowy oraz utrzymanie - mimo pandemii - wydatków na różne publiczne placówki. To założenia przyszłorocznego budżetu województwa podlaskiego. Sejmik uchwalił go głosami także części opozycyjnych radnych.


Budżet unijny

17.12.2020, 13:50

Parlament Europejski zaakceptował budżet Unii na lata 2021-2027 oraz Fundusz Odbudowy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok