Radio Białystok | Wiadomości | Grupa nielegalnych imigrantów utknęła na polsko-białoruskiej granicy - próbują wejść do naszego kraju [zdjęcia, wideo]

Grupa nielegalnych imigrantów utknęła na polsko-białoruskiej granicy - próbują wejść do naszego kraju [zdjęcia, wideo]

autor: Adam Janczewski

18.08.2021, 12:17, akt. 19.08.2021, 14:30

Kilkudziesięciu imigrantów koczuje na pasie granicznym między Polską a Białorusią. Do naszego kraju nie wpuszczają ich polskie służby, a z drugiej strony nie przyjmuje ich z powrotem strona białoruska.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski


0:00
0:00
Grupa nielegalnych imigrantów utknęła na polsko-białoruskiej granicy - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Koczują na pasie granicznym

Mieszkańcy wsi pod Krynkami mówią, że taka sytuacja trwa już od kilku dni. Całą grupę zasłoniła wojskowa ciężarówka, widać jednak, że są tam mężczyźni, kobiety i dzieci.


Imigranci palą ognisko na pasie granicznym, funkcjonariusze SG podają im wodę, a mieszkańcy okolicznych miejscowości przynoszą im od czasu do czasu jedzenie."Na granicy" - reportaż Adama JanczewskiegoSłużby dotychczas nie poinformowały, co stanie się z tą grupą imigrantów.

Coraz więcej nielegalnych migrantów

Tylko w sierpniu tego roku 2100 imigrantów próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Takie dane publikuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W 1342 przypadkach Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy, czyli prawdopodobnie odesłała imigrantów na Białoruś, 758 cudzoziemców trafiło natomiast do zamkniętych ośrodków w Polsce.

Stały monitoring, drut kolczasty i wojsko

MSWiA podkreśla, że najbardziej narażony na nielegalne przekroczenie granicy jest odcinek o długość 187 km. - Do działań na tym odcinku zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze z innych oddziałów SG oraz tysiąc żołnierzy Wojska  Polskiego - informuje resort.

MSWiA podkreśla także, że granica państwowa jest stale monitorowana przez patrole piesze i przy użyciu pojazdów oraz statków powietrznych. Ponadto do tej pory ogrodzeniem z drutu kolczastego zabezpieczono blisko 100 km granicy. Planowane jest zabezpieczenie kolejnych 50 km.

Premier: to szantaż Łukaszenki

Podczas konferencji w Kamieńcu Ząbkowickim premier Mateusz Morawiecki zapytany o sprawę nielegalnych imigrantów powiedział, że są wykorzystywani przez Łukaszenkę.

- Musimy chronić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i oczywiście od nas musi zależeć, kogo my wpuszczamy, a kogo nie. Nie może być tak, aby szantaż pana Łukaszenki zmuszał nas do przyjmowania kogokolwiek - podkreślił premier.

Nowe przepisy

Rada Ministrów we wtorek (17.08) przyjęła przygotowany w MSWiA projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nowe przepisy mają "odformalizować i przyspieszyć prowadzone postępowania w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu" z terytorium RP. 


źródło: PAP | red: zmj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wiceszef MSZ: wzmacniamy ochronę wschodniej granicy, żeby zapobiec nielegalnej migracji

18.08.2021, 11:39

Dodatkowi funkcjonariusze SG, żołnierze Wojska Polskiego, zabezpieczenie drutem kolczastym, stały monitoring i patrole - jak podaje MSWiA, w ostatnim czasie trwają intensywne działania, które mają chronić polsko-białoruski odcinek granicy państwowej.


Białoruscy żołnierze nielegalnie przekroczyli granicę z Litwą, wypychając imigrantów [wideo]

18.08.2021, 07:22

Straż graniczna Litwy poinformowała we wtorek (17.08), że 12 białoruskich żołnierzy przekroczyło nielegalnie granicę, wypychając za nią 35 imigrantów z Iraku. Po kilku minutach opuścili terytorium Litwy.


Coraz więcej migrantów próbuje przekroczyć polsko-białoruską granicę - nowe dane MSWiA

18.08.2021, 07:01

Tylko w tym miesiącu prawie 2 tysiące imigrantów próbowało nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę. Takie dane publikuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W obliczu kryzysu migracyjnego rząd przyjął specjalny projekt ustawy.


prof. Daniel Boćkowski

17.08.2021, 15:59

- Zapewne Białorusini uważnie obserwują, jak polskie służby reagują na napływ imigrantów z tego kraju. Zależy im przede wszystkim na tym, żeby w sposób zorganizowany utrudniać życie naszym służbom - uważa prof. Daniel Boćkowski.


Władze powiatu sokólskiego apelują o informowanie o przypadkach nielegalnego przekraczania granicy

17.08.2021, 09:56

Blisko 900 osób oficjalnie przekroczyło od początku tego roku polsko-białoruską granicę. Imigranci coraz częściej pojawiają się w powiecie sokólskim - m.in. w okolicach Krynek, Kuźnicy i Szudziałowa. ale też Lipska.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok