Radio Białystok | Wiadomości | Kuratorium Oświaty w Białymstoku zajmie się sprawą wyrzucenia licealistki z katolickiej szkoły

Kuratorium Oświaty w Białymstoku zajmie się sprawą wyrzucenia licealistki z katolickiej szkoły

11.05.2021, 17:43, akt. 17:52

W związku z medialnymi doniesieniami i pismami dotyczącymi sprawy wyrzucenia licealistki z Zespołu Szkół Katolickich, Kuratorium Oświaty w Białymstoku podejmie działania wyjaśniające tę sprawę - poinformowało we wtorek Kuratorium.

fotolia.com
fotolia.com

Kuratorium Oświaty zajmie się sprawą

Chodzi o sprawę nagłośnioną przez białostockie media, dotyczącą 17-letniej uczennicy niepublicznego Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku. Nastolatka miała zostać wyrzucona ze szkoły po tym, jak dotarły do placówki informacje o jej udziale w protestach organizowanych przez Strajk Kobiet, co miało być złamaniem regulaminu szkoły przez nastolatkę.


- Kuratorium Oświaty w Białymstoku podejmie działania wyjaśniające tę sprawę - powiedziała we wtorek (11.05) rzeczniczka podlaskiego kuratorium Małgorzata Palanis. 


Dodała, że kurator podjęła taką decyzję po doniesieniach medialnych i pismach, które wpłynęły do kuratorium.


Posłowie PO i Lewicy interweniują ws. licealistki

Prośbę do kuratorium o wyjaśnienie sprawy skierowali m.in. posłowie KO Krzysztof Truskolaski i Kamila Gasiuk-Pihowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich a także adwokat rodziny wyrzuconej uczennicy.

Natomiast do szkoły z interwencją poselską zwrócili się posłowie Lewicy: Joanna Senyszyn oraz Paweł Krutul. Interweniowała także podlaska Młoda Lewica. Domagają się oni wyjaśnień, dlaczego uczennica z niepełnosprawnością na dwa miesiące przed zakończeniem roku szkolnego została relegowana ze szkoły.

Paweł Krutul w interpelacji domaga się też wyjaśnień, które działania i aktywności uczennicy wpłynęły na podjęcie decyzji o usunięciu jej ze szkoły.

Senyszyn w swojej interpelacji wskazała, że status szkoły, w którym znajduje się zapis o tym, iż obowiązkiem ucznia jest niebranie udziału w imprezach niezgodnych z nauczaniem Kościoła lub regulaminem szkoły, jest - jak napisał - naruszeniem Konstytucji RP.


Oświadczenie szkoły w mediach społecznościowych

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej, organ prowadzący szkołę, wydał oświadczenie w tej sprawie, które zamieściło w mediach społecznościowych. Jak wyjaśniła organizacja, decyzja była "skutkiem rozwiązania umowy na jej kształcenie ze względu na zachowanie uczennicy, które pozostawało w jawnej sprzeczności z katolickim charakterem szkoły".

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura umorzyła trzy postępowania związane z protestami Strajku Kobiet w Białymstoku

26.01.2021, 14:05

Białostocka prokuratura zajmowała się w sumie czterema wydarzeniami związanymi z październikowymi protestami. Trzy z nich umorzono – poinformował szef Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe Wojciech Zalesko.


Białostocka prokuratura prowadzi trzy postępowania związane z protestami Strajku Kobiet

24.11.2020, 16:04

Żadne z postępowań, którymi zajmuje się prokuratura, nie dotyczy samego udziału w manifestacjach, które odbywają się w trakcie pandemii, natomiast śledczy ustalają sprawców konkretnych przestępstw.


Czy w szkołach namawiano uczniów do udziału w protestach kobiet? Sprawdzą to kuratorzy oświaty

3.11.2020, 14:36

Kuratorzy oświaty sprawdzą, czy w szkołach nie dochodziło do namawiania uczniów do udziału w protestach strajku kobiet. Taką informację opublikowało Ministerstwo Edukacji Narodowej na swoim internetowym profilu w mediach społecznościowych.


Demonstracja środowisk LGBT w Białymstoku [wideo, zdjęcia]

10.08.2020, 22:05

Protestowali przeciwko przemocy i dyskryminacji środowisk LGBT. Ponad sto osób demonstrowało w centrum Białegostoku m.in. w obronie transseksualnej Margot – osoby, która trafiła na 2 miesiące do aresztu za zniszczenie samochodu organizacji pro-life, który był obklejony homofobicznymi hasłami.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM, fot. Marcin Gliński
REGION
13.06.2024, 12:07, akt. 12:34

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM


źródło: pexels.com
POLICJA
12.06.2024, 15:34, akt. 13.06.2024, 06:52

Nabrany na kryptowaluty stracił 160 tysięcy złotychźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok