Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku i Łomży protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji [zdjęcia]

W Białymstoku i Łomży protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Michał Buraczewski

28.01.2021, 07:43, akt. 07:43

W największych polskich miastach w środę (27.01) wieczorem zorganizowano protesty po publikacji uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Pikiety były też m.in. w Białymstoku i Łomży.

Protest w Białymstoku przeciw decyzji TK ws. aborcji, 27.01.2021, fot. Michał Buraczewski
Protest w Białymstoku przeciw decyzji TK ws. aborcji, 27.01.2021, fot. Michał Buraczewski


0:00
0:00
Protest w Białymstoku - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Chodzi o wyrok z października ubiegłego roku. Trybunał uznał wówczas, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją.

W związku z tym w największych polskich miastach zorganizowano protesty. W Białymstoku na Rynku Kościuszki
demonstrowało w środę (27.01) wieczorem ok. 100 osób. 

W Łomży przeciw publikacji uzasadnienia wyroku w sprawie aborcji protestowało ok. 20 osób. W większości były to kobiety, które brały już udział w łomżyńskich "spacerach protestacyjnych" w październiku ubiegłego roku. Tym razem pod trybuną na Placu Niepodległości spotkały się spontanicznie i przeszły wspólnie ulicami wokół najstarszej części miasta.


W Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok TK ws. przepisów o aborcji

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ub.r. o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Orzeczenie TK zapadło po rozpatrzeniu przez TK wniosku grupy 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji. Na jego mocy orzeczono, że przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny. Wyrok TK wywołał w kolejnych tygodniach w całym kraju falę protestów.

W środę Trybunał Konstytucyjny na swojej stronie internetowej opublikował pisemne uzasadnienie wyroku z 22 października ub.r. wraz ze zdaniami odrębnymi. Z uzasadnienia wynika m.in., że prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym, a samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma "charakter eugeniczny".

Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.


Aborcja możliwa w dwóch przypadkach

Przepisy nadal dopuszczają możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura umorzyła trzy postępowania związane z protestami Strajku Kobiet w Białymstoku

26.01.2021, 14:05

Białostocka prokuratura zajmowała się w sumie czterema wydarzeniami związanymi z październikowymi protestami. Trzy z nich umorzono – poinformował szef Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe Wojciech Zalesko.


Kolejny dzień "czarnego protestu" - blokada ronda Lussy w Białymstoku [zdjęcia]

2.11.2020, 17:07

W poniedziałek (2.11) ok. godz. 17 rozpoczęła się blokada ronda Lussy w Białymstoku u zbiegu al. Piłsudskiego i ulic Pałacowej, Branickiego i Mickiewicza. W ten sposób białostoczanie po raz kolejny włączyli się w czarny protest przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.


Czarny marsz w Białymstoku - kolejny dzień protestów [zdjęcia, wideo]

30.10.2020, 19:05

Piątek (30.10) to kolejny dzień protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.


Czarne marsze - felieton Marka Gąsiorowskiego

30.10.2020, 15:10

Po ogłoszeniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa do aborcji, przez Polskę przetacza się fala protestów.


Białostoccy radni przyjęli stanowisko ws. protestów mieszkańców po wyroku TK ws. aborcji

30.10.2020, 13:30

Rada Miasta Białystok przyjęła w piątek (30.10) stanowisko w związku z protestami mieszkańców przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji. Jeszcze nie jest za późno na podjęcie dialogu, w którym każda ze stron będzie mogła na równych prawach wyrazić swoje stanowisko - napisali w nim radni.


Mieszkańcy regionu kolejny dzień protestują po orzeczeniu TK ws. aborcji

29.10.2020, 19:10

Kolejny dzień protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. 


Czarne spacery w Podlaskiem - w Białymstoku nieznani sprawcy obrzucili uczestników petardami

28.10.2020, 18:40

W środę (28.10) tysiące osób uczestniczyło w czarnym spacerze, który przeszedł ulicami Białegostoku. Protestujący wyrażali sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.


Kolejny dzień protestów kobiet w Białymstoku i innych miastach w Podlaskiem

27.10.2020, 19:27

Nastoletnie kobiety i młodzi mężczyźni, ale też grupy starszych osób protestowały we wtorek (27.10) wieczorem w Białymstoku z powodu decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. 


Około 1000 osób protestowało, blokując ruch na rondzie Lussy w Białymstoku [zdjęcia]

26.10.2020, 17:46

Przez blisko godzinę około 1000 osób blokowało ruch w centrum Białegostoku na rondzie Lussy. W ten sposób protestowali przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niedopuszczalności aborcji eugenicznej.


Protesty po werdykcie Trybunału Konstytucyjnego

26.10.2020, 12:04

Czy wyroku nie trzeba było przesunąć na bardziej bezpieczny czas, po pandemii? Czy opóźniona zostanie jego publikacja?


Ulicami Białegostoku i Łomży przeszedł "czarny spacer" w obronie praw kobiet

26.10.2020, 07:11

11 tysięcy osób - według danych policji - przeszło w niedzielę (25.10) wieczorem ulicami Białegostoku. W ten sposób protestowały przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok