Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczął się 40. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Rozpoczął się 40. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

13.09.2021, 06:13, akt. 14.09.2021, 11:20

Koncert chóru akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego zainaugurował w poniedziałek (13.09) wieczorem Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. W części konkursowej tego festiwalu weźmie udział 26 chórów, ale część zagranicznych wykonawców - poprzez transmisje online.

fot. Adam Klimiuk
fot. Adam Klimiuk


0:00
0:00
Rozpoczął się 40. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej - relacja Adama Klimiuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
Rozpoczyna się 40. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej - relacja Adama Klimiuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce odbywają pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cechą charakterystyczną tego festiwalu jest liczny udział chórów parafialnych na codzień wykonujących muzykę cerkiewną podczas uroczystości religijnych.

Organizatorzy odnotowują w tym roku jego 40. edycję, która odbywa się pod hasłem "40 lat minęło". Festiwal powstał w Hajnówce i przez wiele lat odbywał się w tym mieście jako Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka". Od 2002 roku nosi nazwę Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej i organizowany jest z błogosławieństwem zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy.

Otwierając festiwal odbywający się w hajnowskim soborze św. Trójcy, metropolita podkreślał wagę śpiewu podczas nabożeństw. 

"Życie Cerkwi (...) jest niemożliwe bez śpiewu cerkiewnego. Śpiew cerkiewny jest nieodłączną częścią natury aniołów, którzy nieustannie wychwalają Boga swoim śpiewem" 

- mówił abp Sawa. 

Dodał, że Cerkiew prawosławna śpiew stawia również na płaszczyźnie misyjnej.

"Bowiem przez śpiew i czytanie tekstów biblijnych, które przenikają do duszy ludzkiej, człowiek otrzymuje sens swojego życia. Bóg w ten sposób doprowadza człowieka do poznania prawdy i zmienia jego postępowanie" - mówił metropolita. 

Zaznaczył, że współczesny świat "nie stanowi zgodnego chóru, daleki jest od harmonijnej współpracy i odnajdowania jedności w pieśni cerkiewnej".

Abp Sawa podkreślał jednak, że "każdy śpiew łączy ludzi". Mówiąc o tym, zwracał uwagę na ten aspekt wagi festiwalu. Przed koncertem inauguracyjnym, odebrał tytuł zasłużonego dla powiatu hajnowskiego.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

"Według myślicieli chrześcijańskiego Wschodu, śpiew kościelny powinien być dźwiękową ikoną, muzyczną bramą czy też pomostem do rzeczywistości nie z tego świata, naśladownictwem chórów niebiańskich i całkowitym skupieniem na sacrum" - napisał w liście, który odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski.

Andrzej Duda podkreślił, że muzyka cerkiewna, jako "cenny skarb kultury niematerialnej jest elementem wspólnej spuścizny narodów w naszej części Europy, w tym także dziedzictwa I RP, silnej swoją różnorodnością oraz pokojem, wolnością i pomyślnym rozwojem, jakim cieszyły się w ich granicach liczne wspólnoty etniczne i religijne".

"Wyrażam przekonanie, że również dzisiaj pielęgnowanie tych odrębnych tożsamości nie tylko nie sprzyja podziałom, ale przeciwnie - pozwala bardziej docenić wartości, które jednoczą ludzi o odmiennych, wyrazistych tradycjach duchowych i kulturalnych. Mam tu na myśli przede wszystkim wolność, która w ujęciu chrześcijańskim powinna być sprzęgnięta z solidarną troską o dobro wspólne" - napisał.

Wśród gości poniedziałkowego koncertu inauguracyjnego byli hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i Kościoła katolickiego, przedstawiciele władz państwowych, samorządowcy, służby mundurowe.

Przesłuchania konkursowe zaplanowano na środę, czwartek i piątek; ogłoszenie wyników i koncerty laureatów - na sobotę. Imprezę zakończą też wtedy tradycyjnie dwa koncerty galowe: pierwszy w Hajnówce, drugi - w białostockiej cerkwi Hagia Sophia. Wśród imprez towarzyszących są koncerty uczestników nie tylko w regionie.

To nie jedyny festiwal muzyki cerkiewnej, który odbędzie się we wrześniu w województwie podlaskim, uważanym za centrum prawosławia w Polsce. W drugiej połowie miesiąca w Białymstoku będzie miał miejsce Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021", 20 lat temu został on przeniesiony z Hajnówki do stolicy regionu; jego tegoroczna edycja również organizowana jest jako czterdziesta.

źródło: PAP | red: bsd, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


40. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

13.09.2021, 09:00

Stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej, Hajnowski Dom Kultury i parafia Św. Trójcy w Hajnówce zapraszają na 40. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, który odbędzie się w dniach 13-18.09.2021 r. w Soborze św. Trójcy w Hajnówce.


Znamy laureatów Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej"

19.09.2020, 13:07

Chóry z Polski i z zagranicy nagrodzono w kończącym się w sobotę (19.09) Międzynarodowym Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" w Hajnówce.


Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni muzyki Cerkiewnej" 2020.

19.09.2020, 00:42

W audycji usłyszymy relację z Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni muzyki Cerkiewnej".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok