Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska KAS: mimo trudnego 2020 r. gospodarka regionu nie ucierpiała przez pandemię

Podlaska KAS: mimo trudnego 2020 r. gospodarka regionu nie ucierpiała przez pandemię

25.02.2021, 17:33, akt. 17:49

Gospodarka województwa podlaskiego nie ucierpiała z powodu pandemii w 2020 r; nie zmalały wpływy podatkowe, ale firmy prosiły o rozkładanie należności podatkowych na raty, odraczanie terminów spłat i umorzenia - poinformowała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa.

Mark Atkins - Fotolia.com
Mark Atkins - Fotolia.com

Z przekazanych w czwartek (25.02) przez KAS informacji podsumowujących ubiegły rok wynika, że wpływy podatkowe utrzymały się na poziomie 4,3 mld zł.

Pandemia zmniejszyła ruch osobowy na granicy z Białorusią

Mimo pandemii nie spadł ruch towarowy na granicy z Białorusią, ale znacznie spadł ruch osobowy, a co za tym idzie zwroty w ramach tzw. Tax Free. Osoby, które mieszkają poza UE i wywożą do swojego kraju towary zakupione na terenie Unii np. sprzęt elektroniczny, materiały budowlane, artykuły spożywcze, mogą ubiegać się o zwrot podatku zapłaconego przy zakupie tych towarów.


- Z zadowoleniem można stwierdzić, że nawet pandemia koronawirusa nie spowodowała spadku wpływów podatkowych z województwa podlaskiego i to zarówno w podatkach dochodowych, jak i w VAT i w pozostałych należnościach budżetowych. To cieszy i jednocześnie chyba świadczy o tym, że globalnie rzecz ujmując (...) gospodarka województwa podlaskiego na tym koronawirusie (...) nie wniosła nic złego, że gospodarka ma się dalej jakby nieźle - mówił na konferencji prasowej online dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski.


Dyrektor IAS powiedział, że rok 2020 był trudny. Przywołał tu firmy, które z powodu pandemii miały różne problemy, czy podatników, którzy wnioskowali o ulgi, rozkładanie należności podatkowych na raty, odraczanie terminów płatności, także o umorzenia. Orłowski poinformował, że wydano ponad 1,3 tys. takich decyzji na rekordową kwotę należności 111,5 mln zł. Ocenił, że nigdy wcześniej tak nie było. Mówił, że służby celno-skarbowe wykazywały otwartość wobec tych firm i przyznawały ulgi w spłatach.

Orłowski dodał, że pandemia także "niosła ze sobą pobudzenie i nadaktywność osób, które nie są uczciwe". "Stąd też bardzo istotną rolę odgrywały kontrole podatkowe" - mówił dyrektor IAS. Poinformował, że przeprowadzono 209 kontroli celno-skarbowych, których efektem było 100,4 mln zł wpłat należności oraz 529 kontroli podatkowych, które wykonały urzędy skarbowe (z efektywnością na poziomie 84 proc.; kwoty nie podano). Efektem jednej z kontroli było np. wykrycie, że podatnik żąda 133 mln zł zwrotu podatku, podczas gdy kontrola wykazała, że jest to nienależne.

Pandemia nie spowodowała spadku obrotu towarów na granicy z Białorusią (utrzymano poziom z 2019 r.) - na kolei nawet nieco wzrosła liczba odprawianych wagonów z towarami. Znacznie spadła liczba aut osobowych przekraczających granicę i co za tym idzie osób przekraczających granicę z powodu ograniczeń w ruchu - poinformował Orłowski. Granicę z Białorusią na przejściach w Podlaskiem przekroczyło w 2020 r. 527 tys. ciężarówek - o 15 tys. mniej niż w 2019 r. Aut osobowych w 2020 r. odprawiono 397 tys. - o ponad 1,2 mln mniej niż w 2019 r.

Wojciech Orłowski dodał, że mniejsza liczba aut osobowych na granicy bezpośrednio przełożyła się na niższe zwroty z tytułu Tax Free. Spadła ilość dokumentów i kwota zwrotów. W 2019 r. obsłużono 902 tys. dokumentów Tax Free, kwota zwrotu wyniosła 519 mln zł. W 2020 r. było to 223 tys. dokumentów, a kwota zwrotu 170 mln zł.


KAS ujawniła podobną ilość przemycanych papierosów i tytoniu

W 2020 r. podlaska KAS ujawniła podobne jak w 2019 r. ilość przemycanych papierosów i tytoniu - poinformował naczelnik Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego Maciej Fiłończuk. Ujawniono przemyt 51,3 mln sztuk papierosów i 41 ton tytoniu. Towar przemycano głównie w ciężarówkach. Gdyby ten towar znalazł się na rynku, to straty Skarbu Państwa sięgnęłyby 161 mln zł.

Ujawniono także przemyt 7 tys. litrów nielegalnego alkoholu (wartość 167 tys. zł), narkotyki o wartości 1,6 mln zł czy np. 20 tys. ampułek i tabletek z farmaceutykami (hormonami, anabolikami), przemyt dóbr kultury. Na terenie kraju ujawniono też fabryki nielegalnych papierosów, krajalnie tytoniu; rozbito grupy przestępczości podatkowej.

W 2020 r. podlascy podatnicy przekazali na rzecz organizacji pożytku publicznego rekordową kwotę 22,4 mln zł z 1 proc. podatku. Orłowski podał, że to 93 proc. kwoty jaka maksymalnie z tych odpisów mogła być przekazana do tych organizacji.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Papierosy zamiast ładunku desek - rekordowy przemyt z Białorusi zatrzymany w Kuźnicy [wideo]

22.02.2021, 07:12

Przemyt w dwóch ciężarówkach łącznie ponad 1,8 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremnili we wspólnej akcji funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG i Krajowej Administracji Skarbowej. Wartość kontrabandy została oszacowana na blisko 27,6 mln zł.


Białostocka skarbówka jako jedyna w Polsce wyróżniona 18. raz z rzędu

20.02.2021, 08:45

Trzy podlaskie urzędy skarbowe laureatami konkursu "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy".


Jak rozliczyć się z podatku przez internet?

15.02.2021, 16:17

Od poniedziałku (15.02) możemy rozliczać się z podatku za ubiegły rok. Na złożenie zeznania mamy czas do 30 kwietnia. Wyjątkiem jest PIT-28, który musimy rozliczyć do końca lutego, a w związku z tym, że w tym roku to niedziela, to mamy na to czas do 1 marca.


Radosław Hancewicz

15.02.2021, 08:25

"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.


Od 15 lutego KAS udostępni podatnikom elektroniczne deklaracje PIT za ubiegły rok

14.02.2021, 12:43

O północy 25 lutego Krajowa Administracja Skarbowa udostępni podatnikom elektroniczne deklaracje PIT za ubiegły rok.


Funkcjonariusze KAS zlikwidowali w Łomży nielegalny salon gier hazardowych

12.02.2021, 08:21

Podlascy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zlikwidowali w Łomży nielegalny salon gier hazardowych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok