Radio Białystok | Wiadomości | Wojewoda podlaski przyznał pierwszą rekompensatę za straty z powodu stanu wyjątkowego

Wojewoda podlaski przyznał pierwszą rekompensatę za straty z powodu stanu wyjątkowego

20.10.2021, 17:44, akt. 17:45

Pierwszą rekompensatę z budżetu państwa za straty w działalności gospodarczej związane z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na terenie przy granicy z Białorusią przyznał w środę (20.10) wojewoda podlaski - poinformował po południu urząd wojewódzki w Białymstoku.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


Rekompensatę przyznano podmiotowi, który prowadzi działalność gastronomiczną oraz zajmuje się wypożyczaniem i dzierżawą sprzętu turystycznego. Rekompensata w wysokości 30 tys. zł będzie mu wypłacona za okres od 2 września do 1 października.

"Na wypłatę rekompensaty wojewoda ma 30 dni od dnia doręczenia decyzji wnioskodawcy" - podało biuro prasowe wojewody podlaskiego.

Urząd wojewódzki poinformował, że do 20 października wpłynęło do wojewody 36 wniosków o rekompensaty. "Pozostałe decyzje są w przygotowaniu i zostaną wydane niezwłocznie po zgromadzeniu materiału dowodowego i przeanalizowaniu go" - zaznaczono w komunikacie.

Urząd poinformował także, że (również do 20 października) wpłynął także jeden wniosek o "odszkodowanie od Skarbu Państwa za straty majątkowe w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego". Szczegółów nie podano.

O pierwszych złożonych wnioskach o wypłatę rekompensat w związku z ograniczeniem działalności gospodarczej spowodowanym wprowadzeniem stanu wyjątkowego Podlaski Urząd Wojewódzki informował po pierwszym tygodniu października.

Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w części województw podlaskiego i lubelskiego w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Początkowo był wprowadzony na 30 dni, a potem przedłużony o kolejnych 60. Stanem wyjątkowym (do 2 grudnia) są objęte 183 miejscowości w pasie o szerokości 3 km od granicy z Białorusią w części obu tych województw.

O rekompensatę mogą się starać przedsiębiorcy i rolnicy prowadzący usługi hotelarskie, podmioty działające w gastronomii, organizatorzy turystyki, firmy zajmujące się pilotowaniem wycieczek lub przewodnicy turystyki oraz firmy, które wypożyczają lub dzierżawią sprzęt turystyczny i rekreacyjny.

Rekompensata przysługuje w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy z prowadzonej działalności na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a podstawą do wyliczeń są czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r.

Od decyzji wojewody nie przysługuje odwołanie. Wojewoda ma obowiązek wydawać decyzję niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku. Rekompensata jest nieopodatkowana.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwsi przedsiębiorcy zwrócili się o rekompensaty z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego

8.10.2021, 15:17

Są już pierwsze wnioski podlaskich przedsiębiorców o ustalenie rekompensaty za utracone dochody z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego.


Przedstawiciele branży turystycznej apelują o poparcie ustawy o rekompensatach

22.09.2021, 12:59

Od trzech tygodni nie mogą zarabiać i nadal nie wiedzą, kiedy do nich wrócą goście. Przedstawiciele branży turystycznej z terenów objętych stanem wyjątkowym apelują do posłów o poparcie ustawy o rekompensatach, którą wczoraj przyjął senat.


Stan wyjątkowy - branża turystyczna czeka na rekompensaty

13.09.2021, 11:01

Przedstawiciele branży turystycznej działający w strefie objętej stanem wyjątkowym czekają na zapowiadane rekompensaty strat.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok