Radio Białystok | Wiadomości | Druk 3D tematem spotkania przedsiębiorców z Klastra Obróbki Metali

Druk 3D tematem spotkania przedsiębiorców z Klastra Obróbki Metali

autor: Adam Janczewski

25.11.2021, 17:50, akt. 18:08

To nowoczesna technologia wykorzystywana m.in. do tworzenia prototypów. Coraz więcej podlaskich przedsiębiorstw korzysta z druku 3D.

Fot. Adam Janczewski
Fot. Adam Janczewski

Druk 3D tematem spotkania przedsiębiorców z Klastra Obróbki Metali - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przedstawiciele firm, zrzeszonych w Klastrze Obróbki Metali, spotkali się w jednej z białostockich spółek, która zajmuje się drukiem 3D, by zobaczyć jak przebiega proces drukowania przestrzennego i dowiedzieć się o nim więcej.

Przyznają, że to co było kiedyś tylko nowinką technologiczną, teraz stało się rzeczywistością.


- Druk 3D jeszcze pięć lat temu był trochę technologią kosmiczną. Dalej jest to bardzo zaawansowana technologia, natomiast w Klastrze już ją oswoiliśmy. W przypadku tworzenia nowych produktów, prototypów, albo awarii, kiedy trzeba szybko dorobić bardzo nietypową część, ta technologia znakomicie się sprawdza - tłumaczy prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.


Firma z naszego regionu, która się tym zajmuje to m.in. Technology Applied. Powstała w 2015 r. jako startup w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym, teraz ma już sporych rozmiarów halę produkcyjną. Spółka zaczynała od lokalnego rynku, teraz jak mówi jej prezes Jarosław Kozak, dynamicznie się rozwija i jest największą drukarnią 3D o polskim kapitale, która ma klientów z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, a nawet krajów arabskich.


- Eksportujemy nie tyle produkty, ile rozwiązania innowacyjne. My nie mamy produktów na półce, natomiast klienci do nas przychodzą z problemem technologicznym i my mu ten problem rozwiązujemy - wyjaśnia Jarosław Kozak.


Pod wrażeniem działalności podlaskiej firmy jest wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.


- Mamy do czynienia z niezwykłą technologią. Dla niewtajemniczonych jest czymś niewyobrażalnym. Serce się raduje, że ta firma jest właśnie w Podlaskiem. Celem obecnego zarządu województwa jest wspieranie rozwoju firm innowacyjnych, które prowadzone są przez ludzi z marzeniami, ambicjami i nie zważającymi na ograniczenia - przekonuje wicemarszałek.


Druk 3D wynaleziono w latach 80. XX wieku, choć w przemyśle używa się go na dużą skalę od kliku-kilkunastu lat. Jako materiały stosuje się najczęściej tworzywa sztuczne, ale też np. metale.

Technologia ta wchodzi również na przykład w branżę spożywczą.

Jak informuje agencja Reutera alternatywne mięso wyprodukowane ze składników roślinnych i wydrukowane w technice 3D trafia z Izraela na stoły m.in. luksusowych restauracji we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Firma Redefine Meat produkuje duże kawałki alternatywnej wołowiny, przygotowanej z mieszanki białka sojowego i grochowego, ciecierzycy, buraków, drożdży odżywczych i tłuszczu kokosowego.

Wraz z rozwojem technologii, poprawą smaku i rozszerzeniem gamy alternatywnych mięsnych produktów wartość tego sektora może osiągnąć 140 mld dolarów do 2029 roku, co stanowi około 10 proc. całego światowego rynku mięsa - szacuje brytyjski dostawca usług finansowych Barclays.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Klaster Obróbki Metali pracuje nad stworzeniem wirtualnych stoisk targowych

1.10.2021, 16:42

To rozwiązanie ma zapewnić firmom oszczędność pieniędzy i czasu. Klaster Obróbki Metali opracowuje innowacyjne rozwiązanie - platformę VR KOM EXPO.


Chcą znaleźć mogiły partyzantów z czasów II wojny światowej - wykorzystują do tego skanery 3D

22.06.2021, 19:16

Skanery 3D wykorzystują członkowie Stowarzyszenia Wizna 1939, żeby znaleźć mogiły partyzantów z czasów II wojny światowej. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi przeszukują las niedaleko Jedwabnego.


Klaster Obróbki Metali chce zmienić nazwę i logo organizacji

6.01.2021, 09:23

Ma to być symbol rozwoju tej organizacji i dostosowanie do obecnej rzeczywistości.


Sebastian Rynkiewicz

3.09.2020, 08:21

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.


Niezbędny sprzęt ochronny trafia do szpitali z Klastera Obróbki Metali

6.05.2020, 12:25

Podlaskie firmy tworzące Klaster Obróbki Metali wspierają placówki służby zdrowia. Robią dla nich przyłbice i pudełka do bezpieczniejszej intubacji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok