Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd skazał dwóch hakerów i ich wspólnika m.in. za włamania na rachunki bankowe

Białostocki sąd skazał dwóch hakerów i ich wspólnika m.in. za włamania na rachunki bankowe

28.05.2021, 19:40, akt. 19:48

Na kary 3,5 roku i 1,5 roku więzienia, grzywny po kilkadziesiąt tys. zł i obowiązek naprawienia szkody skazał w piątek (28.05) Sąd Okręgowy w Białymstoku dwóch mężczyzn za włamania przez internet na konta bankowe, kradzież pieniędzy właścicieli tych kont lub zaciąganie pożyczek na ich dane.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Wyrok skazujący dla dwóch hakerów i ich wspólnika - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Łączne straty właścicieli kont przekroczyły 1,6 mln zł. 

Wspólnik, który pomagał legalizować lub ukrywać tak ukradzione pieniądze, a potem współpracował z organami ścigania w postępowaniu przygotowawczym, skazany został na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Wyrok nie jest prawomocny - został wydany bez przeprowadzania rozprawy, wskutek wniosku o kary uzgodnionego przez oskarżonych z Prokuraturą Regionalną w Białymstoku i zaakceptowanego przez sąd.

Przestępcy dostęp do kont bankowych uzyskiwali poprzez infekowanie wirusami komputerów lub telefonów. Najczęściej - na zdobyte legalnie i nielegalnie adresy mailowe - wysyłali wiadomości, np. z fikcyjnym wezwaniem do uregulowania jakiegoś zobowiązania finansowego, załączając link lub załącznik. Po udanym zainfekowaniu urządzenia mogli np. odczytywać ciągi znaków z klawiatur używane do logowania i zdobywali hasła do bankowości elektronicznej.

Potem realizowali zlecenia wypłat w bankomatach czy przelewów (m.in. na konta osób, których dane zdobyli wysyłając fikcyjne oferty pracy). Największa kwota, jaką udało się im w ten sposób wypłacić, to 130 tys. euro z konta jednej z olsztyńskich firm, gdzie udało im się "przejąć" przelew na taką kwotę.

Łącznie w śledztwie ustalono ponad dwieście osób pokrzywdzonych, z czego 120 straciło pieniądze (pozostałe przypadki to usiłowania). Straty materialne sięgnęły 1,6 mln zł, z czego udało się odzyskać ok. 500 tys. zł.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest akt oskarżenia za propagowanie faszyzmu w czasie Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

28.05.2021, 18:28

Białostocka prokuratura rejonowa skierowała do sądu akt oskarżenia wobec mężczyzny, któremu zarzuciła propagowanie faszyzmu. Miało do tego dojść podczas Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce w 2018 roku.


15 lat więzienia za znęcanie się nad żoną i śmiertelne pobicie

27.05.2021, 19:37

Przez kilka lat znęcał się nad żoną, w końcu pobił ją tak dotkliwie, że zmarła.


Po 25 latach od zbrodni jest prawomocny wyrok ws. zabójstwa starszej mieszkanki Hajnówki

27.05.2021, 19:10

Oskarżony działał okrutnie i brutalnie, ale zmienił swoje życie. Tak ocenił Sąd Apelacyjny w Białymstoku i utrzymał wyrok w sprawie zabójstwa staruszki w Hajnówce ćwierć wieku temu.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok