Radio Białystok | Wiadomości | Nad bezpieczeństwem mieszkańców gminy Dubicze Cerkiewne czuwa kilkuset żołnierzy

Nad bezpieczeństwem mieszkańców gminy Dubicze Cerkiewne czuwa kilkuset żołnierzy

autor: Marcin Mazewski

23.11.2021, 07:52, akt. 11:45

W ostatnim czasie to nie w okolicach Kuźnicy, a w południowym rejonie województwa podlaskiego migranci częściej próbują forsować polsko-białoruską granicę. Tak jest m.in. w miejscowościach położonych wzdłuż pasa granicznego w gminie Dubicze Cerkiewne. Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa tam kilkuset żołnierzy.

Wojskowe namioty w Dubiczach Cerkiewnych, fot. Marcin Mazewski
Wojskowe namioty w Dubiczach Cerkiewnych, fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Nad bezpieczeństwem mieszkańców gminy Dubicze Cerkiewne czuwa kilkuset żołnierzy - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wojskowi stacjonują na terenie szkoły w Dubiczach Cerkiewnych. Na ich potrzeby powstało także miasteczko kontenerowe. Żołnierzy można spotkać niemal na każdym kroku. Jak podkreślają mieszkańcy, ich obecność sprawia, że czują się bezpieczniej. Natomiast o kolejnych zatrzymanych grupach migrantów i tzw. kurierów dowiadują się najczęściej z mediów.

Do niedawna byliśmy, wydawałoby się, bardzo bezpieczną gminą. Słyszeliśmy tylko o nielegalnych przejściach w okolicznych gminach, czyli Czeremsze, Białowieży. Natomiast niestety, ostatnio zjawisko nasiliło się na terenie naszej gminy. Najwięcej tego jest w rejonie wsi: Starzyna, Klakowo, Górny Gród, tam gdzie prowadzą drogi białoruskie

- mówi wójt gminy Dubicze Cerkiewne Leon Małaszewski.

Jak dodaje wójt, mamy dużo wojska, przez co czujemy się bezpiecznie. Można powiedzieć, że liczba mieszkańców wzrosła teraz niemal o połowę. Ta obecność żołnierzy przyczynia się też na pewno do wzrostu obrotów naszych nielicznych sklepów. Ale w związku z całą tą sytuacją ponosimy też koszty, np. oświetlenie na terenie gminy świeci się teraz całą noc. Na wiosnę może dojść problem zniszczonych dróg - dodaje Leon Małaszewski.

W samych Dubiczach jest także punkt kontrolny policji. Mundurowi sprawdzają wszystkich kierowców. Jak podkreślają mieszkańcy, jest to dość uciążliwe, ale konieczne w zaistniałej sytuacji.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 36 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Grupa 150 osób próbowała nielegalnie przekroczyć granicę w okolicach Dubicz Cerkiewnych

22.11.2021, 09:06

Grupa około 150 agresywnych osób próbowała wedrzeć się w niedzielę (22.11) do Polski. W rezultacie na odległość kilku metrów przedostało się 70 osób. Zdarzenie nadzorowane było przez białoruskie służby - przekazała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.


mjr Marek Nabzdyjak [wideo]

22.11.2021, 08:25

"Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań tak długo, jak będzie potrzeba. To jest podstawowy obowiązek żołnierza - bronić granic naszego kraju" - mówi rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.


Dwustuosobowa grupa próbowała forsować granicę w okolicach Dubicz Cerkiewnych [wideo]

20.11.2021, 10:17

Na odcinku ochranianym przez placówkę w Dubiczach Cerkiewnych w piątek (19.11) było kilka prób forsowania granicy. Największa grupa liczyła ok. 200 osób. Grupy były bardzo agresywne. Oprócz kamieni używano też gazu łzawiącego - poinformowała rzecznik SG ppor. Anna Michalska.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET

fot. Marek Zabrocki
REGION
29.01.2023, 17:52, akt. 17:58

77. rocznica zbrodni w Zaleszanachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok