Radio Białystok | Wiadomości | Przedstawiciele branży turystycznej apelują o poparcie ustawy o rekompensatach

Przedstawiciele branży turystycznej apelują o poparcie ustawy o rekompensatach

autor: Ryszard Minko

22.09.2021, 12:59, akt. 13:14

Od trzech tygodni nie mogą zarabiać i nadal nie wiedzą, kiedy do nich wrócą goście. Przedstawiciele branży turystycznej z terenów objętych stanem wyjątkowym apelują do posłów o poparcie ustawy o rekompensatach, którą wczoraj przyjął senat.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty będą mogli otrzymać 80 proc. przychodów z trzech wakacyjnych miesięcy.

"Z dnia na dzień zostaliśmy odcięci od możliwości zarabiania, choć normalnie powinniśmy mieć komplet klientów. Białowieża wygląda jak wymarłe miasto" - mówi prowadzący wypożyczalnię sprzętu sportowego w Białowieży Sławomir Droń. Dodaje, że przyznanie rekompensat nie jest „jałmużną”, ale umożliwieniem dalszego funkcjonowania.

Pierwotna propozycja Sejmu dotyczyła mniejszej liczby firm, oraz mniejszej kwoty rekompensat siadających 65 proc. utraconych przychodów. To za mało, dlatego apelujemy do podlaskich posłów, by poparli poprawki Senatu - mówi Bronisław Talkowski z Kruszynian. 


Dzisiaj nie mamy żadnego dochodu, a ponosimy tylko koszty. Nie z własnej woli trafiliśmy w taką pułapkę, dlatego prosimy wszystkich podlaskich posłów o przyjęcie ustawy - mówi Bronisław Talkowski.


Poparcie dla poprawek Senatu zadeklarował już Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Robert Tyszkiewicz z Platformy Obywatelskiej. Robert Tyszkiewicz zapowiedział też, że niezależnie od rekompensat będzie zabiegał o utworzenie specjalnego funduszu na wsparcie promocyjne regionu, który ucierpiał po wprowadzeniu stanu wyjątkowego. 


Białowieża i Kruszyniany dziś nie kojarzą się z wypoczynkiem, ale ze strefa przyfrontową, trzeba odbudować wizerunek idealnego miejsca do wypoczynku - mówi Tyszkiewicz.


O poparcie dla senackich poprawek zapytaliśmy też szefa podlaskich struktur Prawa i Sprawiedliwości Dariusza Piontkowskiego. Napisał nam, że nie zna jeszcze szczegółowych zapisów, zapozna się z argumentami i zastanowi, jak zagłosować. Głosowanie w sejmie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym

17.09.2021, 19:25

Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym. Uprawnione podmioty mogą ubiegać się o rekompensatę na poziomie 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z trzech letnich miesięcy - czerwca, lipca i sierpnia.


Rekompensaty w związku ze stanem wyjątkowym, 14. emerytura

15.09.2021, 11:37

Gastronomia i hotele, które musiały wstrzymać działalność przez stan wyjątkowy, dostaną rekompensaty. Jeśli Sejm przyjmie rządową ustawę, będzie można się otrzymać równowartość 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z okresu wakacyjnego.


Stan wyjątkowy - branża turystyczna czeka na rekompensaty

13.09.2021, 11:01

Przedstawiciele branży turystycznej działający w strefie objętej stanem wyjątkowym czekają na zapowiadane rekompensaty strat.


Rząd przyjął projekt ustawy o rekompensacie w związku ze stanem wyjątkowym

9.09.2021, 07:29

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rekompensacie w wysokości 65 proc. utraconych dochodów, dla firm z obszaru objętego stanem wyjątkowym - poinformowało w środę (8.09) w komunikacie Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych.


Rząd zakłada 65 proc. rekompensaty dla gastronomii i hotelarstwa z powodu stanu wyjątkowego

8.09.2021, 07:40

Rząd w III kwartale planuje przyjąć ustawę o rekompensatach dla gastronomii i hotelarstwa na terenach objętych stanem wyjątkowym. Rekompensaty mają wynosić 65 proc. średniego miesięcznego przychodu, liczonego z czerwca, lipca i sierpnia 2021 r.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok