Radio Białystok | Wiadomości | Wojewoda podlaski zapewnia, że w szpitalach jest rezerwa dla chorych na COVID-19

Wojewoda podlaski zapewnia, że w szpitalach jest rezerwa dla chorych na COVID-19

13.04.2021, 19:45, akt. 19:57

W szpitalach w Podlaskiem jest "rezerwa bezpieczeństwa” miejsc dla pacjentów z COVID-19 - ocenił we wtorek (13.04) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. We wtorek zajętych było ponad 53 proc. z ponad tysiąca sześciuset łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego
Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego

W podlaskich szpitalach przebywały we wtorek 862 osoby zakażone koronawirusem i wymagające leczenia szpitalnego (53,4 proc. wszystkich łóżek). Pod respiratorami przebywa natomiast 77 osób. Oznacza to, że zajętych jest 58,8 proc. ze 131 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 w najcięższych stanach - wynika z najnowszych danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.


- Sytuacja, jeśli chodzi o zajętość łóżek, czyli konieczność hospitalizacji pacjentów z COVID-19 w naszym regionie, w ostatnich dniach ustabilizowała się, choć na dość wysokim poziomie. Liczba łóżek zajętych waha się w granicach 850-860 na ponad 1600 zabezpieczonych, więc wolna jest niemal połowa. Zajętość respiratorów w ostatnich dniach oscyluje wokół 80. Mamy więc rezerwę bezpieczeństwa. Możemy również mówić o minimalnej tendencji spadkowej w porównaniu do sytuacji, którą mieliśmy po świętach wielkanocnych - ocenił Bohdan Paszkowski.


Łącznie w regionie szpitale zapewniają 1614 miejsc covidowych. Urząd wojewódzki poinformował, że w ostatnim czasie 14 miejsc utworzono w szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem.


- Placówka zrealizowała decyzję wojewody podlaskiego z 6 kwietnia i zapewnia teraz nie tylko 5 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażania wirusem SARS-CoV-2, ale może również przyjąć pacjentów ze stwierdzoną chorobą - poinformował urząd.


Np. w ostatnich dniach liczba pacjentów zakażonych koronawirusem przebywających w największym szpitalu w regionie - Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym - nieznacznie się waha - poinformowała rzeczniczka tej placówki Katarzyna Malinowska-Olczyk.

W kompleksie klinik zakaźnych szpitala USK we wtorek było zajętych 181 miejsc, z czego 62 w szpitalu tymczasowym nr 1. Zajęte też były dwa z dziesięciu respiratorów. W głównej siedzibie szpitala przy ul Skłodowskiej nie było wolnego ani jednego respiratora spośród przeznaczonych dla pacjentów z CIVID-19. W szpitalu tymczasowym nr 2, który działa w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego było jedenastu pacjentów. Szpital USK prowadzi oba szpitale tymczasowe.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski zakażony koronawirusem

13.04.2021, 17:53

Podlaski poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski jest zakażony koronawirusem. Polityk poinformował o tym w mediach społecznościowych.


Białostoccy farmaceuci, diagności i fizjoterapeuci uczą się podawać szczepionki [zdjęcia, wideo]

13.04.2021, 16:38

Około 300 osób zgłosiło się na szkolenie podawania szczepionek na COVID-19 do Centrum Symulacji Medycznej w Białymstoku.


Na szczepienia mogą zapisywać się 58-latkowie

13.04.2021, 15:12

Od wtorku (13.04) na szczepienia na COVID-19 mogą rejestrować się 58-latkowie. W następnych dniach zapisywać się będą mogły osoby z kolejnych roczników. W wielu przychodniach i szpitalach w regionie są wolne terminy nawet w tym tygodniu.


Wojewoda podlaski podpisał porozumienie o współpracy z 1. Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej

12.04.2021, 15:30

Ma to ułatwić korzystanie z pomocy terytorialsów m.in. podczas walki z pandemią koronawirusa. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Sławomir Kocanowski podpisali porozumienie o współpracy.


Wojewoda podlaski: stabilna sytuacja w szpitalach ws. opieki nad pacjentami z COVID-19

9.04.2021, 17:25

Jako w "miarę stabilną" ocenia sytuację w szpitalach w regionie w kwestii opieki nad pacjentami z COVID-19 wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Dzienna liczba zakażonych przebywających w szpitalach w regionie utrzymuje się na poziomie 840.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok