Radio Białystok | Wiadomości | Zintegrowany plan dla Puszczy Białowieskiej na początku 2023 r.

Zintegrowany plan dla Puszczy Białowieskiej na początku 2023 r.

20.10.2021, 07:58, akt. 08:14

Na początku 2023 roku powinien zostać przyjęty zintegrowany plan zarządzania Puszczą Białowieską jako dziedzictwem UNESCO - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Dodał, że dokument ma przygotować Instytut Ochrony Środowiska.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Białowieski Park Narodowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Wpis rozszerzono w 1992 roku o białoruską część Puszczy Białowieskiej, tworząc jeden obiekt transgraniczny. W 2014 roku Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO Białowieża Forest został rozszerzony o lasy zarządzane przez trzy nadleśnictwa Lasów Państwowych: Białowieża, Browsk i Hajnówka.

Zgodnie z wytycznymi UNESCO każdy obszar UNESCO powinien mieć plan zarządzania. Niestety przy złożeniu wniosku renominacynego taki plan nie został opracowany.

Wiceminister dodał, że do przygotowania planu zarządzania dla polskiej części Obiektu UNESCO powołano zespół ekspercki, a odpowiednie instytucje, w tym Lasy Państwowe, mają przygotować dokumenty, które będą wkładem do planu zintegrowanego. Chodzi m.in. o plany urządzenia lasu, plan ochrony przeciwpożarowej, czy odpowiednie decyzje środowiskowe.

Przyjęcie tego Planu będzie również zależało od strony białoruskiej, bowiem Transgraniczny Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO "Białowieża Forest" leży po obu stronach granicy.

Ministerstwo ma nadzieję, że opracowanie planu zarządzania Puszczą Białowieską zakończy trwający od lat spór o sposób jej ochrony.

Opracowanie planu ma kosztować ponad 2 mln zł.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Politechnika Białostocka będzie współpracować z podlaskimi parkami narodowymi

5.10.2021, 12:43

Politechnika Białostocka rozpoczęła stałą współpracę z czterema parkami narodowymi z województwa podlaskiego. Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy i Wigierski Park Narodowy będą korzystać z nowoczesnych opracowań naukowców i studentów politechniki.


Z powodu stanu wyjątkowego odwołano doroczną wystawę żywych grzybów z Puszczy Białowieskiej

8.09.2021, 13:34

Nie odbędzie się tegoroczna wystawa żywych grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej. Powodem jest wprowadzenie stanu wyjątkowego obejmującego teren przy granicy z Białorusią, w tym Białowieżę, gdzie od lat przygotowywana jest taka unikalna ekspozycja, czynna tylko 2-3 dni.


Wody Polskie: nie będzie żadnych prac na rzece Leśna Prawa w Puszczy Białowieskiej

27.05.2021, 20:25

To inwestycja szkodliwa dla środowiska - tak niektórzy przyrodnicy komentują plany Wód Polskich. Instytucja chce udrożnić koryto rzeki Leśna Prawa, która płynie przez Puszczę Białowieską.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok