Radio Białystok | Wiadomości | Kłopoty firm z branży hotelowo-gastronomicznej

Kłopoty firm z branży hotelowo-gastronomicznej

autor: Marek Gąsiorowski

2.12.2021, 17:08, akt. 17:09

Przedstawiciele branży hotelowej, gastronomicznej i organizatorzy imprez z niepokojem patrzą na najbliższe tygodnie. Wszystko z powodu pandemii i przez sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Kłopoty firm z branży hotelowo-gastronomicznej - relacja Marka Gąsiorowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pandemia i sytuacja przy granicy powoduje kłopoty w branży

Zwykle koniec roku oznaczał duże obroty i nie mniejsze zyski w branży hotelowej. Intensywny ruch turystyczny związany ze świętami Bożego Narodzenia, imprezą sylwestrową i Nowym Rokiem stoi pod dużym znakiem zapytania.

Podobnie jest w branży gastronomicznej. Wszystko z powodu pandemii i przez sytuację na granicy.


- Mniejszą aktywność turystów widać już teraz - mówi Jacek Łasiewicki - mieszkaniec Supraśla, właściciel restauracji i klubu muzycznego.


W niektórych hotelach zakwaterowani są policjanci, którzy pracują na polsko-białoruskiej granicy. Nie każdy hotelarz jednak może na tym zarobić.

Natomiast Hotel Warszawa w Augustowie przymierza się do organizacji pobytów noworoczno-sylwestrowych.


- Jesteśmy gotowi, ale jak to ostatecznie będzie, nie wie nikt - mówi właściciel augustowskiego hotelu Andrzej Burkiewicz.


Branża gastronomiczna ma podobne problemy, w porównaniu z poprzednimi latami spadła liczba zamówień na catering podczas zakładowych wigilii.


Pożyczki dla firm z terenów przygranicznych

Mikro-, małe i średnie podlaskie firmy z terenu przy granicy z Białorusią, który do 30 listopada był objęty stanem wyjątkowym, a od 1 grudnia czasowym zakazem przebywania, mogą się starać o pożyczkę do 100 tys. zł. Wnioski można składać do Podlaskiego Funduszu Rozwoju.


- Wsparcie można uzyskać do 100 tys. zł i jest ono przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności firmy. Oprocentowanie pożyczki jest zmienne na warunkach rynkowych - wynosi od 1,24 proc. dla pożyczki płynnościowej. PFR przewiduje brak prowizji i karencję w spłacie kapitału do sześciu miesięcy - poinformował fundusz.Prezes Podlaskiego Funduszu Rozwoju Artur Duda powiedział, że firmy mogą się starać o pożyczkę przez cały czas obowiązywania obecnych przepisów, które od 1 grudnia zastąpiły wcześniejsze o stanie wyjątkowym, i do 30 dni po zakończeniu ich obowiązywania.

Pieniądze z pożyczki firma może przeznaczyć na bieżącą działalność, bieżące wydatki. Nie jest wymagany wkład własny. Pożyczkę należy spłacić w terminie do sześciu lat (do 72 miesięcy).

źródło: PAP | red: maj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rząd od 1 grudnia wprowadza nowe obostrzenia w całym kraju

29.11.2021, 15:38

Zakaz lotów z siedmiu krajów Afryki i zmiana limitów obowiązujących w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach - to tylko część z zapowiedzianych w poniedziałek (29.11) nowych obostrzeń mających obowiązywać od 1 grudnia.


W stolicy województwa podlaskiego zainaugurowano Kulinarny Szlak Dawnego Białegostoku

21.11.2021, 06:49

To nowa atrakcja na turystycznej mapie miasta. W stolicy województwa podlaskiego oficjalnie zainaugurowano Kulinarny Szlak Dawnego Białegostoku. W 18 lokalach gastronomicznych będzie można znaleźć białostockie przysmaki kuchni międzywojennej.


Stan wyjątkowy: Urząd wojewódzki wypłacił firmom turystycznym pierwsze rekompensaty

17.11.2021, 14:22

Pierwszym sześciu firmom z branży turystycznej, które nie mogą prowadzić działalności w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią, Podlaski Urząd Wojewódzki wypłacił rekompensaty.


Wydano 51 decyzji o przyznaniu rekompensat firmom z obszaru objętego stanem wyjątkowym

14.11.2021, 10:06

51 decyzji o przyznaniu rekompensat firmom z branży turystycznej, które w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią nie mogą prowadzić działalności gospodarczej, wydał dotychczas wojewoda podlaski - poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki.


Wojewoda podlaski przyznał pierwszą rekompensatę za straty z powodu stanu wyjątkowego

20.10.2021, 17:44

Pierwszą rekompensatę z budżetu państwa za straty w działalności gospodarczej związane z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na terenie przy granicy z Białorusią przyznał w środę (20.10) wojewoda podlaski - poinformował po południu urząd wojewódzki w Białymstoku.


Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym

17.09.2021, 19:25

Sejm przyjął ustawę ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym. Uprawnione podmioty mogą ubiegać się o rekompensatę na poziomie 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z trzech letnich miesięcy - czerwca, lipca i sierpnia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok