Radio Białystok | Wiadomości | Wojewoda podlaski: Sytuacja epidemiologiczna jest "niedobra, poważna"

Wojewoda podlaski: Sytuacja epidemiologiczna jest "niedobra, poważna"

15.10.2021, 13:32, akt. 13:59

Jako "niedobrą, poważną" ocenił w piątek (15.10) sytuację epidemiologiczną w województwie podlaskim wojewoda Bohdan Paszkowski. Po raz kolejny zaapelował o zachowywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek i szczepienia, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju epidemii.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda
Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda


Ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek o 321 potwierdzonych przypadkach COVID-19 w Podlaskiem. To największy dobowy przyrost dzienny w ostatnich tygodniach w województwie.

Podlaskie utrzymuje się na trzecim miejscu wśród regionów w Polsce - pod względem liczby zachorowań - za Mazowieckim i Lubelskim. Dokładnie przed rokiem było na ostatnim miejscu - przypomina urząd. Wtedy było 139 nowych przypadków ( w szpitalach ponad 280 zakażonych).

Z publikowanych systematycznie przez Podlaski Urząd Wojewódzki danych wynika, że w tym tygodniu, który jeszcze się nie skończył, w regionie zanotowano najwięcej przypadków zakażeń od miesięcy. Tygodniowa liczba przekroczyła 1,2 tys. przypadków.

Sytuacja jest niedobra, albowiem mamy duże ilości zakażeń. W ślad za tym idą też zwiększone obciążenia łóżkami covidowymi w szpitalach. W tej chwili mamy zabezpieczone 682 łóżka dla pacjentów zakażonych COVID-em. Mamy też obłożenie w wysokości trzystu łóżek

- poinformował wojewoda.

Jeszcze przed tygodniem szpitale w regionie zapewniały pacjentom z koronawirusem 561 łóżek. Przed tygodniem w piątek dzienna liczba zakażeń wynosiła 192.

Bohdan Paszkowski podkreśla, że w związku z sytuacją należy zwracać większą uwagę na to, aby konsekwentnie przestrzegać obowiązujących obostrzeń sanitarnych, nosić maseczki w sklepach, podczas zgromadzeń, w komunikacji publicznej.

Jednym słowem sytuacja jest poważna. Nie chcemy, aby epidemia w sposób bardzo istotny rozlała się na terenie naszego województwa, stąd też ponawiam również w tej formie apel o to, aby przestrzegać zasad dotyczących i dystansu społecznego i noszenia maseczek i przestrzegania innych przepisów sanitarnych

- ocenił wojewoda.

Bohdan Paszkowski po raz kolejny apeluje o zaszczepienie się tych osób, które jeszcze tego nie zrobiły ( w regionie w pełni zaszczepionych jest ponad 41 proc. osób). "Albowiem zakażeń mamy dużo, hospitalizacji mamy sporo i w związku z powyższym obawiamy się, że może to spowodować jeszcze trudniejszą sytuację epidemiczną" -zaznaczył wojewoda.

Bohdan Paszkowski przypomniał, że cały czas - zależnie od sytuacji epidemiologicznej - podejmowane są na bieżąco, "z wyprzedzeniem potrzeb",  decyzje związane ze zwiększaniem w szpitalach liczby łóżek dla pacjentów covidowych. "Ale też pamiętamy o tym, aby zachować tę harmonię między potrzebami pacjentów covidowych, a niecovidowych" - mówi wojewoda.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


2771 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 49 osób z COVID-19

15.10.2021, 11:13

Badania potwierdziły 2771 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie i na Mazowszu. Zmarło 49 osób z COVID-19 – podało w piątek (15.10) Ministerstwo Zdrowia.


dr Jan Kisielewski

15.10.2021, 06:33

"Im jest więcej zachorowań, tym jest więcej kopii wirusa u różnych ludzi i jest większa szansa, że wirus zmutuje — tego nie umiemy przewidzieć" - mówi dr Jan Kisielewski.


Nauczanie hybrydowe już w 49 placówkach w województwie podlaskim

13.10.2021, 12:48

Technikum i branżowa szkoła I stopnia w Wysokiem Mazowieckiem to pierwsze szkoły w regionie, które w całości przeszły na nauczanie zdalne z powodu zakażeń koronawirusem. 47 innych placówek wprowadziło nauczanie hybrydowe.


W augustowskim szpitalu zwiększono liczbę łóżek przeznaczonych wyłącznie dla pacjentów chorych na COVID-19

12.10.2021, 11:03

Na ten cel przystosowano jedno skrzydło oddziału wewnętrznego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Areta Topornicka
SUWAŁKI
6.08.2022, 20:48, akt. 7.08.2022, 07:01

W Suwałkach trwa Jarmark Kamedulski

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok