Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka prokuratura oskarżyła burmistrza Michałowa Marka Nazarko

Białostocka prokuratura oskarżyła burmistrza Michałowa Marka Nazarko

autor: Ryszard Minko

8.11.2021, 13:57, akt. 14:00

Burmistrz Michałowa Marek Nazarko oskarżony przez białostocką prokuraturę. Śledczy zarzucają mu niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień.

Marek Nazarko, fot. Joanna Szubzda
Marek Nazarko, fot. Joanna Szubzda

- Chodzi o wydarzenia sprzed 16 lat, kiedy Marek Nazarko będąc wójtem gminy miał ułatwić sobie zakup działki, do której prawo pierwokupu miała gmina – mówi rzecznik prokuratury okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst. Jak wyjaśnia, "wójt występował w podwójnej roli, najpierw jako osoba fizyczna kupująca nieruchomość, a jednocześnie jako przedstawiciel organu upoważnionego do wypowiedzenia się o skorzystaniu bądź nie z prawa pierwokupu. Zadaniem prokuratora w takiej sytuacji powinien wystąpić do organu nadrzędnego o wyłączenie go z rozpatrywania tej sprawy. Dodatkowo wójt zaniechał naliczenia 30 procentowej opłaty planistycznej, co spowodowało obniżenie ceny nabywanej nieruchomości.

Burmistrza miasta oskarżono też o zwłokę w publikacji oświadczeń majątkowych radnych. Zgodnie z kodeksem karnym oskarżonemu burmistrzowi grozi do 10 lat więzienia.

- Marek Nazarko nie będzie komentował sprawy – poinformował jego zastępca Konrad Sikora i przypomniał, że aktualne jest kwietniowe oświadczenie burmistrza, w którym wyjaśnia on, że chodzi o spór wyłącznie proceduralny, a zarzuty nie dotyczą go jako osoby prywatnej, tylko organu jakim był wójt.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Były burmistrz Michałowa, jego zastępca i urzędniczka nie działali na szkodę gminy - orzekł sąd

23.09.2021, 12:35

Były burmistrz Michałowa, jego zastępca i jedna z urzędniczek nie działali na szkodę gminy. Tak prawomocnie orzekł białostocki sąd, który w ten sposób zakończył ponad dwuletnie starania obecnego burmistrza o pociągniecie do odpowiedzialności poprzedników.


Burmistrz Michałowa Marek Nazarko usłyszał kolejny prokuratorski zarzut

19.08.2021, 12:52

Zarzut nieudostępnienia informacji publicznej usłyszał w Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku burmistrz Michałowa Marek Nazarko. To kolejny wątek w śledztwie, które toczy się przeciwko niemu.


Burmistrz Michałowa odpiera zarzuty przekroczenia uprawnień

22.04.2021, 08:45

Jako wójt działałem w granicach prawa, a stawiane mi zarzuty są jedynie subiektywną oceną prokuratora, tak Marek Nazarko, dziś burmistrz, a wcześniej wójt Michalowa odnosi się do prokuratorskich zarzutów, które usłyszał w związku z zakupem nieruchomości.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok