Radio Białystok | Wiadomości | To będzie bardzo kulturalny tydzień - z dominacją muzyki

To będzie bardzo kulturalny tydzień - z dominacją muzyki

autor: Dorota Sokołowska

6.07.2021, 08:26, akt. 10:23

"Dziś w kulturze" - to zbiór aktualnych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na dany dzień, ale nie tylko. Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska wybiegają także w niedaleką przyszłość, tak, by żadna wystawa, koncert, spotkanie autorskie, czy festiwal nie uszły państwa uwadze.

fotolia.com
fotolia.com

To chyba najpiękniejsze miasteczko pod Białymstokiem, z historią w tle - bo w Supraślu pięć wieków temu funkcjonowała słynna drukarnia, a teraz można (wjeżdżając do miasteczka) zatrzymać się przy Klasztornej 1 i zobaczyć jak powstają książki. 

Muzeum Sztuki Drukarskiej zaprasza codziennie do 17:30 i jest bardzo dobrym początkiem eksploracji Supraśla. A warto tam zajechać jeszcze z innego powodu - trwa Festiwal Między Wierszami, a dziś zaczyna się cykl spotkań literackich i teatralnych oraz pokazy filmowe. O 16:00 można posłuchać rozmowy z Patrycją Machałek o jej słynnej książce „Magia polskich ziół” -odkrywa ich ziół i smak dzikich roślin. Lubi robić przetwory z tego, co rośnie pod ręką. Podpowiada, jak zrobić krem ze stokrotek i na parapecie wyhodować małą przychodnię zdrowia. O 17.30 pierwsza z rozmów na 30-lecie Teatru Wierszalin. Dziś z Adamem Wnuczko. Jak teatr pojawił się na horyzoncie aktywności twórczych? Czym był, czym jest w palecie doświadczeń teatralnych? Najważniejsze role, historie zza kulis, anegdoty i wspomnienia. Spotkania można oglądać w specjalnej telewizji festiwalowej Wierszalina.

0 19:00 natomiast w Domu Ludowym projekcja "Pana T" z prelekcją Dominika Sołowiej

Tyle na dziś dla dorosłych. A dzieci? Podczas wakacji w mieście nie muszą się nudzić. Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w tegorocznej Akcji Lato, w programie znalazły się warsztaty, filmy, spotkania i prezentacje. Dziś o 10:00 w Kinie Forum film "Podróż księcia", jutro zaś "Co w duszy gra".

Można planować też co najmniej dwa wyjazdy, bo przed nami długo oczekiwane wydarzenie roku. Prawdziwe święto bluesa w Suwałkach – 8-11 lipca 2021 r. To już czternasta edycja Suwałki Blues Festival. W tym roku zapraszamy na koncerty plenerowe, które obędą się na dwóch głównych scenach w centrum miasta – placu M. Konopnickiej i w parku Konstytucji 3 Maja. Z uwagi na obostrzenia wyjątkowo bez sceny przy ratuszu i bez ogródków piwno-gastronomicznych. SBF to nie tylko duże sceny w centrum miasta – to także mniejsze koncerty na ulicy Chłodnej czy też happening bluesowy. Stałym punktem programu SBF będzie niewątpliwie odsłonięcie 12. tablicy w Alei Gwiazd Bluesa na ulicy Chłodnej, a także zlot samochodów Mazda MX 5 na placu przed SOK. Będzie też promocja książki ,,Mój Blues’’ Andrzeja Matysika. Wszyscy fani Suwałki Blues Festival wiedzą, że w drugim tygodniu lipca bluesa słychać całą noc – to dzięki wieczornym biletowanym koncertom bluesowym. W tym roku zapraszamy do 5 klubów w Suwałkach. Pamiętajmy jednak, iż ilość miejsc jest niestety ograniczona, więc warto zakupić bilet znacznie wcześniej.  

A w Łomży kilkanaście koncertów o różnej tematyce w kilku miejscowościach i różnych miejscach złoży się na 28. Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża.  

Coroczna impreza jest jednym z większych letnich wydarzeń kulturalnych na Ziemi Łomżyńskiej - to prezentacja muzyki klasycznej, operowej, operetkowej. W 2020 r. z powodu pandemii miała ograniczony charakter - kilka koncertów odbyło się online. Obecny festiwal to koncerty dla publiczności, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Już jutro - 7 lipca w łomżyńskiej katedrze odbędzie się koncert muzyki organowej i akordeonowej "Taniec instrumentów", a w piątek 9 lipca w Hali Kultury w Łomży - koncert "Pod cieniem czereśni" poświęcony motywom żydowskim w muzyce świata.

10 lipca natomiast w auli wielkiej Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zaprezentowane zostanie komediowe widowisko muzyczne "Brunetki, blondynki, czyli tenor w opałach".

Aż pięć koncertów zaplanowano na 11 lipca, ostatni dzień festiwalu. Artyści śpiewać będą w kościołach: w Dąbrówce Kościelnej, Łapach (pw. Św. Krzyża i pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła) oraz w Łomży (pw. Krzyża Świętego). Wydarzenie zakończy po południu tego dnia koncert "Wielka Gala w Pałacu" w Drozdowie.

Będzie też jeszcze jeden festiwal, New Pop, który startuje w Białymstoku, ale o nim powiemy – jutro.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kultura w regionie - Podlasie Slowfest, Café Kultura i Kino Konesera

3.08.2020, 09:34

Po weekendowych szaleństwach kulturalnych czas na lekki oddech - a przypominamy, że zakończył się festiwal Wertep, który bawił nas przez ostatnie dwa tygodnie, a rozpoczął elitarny, ale nawiązujący do najlepszej muzyki dawnej festiwal Juliett EM, czyli Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej.


SlowFest, wystawa i propozycje kinowe - na letnie popołudnie i wieczór

16.07.2020, 07:51

Proponujemy podróż do Supraśla, dziś rozpoczyna się tam SlowFest. W białostockiej Galerii Marchand można wybrać się na otwarcie wystawy "One". Wieczorem polecamy wizytę w kinie.


Premiera w teatrze, pokaz w białostockim kinie Forum - kultura online i nie tylko

14.07.2020, 08:13

Dzisiejszy świat, z uwagi na bezpieczeństwo, każe nam istnieć równolegle - a w kulturze widać to najbardziej. Dlatego dziś kilka propozycji do zobaczenia na żywo i w Internecie.

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


Edward Redliński podczas wręczenia nagród marszałka województwa podlaskiego w 2013 roku, fot. Joanna Sikora
KULTURA
11.07.2024, 17:15, akt. 20:47

Edward Redliński nie żyje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok