Radio Białystok | Wiadomości | Uważajmy na cyberoszustów - ostrzegają eksperci w Dniu Ochrony Danych Osobowych

Uważajmy na cyberoszustów - ostrzegają eksperci w Dniu Ochrony Danych Osobowych

autor: Marcin Mazewski

28.01.2021, 14:21, akt. 18:13

Podejrzane telefony, SMS-y i przede wszystkim maile - oszuści w czasie pandemii częściej niż zazwyczaj próbują wyłudzać nasze dane - ostrzegają eksperci w Dniu Ochrony Danych Osobowych.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Oszuści w czasie pandemii częściej niż zazwyczaj próbują wyłudzać nasze dane - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ponad sześćdziesiąt procent Polaków boi się, że w okresie epidemii koronawirusa ich dane osobowe wpadną w niepowołane ręce - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i serwisu ChronPESEL.pl.


Obecnie przestępcy najczęściej podszywają się pod różne instytucje zaangażowane w walkę z pandemią, np. Ministerstwo Zdrowia, policję, sanepid lub popularne firmy z branży e-commerce, która właśnie przeżywa rozkwit. Jak pokazują nasze badania, próby wyłudzenia danych doświadcza coraz więcej ludzi – mówi Bartłomiej Drozd z serwisu ChronPESEL.pl.


Zapytani przez nas białostoczanie, odpowiadali, że starają się chronić dane swoje i klientów najlepiej jak potrafią. Zwracają uwagę na pojawiające się co jakiś czas podejrzane maile czy telefony, które ignorują. Jeden z naszych rozmówców przyznał, że padł kiedyś ofiarą wyłudzenia, a ktoś wziął na dane z jego dowodu osobistego pożyczkę. Dlatego teraz wszelkie podejrzane maile zgłasza na policję. To właśnie wycieku personaliów z baz danych różnych firm najbardziej obawiają się ich klienci, co potwierdzają eksperci.      


- Ludzie bardziej niż hakerów, którzy włamią się do ich komputera, obawiają się jednak wycieków danych z urzędów i firm, ale to nie jedyne zagrożenie czyhające na użytkowników Internetu. Jest nim także tzw. phishing, czyli metoda polegająca na podszywaniu się przez oszustów pod inne osoby lub instytucje w celu wyłudzenia poufnych informacji. Zazwyczaj zaczyna się od maila, który w łudzący sposób przypomina wiadomość z naszego banku lub firmy kurierskiej. Internauta jest proszony o kliknięcie w zamieszczony link, żeby sprawdzić swoje dane w serwisie lub zaakceptować nowy regulamin usługi. Wejście na wskazaną stronę kończy się zazwyczaj pobraniem wirusa, dzięki któremu haker zdobywa dostęp do komputera ofiary oraz zdradzeniem danych osobowych 

- ostrzega Bartłomiej Drozd.


Eksperci radzą, aby dokładnie sprawdzać wiadomości, telefony i e-maile, które otrzymujemy. Często oszuści wykorzystują łudząco podobne do oryginalnych adresy e-maili i domen, które różnią się jedną literą, bądź mają dodatkową cyfrę. Szczególną opieką należy objąć osoby starsze, które mogą mieć problemy z poruszaniem się w wirtualnym świecie - dodają.


Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych ustanowiono na pamiątkę sporządzenia Konwencji Rady Europy z dnia 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. 

źródło: KRD | red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkaniec powiatu sokólskiego stracił 20 tys. zł - padł ofiarą oszusta

26.01.2021, 12:40

Ponad 20 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu sokólskiego, który przelał pieniądze internetowemu oszustowi.


Kolejne udane oszustwa metodą "na policjanta" - podejrzany trafił do aresztu

20.11.2020, 15:47

Białostocki sąd aresztował na trzy miesiące 25-latka zatrzymanego w sprawie oszustwa dokonanego metodą "na policjanta", wskutek którego starsza mieszkanka miasta straciła we wrześniu łącznie ponad 120 tys. zł. Pieniędzy nie udało się odzyskać.


Seniorka z Białegostoku straciła 100 tys. zł - uwierzyła, że rozmawia z policjantami

19.11.2020, 15:12

100 tys. zł straciła białostoczanka oszukana metodą "na policjanta". Kobieta uwierzyła oszustom, że bierze udział w akcji przeciwko przestępczości bankowej; oddała im nie tylko oszczędności, ale również wzięła pożyczkę. Prawdziwi policjanci szukają sprawców tego przestępstwa.


Oszuści wyłudzający dane osobowe są coraz bardziej przebiegli

2.04.2019, 15:22

Zakładają fałszywe strony internetowe i wyłudzają dane osobowe.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok