Radio Białystok | Wiadomości | Warto zamienić foliowe reklamówki na materiałowe torby. Obchodzimy "Dzień bez opakowań foliowych"

Warto zamienić foliowe reklamówki na materiałowe torby. Obchodzimy "Dzień bez opakowań foliowych"

autor: Marcelina Markowska

23.01.2021, 07:09, akt. 25.01.2021, 11:43

To okazja, by popularne "foliówki" zamienić np. na wielorazowe materiałowe torebki. W sobotę (23.01) obchodzimy "Dzień bez opakowań foliowych".

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Obchodzimy "Dzień bez opakowań foliowych" - relacja Marceliny Markowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pytani przez nas białostoczanie uważają, że nawet częściowa rezygnacja m.in. z plastikowych torebek, może pozytywnie wpłynąć na środowisko.

"Rozumiem, że nie da się tego wyeliminować całkowicie, ale przydałoby się nam zmniejszenie używanych ilości. Ja lubię chodzić po lesie, a nawet tam widzę foliowe torebki"

"Ludzie wychodzą z foliowymi torebkami, które są w sklepach i często nie wrzucają ich do kosza, tylko wyrzucają gdzieś na zewnątrz" 

Profesor Agnieszka Wilczewska z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku podkreśla, że z plastiku powinniśmy rezygnować w przemyślany sposób.

To ile używamy plastiku jest przerażające. Obserwuję to sama w swoim otoczeniu jako osoba, która stara się zmniejszać ilość plastików. Nie jest rozwiązaniem unikanie tego, ani wprowadzanie obostrzeń zupełnie eliminujących plastik. Musimy zastanowić się, w jaki sposób możemy to powtórnie wykorzystać 

- mówi prof. Agnieszka Wilczewska.

Całkowity zakaz używania jednorazowych torebek obowiązuje już m.in. w Australii.

| red: lma, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Caritas po raz kolejny ogłasza konkurs grantowy - można zdobyć dofinansowanie na eko-projekty

10.01.2021, 08:10

Są pieniądze na realizację eko-projektów. Można stworzyć kręgi wymiany sprzętów, grządki społeczne albo punkty wydawania odzieży używanej. Caritas od 2 lat realizuje w całej Polsce lokalne inicjatywy ekologiczne i po raz kolejny ogłasza konkurs grantowy, w którym możemy zdobyć dofinansowanie na realizację własnych pomysłów na rzecz środowiska - mówi animator diecezjalny projektu Laudato Si Agata Papierz z Caritas Archidiecezji Białostockiej.


Jaką rolę pełni zieleń w miastach?

6.11.2020, 18:35

Czy zieleń w miastach to tylko rekreacja, czy może ma też wpływ na mikroklimat? Czym wyróżnia się Białystok na tle innych miast i czy nadal jest miastem zielonym?


Protest przeciwko wycince drzew Puszczy Karpackiej - białostoccy społecznicy złożyli petycję

29.09.2020, 18:29

Protestują przeciwko wycince drzew w Puszczy Karpackiej i domagają się większej ochrony lasów naturalnych Bieszczad. Społecznicy oraz przedstawiciele organizacji ekologicznych we wtorek (29.09) przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku w ramach protestu złożyli petycję w sprawie wstrzymania wycinki.


Ile wody potrzeba do produkcji hamburgera? Happening ekologiczny

12.09.2020, 16:06

Sprzeciwiają się produkcji mięsa i zachęcają do diety wegańskiej. Podczas happeningu ekologicznego aktywistki z ruchu na Rzecz Zwierząt Viva w Białymstoku tłumaczyły przechodniom, ile wody potrzeba na wyprodukowanie jednego hamburgera.


Wakacyjny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Białymstoku nie odbył się - interweniowała policja

31.07.2020, 16:38

Miał być pokojowy protest ekologiczny, a było spotkanie z policją. Wakacyjny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, który miał odbyć się w piątek (31.07) przy Urzędzie Miejskim w Białymstoku rozwiązano jeszcze przed początkiem manifestacji, ponieważ zdaniem funkcjonariuszy nie zgłoszono jej władzom miasta. Młodzi aktywiści ekologiczni twierdzą jednak, że kontaktowali się z Urzędem Miejskim i otrzymali informację, że nie muszą zarejestrować tak niewielkiego zgromadzenia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!
fot. Marcin Mazewski
REGION
5.03.2021, 14:36, akt. 14:40

Do Suchowoli z ZOO trafiła "zebra"
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok