Radio Białystok | Wiadomości | Działacze ruchu Polska 2050 mają zastrzeżenia co do konsultacji ws. kolejowej obwodnicy Białegostoku

Działacze ruchu Polska 2050 mają zastrzeżenia co do konsultacji ws. kolejowej obwodnicy Białegostoku

autor: Michał Buraczewski

10.09.2021, 17:44, akt. 18:29

Źle prowadzone są konsultacje w sprawie budowy kolejowej obwodnicy Białegostoku - mówią podlascy działacze ruchu Polska 2050.

źródło: mat. pras.
źródło: mat. pras.

Radny sejmiku z tego ugrupowania Maciej Żywno podkreśla, że przedstawiciele spółki PKP PLK powinni częściej spotykać się z mieszkańcami.

"Zorganizować spotkania konsultacyjne we wszystkich miejscowościach albo przynajmniej gminach, przez które ma przechodzić obwodnica i wysłuchać ludzi (...). Przygotować odpowiedzi, ale także pakiet ochronny dla ludzi, którzy jeżeli mają być wywłaszczeni i zadają pytania - co będzie z nimi? - słyszą, że nic, że to nie ten etap albo że nie wiadomo. Muszą być na to konkretne odpowiedzi, żeby ludzie, podejmując decyzję mogli wiedzieć dokładnie, co będzie się działo w ich okolicy."

Zdaniem byłego wojewody każdy z proponowanych wariantów przebiegu kolejowej trasy jest nie do przyjęcia.

"Ja uważam, że żaden z tych wariantów nie ma najmniejszej racji bytu. Każdy generuje albo duże krzywdy ludzi, nieadekwatne do potrzeby inwestycyjnej, albo będzie generował straty przyrodnicze."

Działacze ruchu Polska 2050 zwrócili się także do PKP m.in. o przyspieszenie remontu linii Białystok-Kuźnica.

Mieszkańcy mogą wypełniać ankiety dotyczące proponowanych pięciu wariantów budowy kolejowej obwodnicy Białegostoku tylko do niedzieli. Formularze można pobrać ze strony: oc.plk-sa.pl (hasło: SWPOB) i wysyłać elektronicznie na adres: obwodnicabialegostoku@plk-sa.pl.

Kolejarze szacują, że na początku przyszłego roku uda się wybrać jeden wariant przebiegu obwodnicy. Prace budowlane mogłyby się rozpocząć w 2027 roku.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Knyszyna są przeciwne wariantowi północnej kolejowej obwodnicy Białegostoku

1.09.2021, 13:10

Uważają, że ta inwestycja przyniesie im więcej szkody niż pożytku. Cześć mieszkańców, radni i burmistrz Knyszyna nie chcą wariantu północnej kolejowej obwodnicy Białegostoku, który przebieg przez teren ich gminy.


Za kilka tygodni mają być wybrane trzy z pięciu obecnych wariantów budowy Północnej Kolejowej Obwodnicy Białegostoku

20.08.2021, 06:38

Na przełomie września i października mają być wybrane trzy z pięciu obecnych wariantów budowy Północnej Kolejowej Obwodnicy Białegostoku. Taką informację przekazali przedstawiciele spółki PKP PLK podczas czwartkowego (19.08) spotkania online ws. tej inwestycji. Dyskusja m.in. mieszkańców i samorządowców z przedstawicielami PKP PLK trwała 3,5 godz.


PKP PLK organizuje spotkanie online dotyczące budowy północnej kolejowej obwodnicy Białegostoku

19.08.2021, 08:30

Wraca temat budowy północnej kolejowej obwodnicy Białegostoku. Spółka PKP PLK organizuje w czwartek (19.08) wieczorem spotkanie online w tej sprawie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok