Radio Białystok | Wiadomości | Dyrektor Europejskiej Agencji Leków: szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna

Dyrektor Europejskiej Agencji Leków: szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna

18.03.2021, 17:31, akt. 19:01

Szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, ale nie da się wykluczyć związku między zaszczepieniem a przypadkami zakrzepów krwi, które wystąpiły - poinformowała w czwartek (18.03) na konferencji prasowej dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

EMA - jak przekazała dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke - nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki tego producenta.


- Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed COVID-19 przeważają (...) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest odpowiedzialna za ogólny wzrost przypadków zakrzepów krwi. Posługując się dostępnymi dowodami (...) ciągle nie możemy definitywnie wykluczyć związku między przypadkami, które wystąpiły, a zaszczepieniem - oświadczyła dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.Zdaniem EMA szczepionka nie jest związana ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi (zdarzeń zakrzepowo-zatorowych) u osób, które ją otrzymały.

Agencja zapowiedziała jednocześnie, że zamierza nadal badać doniesienia w sprawie związku między zakrzepami krwi a szczepionką AstraZeneki. Preparat "może być związany z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi związanymi z trombocytopenią, tj. niskim poziomem płytek krwi (elementów we krwi, które pomagają w krzepnięciu - PAP)" - przekazano.

Analizę przypadków przeprowadził w czwartek Komitet ds. Bezpieczeństwa EMA.
- Europejska Agencja Leków potwierdziła dziś, że decyzja podjęta przez wiele krajów w Europie była przedwczesna. Biorąc pod uwagę badania i fakty można jednoznacznie stwierdzić, że szczepionką AstraZeneca można nadal szczepić - podało Centrum Informacyjne Rządu na profilu #SzczepimySię.


#SzczepimySię to profil na Twitterze poświęcony szczepieniom przeciwko Covid-19 prowadzony przez Centrum Informacyjne Rządu.

Kilkanaście krajów, w tym Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania, zawiesiło w ostatnich dniach podawanie szczepionki AstraZeneca w związku z obawami, że może ona powodować zakrzepy krwi.

W czwartek dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, ale nie da się wykluczyć związku między zaszczepieniem a przypadkami zakrzepów krwi, które wystąpiły.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 27 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem - w Podlaskiem blisko 500

18.03.2021, 10:38

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 27 278 osób – poinformowało w czwartek (18.03) Ministerstwo Zdrowia.


prof. Joanna Zajkowska

18.03.2021, 08:05

"Udział wariantu brytyjskiego bardzo wpływa na przyspieszenie epidemii, na liczbę zakażonych przypadków" - mówi prof. Joanna Zajkowska.


W całej Polsce znowu będą zamknięte hotele, galerie handlowe, kina i teatry. Dzieci wracają do nauki zdalnej

17.03.2021, 15:09

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas środowej (17.03) konferencji prasowej poinformował, że w całym kraju znowu będą zamknięte hotele. Ograniczona będzie też działalność galerii handlowych, zamknięte będą kina, teatry, baseny i obiekty sportowe.


Szefowa EMA: nie ma wskazań, że szczepienia preparatem AstraZeneca spowodowały zakrzepy krwi

16.03.2021, 14:41

Szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała we wtorek (16.03), że obecnie nie ma wskazań, iż szczepienia preparatem AstraZeneca spowodowały zakrzepy krwi. Dodała, że liczba stanów zakrzepowo-zatorowych u zaszczepionych ludzi nie wydaje się wyższa, niż w przypadku całej populacji.


Dariusz Piontkowski: zwalczanie epidemii powinno być ponad podziałami politycznymi

15.03.2021, 12:56

Zwalczanie epidemii powinno być ponad podziałami politycznymi; powinno łączyć polityków, a nie być przedmiotem sporu politycznego - stwierdził w poniedziałek (15.03) wiceminister edukacji i nauki, szef struktur PiS w Podlaskiem Dariusz Piontkowski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!źródło: stock.adobe.com
TECHNOLOGIE
8.05.2021, 19:55, akt. 9.05.2021, 23:04

Technologia DAB+ - cyfrowa przyszłość radia

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok