Radio Białystok | Wiadomości | Moderna wstrzymuje dostawy - możliwe zmiany w harmonogramie szczepień

Moderna wstrzymuje dostawy - możliwe zmiany w harmonogramie szczepień

25.01.2021, 10:54, akt. 11:29

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że firma Moderna zmieniła termin dostawy szczepionki z wtorku najwcześniej na weekend.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Pierwsze 29 tys. szczepionek Moderny dotarło do Polski 12 stycznia

"Niestety dzisiaj rano przyszła do nas informacja, że dostawa szczepionki Moderna jutro została odwołana i przesunięta najwcześniej na najbliższy weekend. To jest kolejne kilka dni, kiedy kolejny producent informuje w ostatniej chwili o zmianie terminu dostawy" - poinformował szef kancelarii premiera.

Pierwsze 29 tys. szczepionek Moderny dotarło do Polski 12 stycznia. W poniedziałek ok. 10 tys. szczepionek Moderny miało zostać rozdystrybuowane do szpitali węzłowych w całym kraju. Dostawy miały zostać zwiększane w ciągu tygodnia.

Michał Dworczyk zapewnił, że rząd będzie przekazywał dalsze informacje o dostawie szczepionek Moderny, gdy firma przekaże szczegóły o przesunięciu dostaw.

"Na ten tydzień wszystkie szczepienia zostaną wykonane, dlatego że szczepionki już wyjechały z magazynów, w części punktów już są, do wszystkich dojadą do godz. 12.00. Jak będzie potem? Dzisiaj jeszcze, jak tylko otrzymamy precyzyjne informacje, przekażemy taki komunikat" - poinformował.

Szef KPRM zapewnił, że każda osoba, która została zaszczepiona pierwszą dawką szczepionki, otrzyma również drugą dawkę, która jest zabezpieczona.

Pytany o wpływ zmniejszenia o 650 tys. dostaw szczepionek firmy Pfizer w I kwartale odparł, że dzięki zapasom zabezpieczonym przez rząd na razie został zmieniony harmonogram szczepień grupy 0, a w razie dalszego zmniejszania dostaw, harmonogramy będą na bieżąco zmieniane.

Dworczyk ocenił, że jest szansa, aby do końca tygodnia została zarejestrowana przez Europejską Agencję Leków szczepionki firmy AstraZeneca.


Szef KPRM: zapraszamy przedstawicieli klubów parlamentarnych na dyskusję nt. szczepień

Szef  KPRM Michał Dworczyk zaprosił w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego  na wtorek (26.01) na godz. 9:00 do KPRM przedstawicieli wszystkich  klubów parlamentarnych i sił politycznych na merytoryczną dyskusję na  temat Narodowego Programu Szczepień.

Michał Dworczyk na  konferencji prasowej przez Kancelarią Premiera podkreślił, że rząd jest  otwarty na każdą rozmowę dot. szczepień i przyjmie każdą dobrą  merytoryczną radę.

Chciałbym zaprosić na jutro, na  godzinę 9:00 - w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, w imieniu  wszystkich osób z rządu, które są zaangażowane w Narodowy Program  Szczepień - do Kancelarii Premiera przedstawicieli wszystkich klubów  parlamentarnych i sił politycznych na dyskusję, ale dyskusję  merytoryczną

- powiedział Michał Dworczyk.

"Rozmawiajmy  o faktach, rozmawiajmy o rzeczywistych problemach, ale nie róbmy z tego  eventów politycznych, nie straszmy Polaków, to jest apel do opozycji -  proszę was nie straszcie Polaków, nie wciągajcie szczepień w bieżącą  politykę. Mamy wiele innych tematów, w których możemy się spierać, nawet  bardzo ostro, ale ten temat wyjmijmy poza nawias politycznego sporu" -  mówił do opozycji szef KPRM.

źródło: PAP | red: mak, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dworczyk: w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek

24.01.2021, 15:52

Mamy ponad 3 mln zajętych terminów zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia. Nie mamy już wolnych szczepionek na COVID-19 - powiedział w niedzielę (24.01) szef KPRM Michał Dworczyk. To nie wynika z problemu system, tylko z braku szczepionek - dodał.


Pojawił się nowy sposób zapisów na szczepienia - można wysłać SMS

23.01.2021, 12:04

Oprócz skorzystania z infolinii, czy e-rejestracji można teraz wysłać SMS, aby zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19. W niektórych podlaskich placówkach można znaleźć jeszcze wolne miejsca.


11 Podlaskich Rad Seniorów apeluje do mieszkańców regionu o jak najszybsze zaszczepienie się

22.01.2021, 13:41

"W trosce o życie najstarszego pokolenia województwa podlaskiego, rady seniorów zwracają się z prośbą do wszystkich ludzi o jak najszybsze zaszczepienie się przeciw COVID-19" - to fragment apelu 11 Podlaskich Rad Seniorów w sprawie akcji masowych szczepień.


W pierwszym kwartale 2021 r. ma być zaszczepionych ponad 3 mln Polaków

22.01.2021, 10:39

Do tej pory wykonano w Polsce 603 tys. 809 szczepień. Liczba dawek, które zostały dostarczone do punktów szczepień, to ponad 789 tys., a stany w magazynach stanowią niewiele powyżej 467 tys. - poinformował w piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.


Dworczyk: nie rozważamy scenariusza komercyjnych szczepień

22.01.2021, 08:43

Nie rozważamy scenariusza komercyjnych szczepień przeciw COVID-19, a jest bardzo mało prawdopodobne, żeby prywatne podmioty mogły dziś uzyskać na rynku szczepionkę - poinformował w Polskim Radiu 24 szef KPRM Michał Dworczyk.


Rząd zmienia kolejność szczepień - seniorzy, przewlekle chorzy i służby mundurowe w pierwszej grupie

20.01.2021, 12:02

Będzie korekta rozporządzenia dot. kolejności szczepień - etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części. W etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, w etapie 1b - przewlekle chorzy, w etapie 1c - przedstawiciele służb państwowych - poinformował w środę (20.01) szef KPRM Michał Dworczyk.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok