Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni odwiedzają cmentarze - trzeci dzień świąt Wielkanocnych

Prawosławni odwiedzają cmentarze - trzeci dzień świąt Wielkanocnych

autor: Anna Petrovska

4.05.2021, 07:39, akt. 07:54

Prawosławni na Podlasiu odwiedzają groby bliskich. W Cerkwi jest to trzeci dzień świąt Wielkanocnych. 

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Niektórzy oprócz kwiatów i zniczy przynoszą na cmentarze pisanki, by symbolicznie dzielić się radością świąt ze zmarłymi.

W Białymstoku największy ruch panuje na cmentarzu prawosławnym przy ulicy Wysockiego, należącym do parafii pw. Wszystkich Świętych. Tam też od rana duchowni święcą groby.

W niektórych miejscach malowane jajka przynoszono na cmentarze już w przedświąteczną sobotę, gdy wierni odwiedzali groby bliskich po święceniu pokarmów. Pisanka pozostawiona na grobie ma symbolizować udział w zmartwychwstaniu

Okres paschalny, jest w Cerkwi ważnym czasem wspominania zmarłych. Jest to niedziela po Wielkanocy tzw. "Prowody" a także tzw. "Radonica" - dzień wspominania i modlitw za zmarłych, przypadający w drugi wtorek po Zmartwychwstaniu Pańskim.

W wielu podlaskich wsiach praktykuje się też zwyczaj noszenia pisanek na cmentarze w poniedziałek, tydzień po świętach wielkanocnych.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Drugi dzień Świąt Wielkanocy w Cerkwi prawosławnej

3.05.2021, 07:04

W Cerkwi prawosławnej dziś (3.05) drugi dzień Świąt Wielkanocy. Wierni pozdrawiają się słowami "Chrystus zmartwychwstał - zaprawdę zmartwychwstał".


Prawosławne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela w Zwierkach

2.05.2021, 17:24

W Zwierkach k. Zabłudowa rozpoczęły się w niedzielę (02.05) cerkiewne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela - patrona dzieci i młodzieży prawosławnej. Główna liturgia będzie odprawiona w poniedziałek przed południem. W związku z pandemią koronawirusa, nie ma tradycyjnych pielgrzymek.


Do Polski dotarł Św. Ogień z Jerozolimy - trafia do prawosławnych parafii [zdjęcia]

2.05.2021, 08:53

Do Polski dotarł w sobotę (1.05) wieczorem drogą lotniczą Św. Ogień z bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Z lotniska w Warszawie został przewieziony do stołecznej prawosławnej katedry i przekazany zwierzchnikowi Cerkwi w kraju metropolicie Sawie. Trafi też do parafii w kraju.


Para prezydencka złożyła życzenia dla wiernych Kościołów wschodnich [wideo]

2.05.2021, 08:36

Życzenia wielkanocne dla wiernych Kościoła prawosławnego, Kościoła greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w Polsce złożyła para prezydencka. Wielość tradycji i jedność w budowaniu pomyślności Polski to piękne oblicze naszej ojczyzny - podkreślił Andrzej Duda.


W Cerkwi prawosławnej dziś Wielkanoc

2.05.2021, 07:53

To najważniejsze i najbardziej radosne święto. W Cerkwi prawosławnej dziś "święto świąt" - Zmartwychwstanie Pańskie. Wierni witają się słowami "Chrystus zmartwychwstał, zaprawdę zmartwychwstał" (Chrystos Woskresie - Woistinu Woskresie).
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASXavier Dziekoński, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
18.10.2021, 23:38, akt. 19.10.2021, 00:23

Xavier Dziekoński: Szkoda tego karnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok