Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku unieważniły główną część przetargu na zimowe utrzymanie miasta

Władze Białegostoku unieważniły główną część przetargu na zimowe utrzymanie miasta

8.04.2021, 13:33, akt. 9.04.2021, 08:10

Miasto Białystok unieważniło główną część przetargu na zimowe utrzymanie miasta w kolejnych latach. Chce tak zmienić jego specyfikację, by nie powtórzyła się sytuacja z minionej zimy, gdy przez kilka tygodni firmy odśnieżające nie dawały sobie rady, a kierowcy narzekali na zły stan ulic i chodników.

fot. Adam Ludwiczak/UM Białystok
fot. Adam Ludwiczak/UM Białystok

Przetarg był podzielony na siedemnaście części; wybrano wykonawców (w sumie to trzy firmy z Białegostoku i Lublina) tylko do pięciu zadań, a w pozostałym zakresie go unieważniono.

Na przełomie stycznia i lutego Białystok przez 2-3 tygodnie zmagał się z trudną sytuacja na ulicach i chodnikach. Po intensywnych opadach (od końca stycznia do drugiej połowy lutego w mieście spadło prawie pół metra śniegu) i przy bardzo niskich temperaturach, w wielu miejscach kierowcy narzekali na bardzo trudne warunki, zalegający śnieg, a zwłaszcza na lód, którego długo nie udało się usunąć.Oceniając potem sytuację magistrat podawał, że gdy nadeszły pierwsze opady, jeszcze nie tak obfite jak kolejne, to firmom odśnieżającym zabrakło soli i nie udało się należycie usunąć śniegu i lodu, co było początkiem późniejszych, jeszcze większych problemów. Kolejne opady spowodowały już bardzo trudną sytuację na miejskich ulicach.

Oceniając na lutowej sesji Rady Miasta sytuację związaną z zimowym odśnieżaniem, prezydent Tadeusz Truskolaski do podstawowych przyczyn stanu dróg i chodników zaliczył przede wszystkim złe przygotowanie do zimy firm odśnieżających - ich braki w zatrudnieniu, awarie sprzętu, zbyt małe zapasy soli i chlorków.

W tym czasie miasto ogłosiło przetarg na zimowe utrzymanie Białegostoku na kolejne trzy lata, dotychczasowe umowy wygasały bowiem z końcem marca. Ostatecznie w dużej części, zwłaszcza dotyczącej głównych ulic (siedem zadań), został on jednak unieważniony.

Tej zimy wykonawcy nie poradzili sobie. Chyba podeszli do tematu zbyt luźno, za mocno uwierzyli w ocieplanie się klimatu. Co prawda kilka zim z rzędu było łagodniejszych, ale statystycznie - raz na 10 lat - mamy ostrą zimę w Białymstoku i tak mniej więcej to wypadło w tym roku

- powiedział Andrzej Karolski, dyrektor departamentu gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Odnosząc się do kwestii braku zapasów soli dodał, że samorząd-zleceniodawca usługi zimowego utrzymania nie może "prowadzić przedsiębiorcy za rękę". Andrzej Karolski przyznał jednak, że miasto szuka pomysłu i pracuje nad rozwiązaniami, które zabezpieczą miasto przed taką sytuacją podczas kolejnych zim.

Dodał, że w nowym przetargu, który ma być ogłoszony pod koniec kwietnia, a najpóźniej na początku maja, magistrat chce się skupić na głównych ulicach. W ich przypadku najprawdopodobniej będzie to przetarg nie na trzy lata, a na rok.

Chcemy lepiej wykorzystać ludzi z firm, zobowiązać je do pewnych dodatkowych rzeczy, a niektóre zadania przejąć na siebie. Żeby znaleźć rozwiązania, które będą w większym stopniu dawały nam kontrolę nad dostępnością soli na rynku i nad takimi rozwiązaniami pracujemy

- powiedział.

Pytany, czy to oznacza, że takiego zadania podejmie się któraś ze spółek komunalnych, zaznaczył że decyzja należy do prezydenta miasta. Zwrócił przy tym uwagę, że samo rozwiązanie polegające na tym, że miasto przejęłoby część zadań na siebie, jest od strony prawnej bardzo trudne. "Mamy kilka pomysłów, ale jeszcze za wcześnie, żeby o tym mówić" - dodał Andrzej Karolski.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kary dla firm odśnieżających Białystok mogą sięgnąć 970 tys. zł

22.02.2021, 12:43

970 tys. zł mogą sięgnąć kary umowne wobec firm odśnieżających Białystok - poinformował w poniedziałek (22.02) prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.


Radni Białegostoku niezadowoleni ze stanu odśnieżenia miasta

17.02.2021, 09:12

O 170 wzrosła liczba kolizji, do jakich doszło w Białymstoku w pierwszej połowie lutego, w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Najwięcej zdarzeń - prawie 70 - policja odnotowała 5 lutego.


Trudne warunki drogowe w Podlaskiem. Będą kolejne kary za złe odśnieżanie Białegostoku [wideo]

5.02.2021, 07:59

Ulice są białe, śliskie i bez śladów używania pisaku lub soli – ponad dobę po śnieżycy, która dotknęła w czwartek (4.02) Białystok, drogi są nadal w fatalnym stanie. To ocena nie tylko kierowców, ale i miejskich urzędników, którzy zamierzają ukarać firmy odpowiedzialne za odśnieżanie miasta.


Kolejny atak zimy w Podlaskiem - znowu trudne warunki na drogach

4.02.2021, 07:24

Bardzo trudne warunki jazdy panują we czwartek (4.02) na podlaskich drogach. Po przymrozkach w nocy i opadach śniegu większość ulic w Białymstoku i dróg w regionie jest zaśnieżonych, a pod warstwą mokrego śniegu miejscami zalega lód.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok