Radio Białystok | Wiadomości | Panele fotowoltaiczne zasilają WORD w Białymstoku

Panele fotowoltaiczne zasilają WORD w Białymstoku

autor: Grzegorz Pilat

19.10.2021, 18:21, akt. 18:28

Ta inwestycja ma m.in. przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście. W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białymstoku uroczyście otwarto elektrownię fotowoltaiczną. Instalacja mieści się na dachu budynku przy ul. Wiewiórczej.

Fot. Grzegorz Pilat
Fot. Grzegorz Pilat

Jak tłumaczy dyrektor białostockiego WORD-u Przemysław Sarosiek, elektrownia ma przede wszystkim zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zapewnić instytucji oszczędności.


- Cieszę się, że teraz WORD będzie się kojarzył nie tylko z miejscem zdawania egzaminów, ale też z ekologią i czystym powietrzem. Dzięki instalacji płacimy o połowę mniejsze rachunki, mimo to, że opłaty poszły do góry. W skali roku to jest ok. 50 tys. zł oszczędności - tłumaczy szef białostockiego WORD-u Przemysław Sarosiek.


Anna Sulińska-Wójcik z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podkreśla jak ważne jest inwestowanie w odnawialne źródła energii.


- Kwestie dotyczące poprawy powietrza i gospodarki niskoemisyjnej, to są jedne z ważniejszych wyzwań dla Polski i dlatego im więcej tych projektów, tym lepiej. Ta inwestycja jest bardzo ciekawa dlatego, że dotychczas WORD to miejsce zdawania na prawo jazdy, a teraz WORD nam wyrasta na ważnego partnera w walce o czyste powietrze i może nie jest to inwestycja największa, ale jest to kolejny krok do tego, żeby cele klimatyczne osiągać - podkreśla Anna Sulińska-Wójcik.


Instalacja kosztowała ponad 250 tys. zł, z czego ponad 70 proc. tej kwoty to pieniądze z Unii Europejskiej.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Bez promili na drodze" - program resocjalizacji dla skazanych za prowadzenie pod wpływem alkoholu

13.10.2021, 17:55

Ma uświadamiać skazanym nie tylko, jakie zachowania mogą doprowadzić do wypadku, ale też nauczyć ich pierwszej pomocy. Program "Bez promili na drodze" realizują, we współpracy z innymi instytucjami, pracownicy Zakładu Karnego w Białymstoku.


Kolejnych 58 osób z gminy Choroszcz otrzyma dofinansowanie na montaż OZE

9.10.2021, 13:30

W gminie Choroszcz wyłoniono kolejnych grantobiorców, którzy otrzymają dofinansowanie na montaż odnawialnych źródeł energii. W drugim naborze o unijne granty starało się blisko 200 osób.


Zarząd Związku Województw wnioskuje o podniesienie opłat za egzaminy na prawo jazdy

23.09.2021, 14:51

Egzaminy na prawo jazdy powinny być droższe. W związku z tym, że stale rosną koszty ich przeprowadzania Zarząd Związku Województw wnioskuje do Ministerstwa Infrastruktury o podniesienie opłat.


Wójt gminy Sokoły chce wybudować pierwszą w regionie farmę wodorową

16.09.2021, 17:34

Panele fotowoltaiczne będą zasilały urządzenia do produkowania zielonego wodoru, który jako nośnik energii może służyć na przykład do ogrzewania domów. To śmiałe plany wójta gminy Sokoły, który stara się o budowę pierwszej w regionie farmy wodorowej.


Białystok: Ponad milion złotych dotacji na montaż paneli fotowoltaicznych na domach

31.08.2021, 19:20

Dzięki tej dotacji niektórzy białostoczanie będą mieli tani prąd. Władze województwa podlaskiego przyznały miastu Białystok blisko 1 mln 400 tys. zł na montaż instalacji fotowoltaicznych.


Białostocki WORD organizuje zajęcia w szkołach o jeździe na hulajnogach

26.08.2021, 12:58

Trzeba poruszać się po ścieżce rowerowej z maksymalną prędkością 20 km na godzinę i nie wolno przewozić innej osoby czy zwierząt. M.in. o takich przepisach ruchu drogowego dotyczących elektrycznych hulajnóg będą mówić w szkołach pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku.


Plac egzaminacyjny Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży będzie zmodernizowany

24.08.2021, 14:29

Główny plac egzaminacyjny w łomżyńskim WORDzie będzie zmodernizowany. Efektem rozpoczętych właśnie prac ma być m.in. nowa nawierzchnia, położona zgodnie ze wszystkimi wymogami.


Białostoczanie mogą składać wnioski o dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych

12.07.2021, 09:25

Od poniedziałku (12.07) chętni białostoczanie mogą składać wnioski o dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych.


Boom na instalacje fotowoltaiczne w Podlaskiem

5.07.2021, 08:00

Już teraz mówi się o boomie, choć jego apogeum spodziewane jest w najbliższych trzech miesiącach.







ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie














źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok